Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չկարգավորման հեռանկարները
Փետրվարի 20-21-ին հերթական անգամ Երևան և Բաքու այցելեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Ինչպես և հաճախ լինում է, պաշտոնական հանդիպումներին հետևած հաղորդագրությունները սակավախոս էին և, կարծես, միայն ամրագրում էին հանդիպումների փաստը։ Այցին նախորդել էր վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի ոչ պաշտոնական հունվարյան հանդիպումը Դավոսում, որը կազմակերպվել էր առանց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների։ Ահա և նրանք եկել էին տարածաշրջան՝ առաջին ձեռքից տեղեկատվություն ստանալու համար։ Այդ մասին նշվում է նաև Հայաստանի վարչապետի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Համանախագահների այցից հետո մեկնաբանություններով հանդես եկան, ի թիվս այլոց, ամերիկացի նախկին համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը և վերլուծաբան Փոլ Գոբլը։
Դեսպան Հոգլանդը իրադարձությունների զարգացումը թեև խոստումնալից է համարում, սակայն որևէ լուրջ բեկում հորիզոնում չի նկատում։ Նա խոսել է այսպես կոչված «Լավրովի պլանի» մասին, համոզմունք հայտնել, որ հիմնական որոշումը այս հարցում Մոսկվայում է գտնվում և նշել, որ կա կարծիք, թե Կրեմլը չի ցանկանում, որ հետխորհրդային տարածքի հակամարտությունները կարգավորվեն, որովհետև, եթե դրանք կարգավորվեն, իրենք կկորցնեն ազդեցությունը:
Փոլ Գոբլը մեծ հաշվով համաձայնում է այս կարծիքին, որ Ռուսաստանը նպաստում է ԼՂ հակամարտության չկարգավորմանը և Հարավային Կովկասում ազդեցությունն ընդլայնելու համար բանակցային գործընթացը պահում է իր հսկողության տակ։ Մի խոսքով, ամերիկյան փորձագետները ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ ապակառուցողական դերը վերագրում են Ռուսաստանին, ինչը զարմանալի չէ, նաև սպասելի, որոշ առումով էլ փաստարկելի։
Ըստ այս տրամաբանության՝ Ռուսաստանը կողմերին ներկայացնում է քիչ իրատեսական լուծումներ, ինչպիսին է «Լավրովի պլանը», ապահովում է ցածր ինտենսիվությամբ բանակցություններ, զենք է վաճառում կողմերին և վերահսկում է, որ լարվածությունը լայնամասշտաբ գործողությունների չվերածվի։ Այսինքն դուրս է գալիս, որ ՌԴ ռազմավարական շահն է ունենալ սառեցված կամ կիսասաեռցված հակամարտություն, ինչը կօգտագործի որպես լծակ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։
Այստեղից ենթադրվում է, որ եթե հակամարտությունը ինչ-որ կերպ կարգավորվի, Ռուսաստանը կկորցնի իր ազդեցությունը տարածաշրջանում, և այդ երկրները դուրս կգան նրա «հատուկ շահերի ոլորտից»։ Սա իհարկե ցավալի իրավիճակ է, եթե Ռուսաստանում կարծում են, որ Հայաստանին կամ Ադրբեջանին ռուսական ազդեցության գոտում պահելու այլ արդյունավետ տարբերակ չկա և նրանց պարտադրում են ստիպողական բարեկամություն։
Մյուս կողմից ԼՂ հակամարտության չկարգավորված լինելուց կարող են օգտվել նաև այլ դերկատարները՝ Թուրքիան, Իրանը, ԱՄՆ, ինչու ոչ նաև Վրաստանը, և աշխարհաքաղաքական ոլորաններում ռուսական կողմի մշտական հաջողությունը երաշխավորված չէ։ Ունենալ սառեցված հակամարտություն Կովկասի նման խոցելի և աշխարհաքաղաքական տեսակետից անկայուն տարածաշրջանում ինչքան որ հնարավորություն, նույնքան էլ մարտահրավեր է Ռուսաստանի համար։
