Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան․ Դյուրացված վիզային ռեժիմը խրախուսում է այցերն ու զբոսաշրջությունը
Panorama.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Սանգվան Յոգեշվարի հետ։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան, Հնդկաստանը դրական իմիջ ունի Հայաստանում՝ շնորհիվ պատմական կապերի, ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-հնդկական հարաբերությունները մեր օրերում։
Սանգվան Յոգեշվար.-Ինչպես ճիշտ նշեցիք, Հնդկաստան-Հայաստան հարաբերությունները շատ խորքային են ու գալիս են հազարամյակներից։ Ներկայումս, ինչպես նաև Հայաստանի անկախությունից հետո, Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև հարաբերությունները կատարյալ են քաղաքական, մշակութային և անգամ տնտեսական մակարդակում։ Կա նաև պոտենցիալ, որը մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել։
Panorama.am.-
Գալով տնտեսական կապերին, կարող եք ասել, որ ոլորտներում է համագործակցությունը լավ, իսկ որտեղ կա պոտենցիալ զարգացնելու այն։
Սանգվան Յոգեշվար.-Մինչ այժմ Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև տնտեսական կապերն ամբողջությամբ չեն իրացվել։ Հնդկաստանը բանակցում է Եվրասիական միության հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համար, որին Հայաստանն անդամ է, ու սա կխթանի մեր տնտեսական հարաբերությունները, երբ համաձայնագիրը ստորագրվի։
Մենք դեռևս ուսումնասիրում ենք նոր ուղիները։ Հայաստանի կառավարությունը բարձր տեխնոլոգիաները սահմանել է որպես առաջնայնություն։ Վարչապետ Փաշինյանը ևս հայտարարեց, որ 5 տարվա կտրվածքով բարձր տեխնոլոգիաները լինելու են առաջնային Հայաստանի տնտեսության համար։ Սա մի ոլորտ է, որի վրա մենք կենտրոնանալու ենք՝ զարգացնելու մեր հարաբերությունները։
Panorama.am.-Կան արդյոք հնդկական ընկերություններ, որոնք արդեն գործունեություն են իրականացնում Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Կան փոքր ընկերություններ, մեկ մեծ ընկերություն կա՝ Kalpataru Power Transmission LTD ընկերությունը, որն իրականացնում է էլեկտրահաղորդման գծի  կառուցման աշխատանքներ։
Panorama.am.- Պարոն դեսպան, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցություններում նոր զարգացումներ կան, օրերս տարածաշրջանում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Ինչպիսի՞ն է Հնդկաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Մենք աջակցում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Խնդիրը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով ու խաղաղ ճանապարհով։
Panorama.am.-Այս տարի Հնդկաստանը տոնում է Մահաթմա Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը։ Մեր օրերում, երբ ականատեսն ենք պատերազմների ու մարդկային տառապանքների, արդյո՞ք մարդկությունը կարիք ունի առավել լայնորեն ուսումնասիրելու մեծ հումանիստի ոչ բռնության ուսմունքը։
Սանգվան Յոգեշվար.- Իհարկե, Մահաթմա Գանդին կողմնակիցն էր խաղաղության ու ոչ բռնության, որը շատ արդիական է այսօր, ինչպես որ նրա ժամանակներում Հնդկաստանում։ Մենք համագործակցում ենք Հայաստանի կառավարության հետ՝ տոնելու Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը։
Panorama.am.-Այս առիթով միջոցառումներ կազմակերպվելո՞ւ են Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Այո, շատ միջոցառումներ կլինեն, հաջորդ շաբաթ Զանգակ հրատարակչությանը միջոցառում ունենք։ Ապրիլին Երևանի քաղաքապետարանի հետ իրականացնելու ենք ծառատունկ: Նաև նախատեսում ենք Երևանում բացել Մահաթմա Գանդիի արձանը։ Միջոցառումների մի մասն արդեն թղթի վրա են, մի մասը՝ քննարկումների փուլում։
