Արևային ժամացույցը՝ անհրաժեշտությունից մինչև պատմություն և գեղարվեստական ձևավորման միջոց
Այսօր ժամն իմանալու համար տարբեր «սարքավորումներ կան». մարդը որ պահին  ցանկանա, կարող է իմանալ, անհրաժեշտություն չի լինի որևէ մեկից հարցնել կամ ինչ-որ տարածություն կտել-անցնել՝ ժամացույց գտնելու համար։
Բնականաբար, դարեր առաջ մարդիկ նույնպես ցանկացել են իմանալ ժամանակը և իմացել են, բայց լրիվ այլ «սարքավորումի» օգնությամբ։ Արևային կամ արեգակնային ժամացույցները, որոնք այսօր արդեն պատմություն են դարձել և գեղարվեստական ձևավորման միջոց, վաղ միջնադարյան ու միջնադարյան մարդու համար անհրաժեշտություն էր։
Արեգակնային ժամացույցը սովորաբար կազմված է դեպի հարավ ուղղված թվատախտակից և ձողից։ Ժամանակը որոշվում է թվատախտակի վրա ձողի ստվերով և հորիզոնական գծով կազմած անկյունով։ Ձողն անշարժ է և ուղղված երկրագնդի առանցքին զուգահեռ։ Հայաստանում արևային ամենահին ժամացույցը Զվարթնոցի տաճարինն է, այսինքն 7-րդ դարով թվագրվող։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը դժվարանում է ասել, դրանից վաղ թվագրվող արևային ժամացույց եղել է, թե ոչ։
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ ոչ բոլոր եկեղեցիներն են ունեցել արևային ժամացույցներ, հիմնականում նրանք, որոնք առավել կարևոր էին, հետաքրքիր։
«Այն բանից հետո, երբ եկեղեցիների վրա տեղադրվեցին ժամացույցներ, դրանք կոչվեցին նաև ժամ»,- նշեց մասնագետը։
Ա. Փիլիպոսյանն ասաց, որ Զվարթնոցի տաճարի ժամացույցի վրա, որը հայտնաբերվել է պեղումների ժամանակ փլատակների մեջ, արձանագրություն կա՝ բարձրյալին ամեն սուրբ ժամի դիմելն ընդունելի է. «Այսինքն ժամացույցը միայն նրա համար չէր, որ օրվա ժամանակը ցույց տար, այլ նաև թույլ էր տալիս հաղորդակցվել բարձրայլի հետ, այսինքն կարևորագույն միջոց էր»։
Նշենք, որ Զվարթնոցի տաճարի արևի ժամացույցը 1937 թվականից ցուցադրվում է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, իսկ հենց տաճարի տարածքում գտնվում է կրկնօրինակը։
Արևայի ժամացույցներ պահպանվել են Դսեղում, Ծաղկաձորում, Դիլիջանում, Նոյեմբերյանում, Լեռնային Ղարաբաղում և այլուր գտնվող վանքերի ու տաճարների պատերին։ Արևային ժամացույցներ արվել են նաև խաչքարերի վրա։ Մինչ 15-րդ դարով թվագրվող եկեղեցիների պատերին արել են արևային ժամացույցներ։
Այլ երկրներում, մասնավորապես Մերձավոր Արևելքի, մյուս քրիստոնեական եկեղեցիներում, Ա. Փիլիպոսյանի խոսքով,  նույնպես արվել են արևային ժամացույցներ, կոչվել են գնոմոններ։
Հարցին, թե ինչո՞ւ էին միայն հոգևոր նշանակության ունեցող հուշարձանների վրա արվում, իսկ աշխարհիկի վրա ոչ, Ա. Փիլիպոսյանն ասաց, որ հնարավոր է արված եղել են, սակայն աշխարհիկ կառույցներ մեզ չեն  հասել, փաստեր չունեն։

Солнечные часы – от необходимости до истории и средства художественного оформления
Сегодня существует множество «устройств», чтобы узнать точное время: человек может в любой момент узнать время, нет необходимости спрашивать у кого-то или пройти определенную территорию для того, чтобы найти часы.
Естественно, века назад люди также хотели знать время и узнавали, но уже с помощью совсем других «устройств». Солнечные или световые часы, которые сегодня уже стали историей и средством художественного оформления, для человека эпохи Средневековья и Раннего средневековья были необходимостью.
Солнечные часы, как правило, состоят из направленного на юг циферблата и стержня в центре. Время определяется брошенной на циферблат тенью и по углу горизонтальной линии. Стержень неподвижный и направлен параллельно оси земного шара. Самые древние солнечные часы в Армении находятся в Храме Звартноц, датируемым 7 веком.
Ученый секретарь государственной некоммерческой организации «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян затрудняется сказать, существуют ли более древние солнечные часы или нет.
В беседе с корреспондентом Panorama.am он отметил, что не во всех церквах имелись солнечные часы, в основном изображались на тех, которые являлись более важными, интересными.
«После того, как на церквах начали изображать солнечные часы, они стали называться также часовнями», – отметил эксперт.
А. Пилипосян отметил, что на солнечных часах храма Звартноц, которые были обнаружены в руинах во время раскопок, есть клинопись, гласящая – «Молитва допустима Всевышним каждый святой час». «Иными словами, солнечные часы предназначались не только для того, чтобы определять точное время, а также позволяли коммуницировать со Всевышним, то есть – это было важнейшим средством», – отметил он.
Отметим, что солнечные часы храма «Звартноц» с 1937 года выставлены в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц», на территории храма установлена копия солнечных часов.
Солнечные часы сохранились в селе Дсех, Цахкадзоре, Дилиджане, Ноемберяне, Нагорном Карабахе и на стенах находящихся в других местах монастырей и храмов. Солнечные часы также изображались на хачкарах (крест-камень). На стенах датируемых до 15 века церквах изображались солнечные часы.
В других странах, в частности, странах Среднего Востока, в других христианских церквах, по словам А. Пилипосяна, также изображались солнечные часы, которые назывались «гномоны».
На вопрос, почему солнечные часы изображались лишь на имеющих духовное значение памятниках, а на светских сооружениях не изображались, А. Пилипосян отметил, что возможно и изображались, но эти строения до нас не дошли, отсутствуют доказательства.