Իսկ ինչ կլինի, եթե տեսականորեն պատկերացնենք, որ մի օր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները, առանց Ռուսաստանի, ԱՄՆ կամ այլ միջնորդի, պայմանավորվում են կարգավորման պարամետրերի շուրջ, և խնդիրը հանգուցալուծվում է։ Ռուսական կողմի համար նման զարգացումը այս պահին շահավետ չէ՝ վերը նշված փաստարկները հաշվի առնելով։ Ամերիկյան կողմի համար ԼՂ հարցն ըստ էության առաջնահերթություն չէ, և այն փոքր գործոն է տարածաշրջանային մեծ հավասարման մեջ։ Թրամփի վարչակազմը այժմ կենտրոնացած է Իրանի վրա, և ԼՂ հակամարտության ինչ-որ կերպ կարգավորումը կարող է նոր հնարավորություններ բացել այս ուղղությամբ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երրորդ համանախագահ երկիրը՝ Ֆրանսիան, ընդհանրապես լուրջ կենսական շահեր չունի այս հակամարտության մեջ։ Այսօր Ֆրանսիան ավելի ծանր մարտահրավերների առջև է կանգնած թե՛ երկրի ներսում, թե՛ Եվրոպայում, բայց գործընթացներից դուրս չմնալու մղումից ելնելով, կցանկանար մաս կազմել ԼՂ կարգավորման գործընթացին։
Ինչ է ստացում, որ թեև ըստ հրապարակային հայտարարությունների, որ ԼՂ հարցը այն քիչ խնդիրներից է, որտեղ երեք համանախագահ երկրների տեսակետներն համընկնում են, իրականում համաձայնություն չկա ոչ միայն հակամարտության կարգավորման սկզբունքների, այլ հենց կարգավորված լինելու գաղափարի շուրջ։ Ստատուս քվոյի ցանկացած փոփոխություն բերելու է տարածաշրջանային ազդեցության մեխանիզմների վերաբաշխման՝ հնարավոր անցանկալի հետևանքներով։ Ուստի և մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կլինի ստատուս քվոյի պահպանման ինստիտուցիոնալ արտահայտումը։
Եվ ոչ ոք չի կարող նրանց մեղադրել անգործության մեջ, քանի դեռ մեղադրանքի բեռը կարելի է հեշտությամբ փոխանցել հակամարտող կողմերին։ Տեսական պատկերացումը, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են առանց միջնորդի պայմանավորվել, ներկա դրվածքով անհնարին է՝ տրամագծորեն հակառակ, անզիջում դիրքորոշումների պատճառով։
Մադրիդյան սկզբունքները, ինչքան էլ ողջամիտ կամ ռացիոնալ թվան միջնորդներին կամ դիտորդների համար, չեն բավարարում կողմերից որևէ մեկի սպասելիքները, հատկապես երբ վստահության ցածր մթնոլորտի պայմաններում նրանք պատրաստ չեն որևէ էական զիջման։ Բանակցություններում բեկում ունենալու համար կամ այլ մոտեցումներ են պետք մշակել, կամ կողմերը պետք է որոշակի խմբագրումներ կատարեն իրենց «կարմիր գծերում»։ Եվ սա առաջին հերթին Ադրբեջանին է վերաբերում, որը չի դադարում «ամենինչ՝ միանգամից ինձ» սկզբունքով ինչ-որ տեղ ինֆանտիլ քաղաքանությունը, որին բնորոշ է մանկական ագրեսիվությունը և սեփական արարքների համար անպատասխանտվությունը։ Այլապես կարևոր չէ հանդիպումը եղել է Ալպերում, թե Միջին Ասիայում, պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել վերելակում, թե ավստրիական կամ ռուսական նախկին կայսերական ինչ-որ պալատում։

Перспективы неурегулированности карабахского конфликта
В очередной раз сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили Ереван и Баку 20-21 февраля. Как это зачастую бывает, последовавшие за официальными встречами заявления были немногословными и, казалось бы, только зафиксировали сам факт проведения встреч.
Визиту МГ ОБСЕ предшествовала не официальная встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева на полях Всемирного экономического форума в Давосе, которая была организована без посредничества сопредседателей МГ ОБСЕ. Вот они и посетили регион с целью получения сведений из «первых уст». Об этом отмечается также в распространенном пресс-службой премьер-министра заявлении.
После визита сопредседателей МГ ОБСЕ, с комментариями также выступили бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Ричард Хогланд и аналитик Пол Гобл.