Panorama.am.-Որոշվա՞ծ է արդեն, թե որտեղ կտեղակայվի Գանդիի արձանը։
Սանգվան Յոգեշվար.- Մենք այն դեռ քննարկում ենք, սա գաղափար է, որին իր աջակցությունն է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Panorama.am.- Պարոն Յոգեշվար, վերջին տարիներին Հայաստանը դարձել է հայտնի ուղղություն հնդիկների համար՝ սովորելու, ապրելու համար։ Ունե՞ք արդյոք որոշակի թվեր, թե որքան հնդիկ կա Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Մոտ 5000 ուսանող սովորում է բժշկական համալսարաններում։ 2018թ․-ի առաջին 9 ամիսներին մոտավորապես 26 հազար հնդիկ է այցելել Հայաստան։ Այս թիվն աճում է, քանի որ Հայաստանը դյուրացրել է վիզային ռեժիմն ու վիզա է տրամադրում Հնդկաստանի քաղաքացիներին ժամանելիս։ Նաև՝ շատ հնդկական տուր օպերատորներ առաջարկում են ճամփորդություն դեպի Հայաստան, նաև այնպիսի վայրեր, ինչպիսին Ծաղկաձորն է։
Վիզային դյուրացված ռեժիմը խրախուսում են այցերն ու զբոսաշրջությունը, որը նաև օգտակար է տնտեսական հարաբերությունների համար։
Panorama.am.-Փետրվարի 14-ին Պուլվամա քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակմանը զոհ դարձավ Հնդկաստանի ոստիկանության ուժերի 40 աշխատակիցներ։ Այժմ լարվածությունը բարձր է Հնդկաստան-Պակիստան հարաբերություններում։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր գնահատականը տեղի ունեցածին, ինչպիսի՞ զարգացումներ կլինեն։
Սանգվան Յոգեշվար.- Հնդկաստանը շատ պարզ հայտարարել է, որ Պակիստանը պետք է դադարեցնի աջակցել ահաբեկիչներին իր տարածքից։ Այսօր ՄԱԿ-ի Ավնտանգության խորհուրդը բանաձև ընդունեց՝ դատապարտելով Պուլվամայի ահաբեկչական հարձակումը և անգամ նշելով «Ջաիշ-է-Մուհամադին» ռազմական խմբավորման անունը, որը ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը։
Այն տեղակայված է Պակիստանում ու աջակցություն է ստանում Պակիստանի կառավարության կողմից։ Այս խմբավորման առաջնորդը՝ Մասուդ Ազհարը, գտնվում է Պակիստանում։ Մենք դիմել ենք Պակիստանի իշխանություններին՝ գործողություններ իրականացնել ոչ միայն նրա, այլ նաև մյուս ահաբեկչական խմբավորումների դեմ։ Մեր դիրքորոշումն այն է և միշտ եղել է, որ Պակիստանը պետք է դադարեցնի աջակցել ահաբեկչական կազմակերպություններին իր տարածքից, քանի որ ահաբեկիչներն օգտագործում են Պակիստանի տարածքը՝ Հնդկաստանի վրա հարձակումներ կատարելու համար։
Սա մեծագույն խնդիր է։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան 2018թ․-ի տվյալներով, վարչապետ Նարենդրա Մոդին երրորդ ամենաշատ հետևորդ ունեցող երկրի ղեկավարն է թվիթերում, ամենաշատ հետևորդ ունեցող առաջնորդը ֆեյսբուքում ու ինստագրամում։ Ո՞րն է Մոդիի ժողովրդականության գաղտնիքը և ի՞նչ կարծիք ունեք սոցիալական մեդիայի դերի մասին հանրային կյանքում ու հատկապես միջազգային հարաբերություններում։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Անկեղծ ասաց չգիտեմ վարչապետի ժողովրդականության գաղտնիքը, բայց կարող եմ ենթադրել, որ այն կապված է նրա անհատականության, բնավորության, անկեղծության հետ, ով իր ամբողջ կյանքը նվիրել է Հնդկաստանի, Հնդկաստանի ժողովրդի  զարգացմանը, ինչպես նաև ողջ աշխարհի զարգացմանը։ Նա անձնազոհաբար նվիրել է իր կյանքը Հնդկաստանի ու ողջ աշխարհի ժողովրդին։ Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ Հնդկաստանի ու աշխարհի ժողովուրդները զգում են այս փաստը, այդ իսկ պատճառով էլ նա ունի մեծ ժողովրդականություն։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան, Ձեզ նախորդած դեսպաններից մեկը հայերեն շատ լավ խոսում էր։ Դուք, Ձեր ընտանիքի անդամները հասկանում են հայերեն, գիտե՞ք ինչ-որ բառեր։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Ամեն շաբաթ մենք դեսպանատանը հայերեն դաս ունենք։Այսօր ևս հայերենի դաս ունեմ։ Այո, ես ու կինս սովորում ենք հայերեն այստեղ գալուց հետո, շատ լավ ուսուցիչ ունենք։ Շատ բառեր գիտեմ հայերեն, դեռևս չեմ կարող խոսել, բայց սովորում ենք, օրինակ «երաժշտագետ»։ Կան բառեր, որ գրավում են ինձ։
Panorama.am.- Ունե՞ք ինչ-որ հայկական նախընտրած ուտելիք։
Սանգվան Յոգեշվար.- Ես բուսակեր եմ, իսկ հայկական ուտեստները հիմնականում ոչ բուսական են։ Բայց սիրում եմ ժենգյալով հաց, որը փորձել եմ ու ինձ դուր է եկել։

Посол Индии в Армении: Упрощенный визовый режим поощряет визиты и туризм
Сайт Panorama.am представляет эксклюзивное интервью с Чрезвычайным и полномочным послом Индии в Армении Йогешваром Сангваном.
– Г-н посол, у Индии – позитивный имидж в Армении, что обусловлено историческими связями. Как бы вы оценили армяно-индийские отношения сегодня?
– Как вы верно отметили, отношения между Индией и Арменией – очень глубокие и уходят корнями в глубь тысячелетий. В настоящее время, как и после обретения Арменией независимости, отношения между Арменией и Индией идеальны на политическом, культурном и даже экономическом уровнях. Существует также потенциал, который мы продолжаем изучать.
– Возвращаясь к экономическим связям, можете ли сказать, в каких сферах сотрудничество развивается хорошо, а в каких сферах существует потенциал для его развития?
– Потенциал экономических связей между Арменией и Индией до сих пор полностью не реализован. Индия ведет переговоры о создании зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), членом которого является Армения, и это будет стимулировать наши экономические отношения, когда соглашение будет подписано.
Мы пока изучаем новые пути. Правительство Армении провозгласило высокие технологии приоритетной сферой. Премьер-министр Пашинян также заявил, что высокие технологии в течение ближайших 5 лет будут приоритетной сферой для экономики Армении. Это сфера, на которой мы сосредоточимся, чтобы развивать наши отношения.
– Есть ли индийские компании, которые уже развивают деятельность в Армении?
– Есть небольшие компании, есть одна крупная компания – Kalpataru Power Transmission LTD, которая занимается строительством линии электропередачи.
– Г-н посол, имеются новые развития в переговорах по карабахскому урегулированию, на днях в регионе с визитом находились сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Какова позиция Индии в вопросе урегулирования карабахского конфликта?
– Мы поддерживаем усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Проблема должна быть урегулирована посредством переговоров, мирным путем.
– В этом году Индия отмечает 150-летие со дня рождения Махатмы Ганди. В наши дни, когда мы являемся свидетелями войн и человеческих страданий, нужно ли человечеству больше изучать философию ненасилия великого гуманиста?