Несмотря на то, что Р. Хогланд считает развитие событий многообещающим, однако, не видит никаких серьезных прорывов на горизонте. Он прокомментировал так называемый «План Лаврова», выразив уверенность, что основное решение по этому вопросу находится в Москве и отметил, что есть мнение, согласно которому, Кремль не желает, чтобы конфликты на постсоветском пространстве были урегулированы, поскольку в случае урегулирования карабахского конфликта потеряют важный рычаг давления на его стороны.
По большому счету Пол Гобл соглашается с точкой зрения, что Россия способствует не урегулированию карабахского конфликта и для расширения своего влияния в регионе Южный Кавказ держит переговорный процесс под своим контролем. Одним словом, американские эксперты приписывают деструктивную роль России, что неудивительно и даже ожидаемо, и в некотором смысле – аргументированно.
Согласно этой логике, Россия представляет сторонам не совсем реалистичные решения, например, как «План Лаврова», обеспечивает переговоры с низкой интенсивностью, продает вооружение сторонам и осуществляет контроль над тем, чтобы напряженность не переросла в широкомасштабные действия. Иными словами, выходит, что в стратегических интересах РФ иметь замороженный конфликт, что можно использовать в качестве рычага давления в отношениях с Арменией и Азербайджаном.
Из этого следует, что, если конфликт в некоторой степени будет урегулирован, Россия потеряет своё влияние в регионе, и эти страны выйдут из «сферы её особых интересов». Это, конечно, печальная ситуация, если в России думают, что не существует другого эффективного варианта по сохранению Армении или Азербайджана в сфере российского влияния, и им навязывают принудительную дружбу.
С другой стороны, обстоятельством не урегулирования карабахского конфликта могут воспользоваться также другие акторы: Турция, Иран, США, почему нет – Грузия, и постоянный успех российской стороны в геополитических перипетиях не всегда гарантирован. Иметь замороженный конфликт в таком уязвимом и нестабильном с геополитической точки зрения регионе, как Южный Кавказ, является как возможностью, так и вызовом для России.
А что будет, если теоретически представить, что однажды главы Армении и Азербайджана, без посредничества России, США или других стран, договорятся о согласовании параметров, и проблема будет разрешена. Подобное развитие событий для российской стороны на данный момент является невыгодным, с учетом вышеуказанных аргументов. Для американской стороны карабахский вопрос, по сути, не является приоритетным, и является небольшим фактором в большом региональном уравнении. Администрация президента США Дональда Трампа сейчас сконцентрирована на Иране, и урегулирование карабахского конфликта в некоторой степени может открыть новые возможности в этом направлении. Третья страна-сопредседатель МГ ОБСЕ – Франция – и вовсе не имеет серьезных интересов в этом конфликте. Сегодня Франция стоит перед более тяжелыми вызовами, как внутри страны, так в Европе в целом, но, исходя из стремления не быть вне процессов, Франция хотела бы стать частью процесса урегулирования карабахского конфликта.
Что же получается, несмотря на публичные заявления, что карабахский конфликт из тех немногочисленных вопросов, в которых точки зрения трех стран-сопредседателей совпадают, но на самом деле согласия нет не только по части принципов урегулирования конфликта, но и вокруг самой идеи урегулирования конфликта. Любое изменение статус-кво приведет к перераспределению механизмов регионального влияния, с возможными нежелательными последствиями. Посему и в ближайшее время МГ ОБСЕ станет выражением институционального сохранения статус-кво.
И никто не может обвинять их в бездействии, пока груз обвинения можно с легкостью переложить на конфликтующие стороны. Теоретическое видение, что Армения и Азербайджан могут договориться без посредников, при нынешнем раскладе невозможно из-за диаметрально противоположных, бескомпромиссных позиций.
Мадридские принципы, как бы ни казались посредникам или наблюдателям рациональными или благоразумными, не удовлетворяют ожидания ни одной из сторон, особенно, когда в условиях низкого уровня доверия они не готовы на существенные компромиссы. Для достижения прорыва в переговорном процессе необходимо либо разработать другие подходы, либо стороны должны внести определенные поправки в свои «красные линии». И это, в первую очередь, касается Азербайджана, который не прекращает в некоторой степени инфантильную политику по принципу «всё сразу и мне», которому присуща детская агрессия и безответственность за собственные поступки. В противном случае неважно, встреча состоялась в Альпах, или Средней Азии, договоренности достигнуты в лифте, или в какой-либо бывшем императорском российском или австрийском дворце.