– Конечно, Махатма Ганди был сторонником мира и ненасилия, что очень актуально сегодня, как и в его времена в Индии. Мы сотрудничаем с правительством Армении, чтобы отпраздновать 150-летие со дня рождения Ганди.
– По этому случаю в Армении будут организованы мероприятия?
– Да, будет много мероприятий, на следующей неделе у нас будет мероприятие в издательстве «Зангак». В апреле мы проведем посадку деревьев совместно с мэрией Еревана. Мы также планируем открыть памятник Махатме Ганди в Ереване. Часть мероприятий – уже на бумаге, некоторые из них – на стадии обсуждения.
– Уже определено, где будет установлен памятник Ганди?
– Мы все еще это обсуждаем, это идея, которую поддержало Министерство иностранных дел Республики Армения.
– В последние годы Армения стала известным направлением для жителей Индии – для обучения и жизни. У вас есть данные, сколько индийцев в Армении?
– Около 5000 студентов учатся в медицинских вузах. Около 26 тысяч индийцев посетили Армению за первые девять месяцев 2018 года. Это число растет, поскольку Армения упростила визовый режим и предоставляет визы гражданам Индии по прибытии. Также многие индийские туроператоры предлагают поездки в Армению, а также в такие курорты, как Цахкадзор.
Упрощенный визовый режим поощряет визиты и туризм, что также полезно для экономических отношений.
– Жертвами террористической атаки в Пулваме 14 февраля стали более 40 сотрудников сил полиции центрального резерва (CRPF) Индии. Взаимоотношения Индии и Пакистана после террористической атаки напряжены. Как вы оцениваете произошедшее, какие развития возможны?
– Индия очень четко заявила, что Пакистан должен прекратить поддерживать террористов со своей территории. Сегодня Совет Безопасности Организации Объединенных Наций (СБ ООН) принял резолюцию, осуждающую теракт в Пулваме, и даже  упомянул группировку «Джаиш-и-Мохаммад», которая взяла на себя ответственность за это нападение.
Группировка базируется в Пакистане и получает поддержку от правительства Пакистана. Лидер этой группировки Масуд Азхар находится в Пакистане. Мы обратились к пакистанским властям с призывом принять меры не только против него, но и против других террористических группировок. Наша позиция была и остается следующей: Пакистан должен прекратить оказывать поддержку террористическим организациям со своей территории, поскольку террористы используют территорию Пакистана для нападений на Индию.
Это серьезнейшая проблема.
– Премьер-министр Индии Нарендра Моди, по данным на 2018 год, третий среди мировых лидеров по популярности в Twitter, Facebook и Instagram. В чем секрет популярности Моди и что вы думаете о роли социальных медиа в общественной жизни, особенно в международных отношениях?
– Честно говоря, я не знаю секрет популярности премьер-министра, но могу предположить, что это связано с его личностью, характером, искренностью, тем, что он посвятил всю свою жизнь развитию Индии, народа Индии, а также развитию всего мира. Он самоотверженно посвятил свою жизнь народу Индии и населению всего мира. Таким образом, я думаю, что люди в Индии и в мире чувствуют этот факт, и поэтому он пользуется большой популярностью.
– Один из ваших предшественников на посту посла Индии очень хорошо говорил по-армянски. Вы, члены вашей семьи понимаете по-армянски, знаете какие-то слова?
– Каждую неделю у нас проводятся уроки армянского языка в посольстве, сегодня у меня урок армянского. Да, мы с женой учимся армянскому языку после приезда сюда, у нас очень хороший учитель. Я знаю много армянских слов, пока не могу говорить, но мы учимся. Есть слова, которые меня привлекают.
– Есть ли у вас любимое армянское блюдо?
– Я – вегетарианец, а армянские блюда в основном не вегетарианские. Но мне нравится  Женгялов хац, который я попробовал, и это блюдо мне очень понравилось.