Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան․ Դյուրացված վիզային ռեժիմը խրախուսում է այցերն ու զբոսաշրջությունը
Panorama.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Սանգվան Յոգեշվարի հետ։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան, Հնդկաստանը դրական իմիջ ունի Հայաստանում՝ շնորհիվ պատմական կապերի, ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-հնդկական հարաբերությունները մեր օրերում։
Սանգվան Յոգեշվար.-Ինչպես ճիշտ նշեցիք, Հնդկաստան-Հայաստան հարաբերությունները շատ խորքային են ու գալիս են հազարամյակներից։ Ներկայումս, ինչպես նաև Հայաստանի անկախությունից հետո, Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև հարաբերությունները կատարյալ են քաղաքական, մշակութային և անգամ տնտեսական մակարդակում։ Կա նաև պոտենցիալ, որը մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել։
Panorama.am.-
Գալով տնտեսական կապերին, կարող եք ասել, որ ոլորտներում է համագործակցությունը լավ, իսկ որտեղ կա պոտենցիալ զարգացնելու այն։
Սանգվան Յոգեշվար.-Մինչ այժմ Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջև տնտեսական կապերն ամբողջությամբ չեն իրացվել։ Հնդկաստանը բանակցում է Եվրասիական միության հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համար, որին Հայաստանն անդամ է, ու սա կխթանի մեր տնտեսական հարաբերությունները, երբ համաձայնագիրը ստորագրվի։
Մենք դեռևս ուսումնասիրում ենք նոր ուղիները։ Հայաստանի կառավարությունը բարձր տեխնոլոգիաները սահմանել է որպես առաջնայնություն։ Վարչապետ Փաշինյանը ևս հայտարարեց, որ 5 տարվա կտրվածքով բարձր տեխնոլոգիաները լինելու են առաջնային Հայաստանի տնտեսության համար։ Սա մի ոլորտ է, որի վրա մենք կենտրոնանալու ենք՝ զարգացնելու մեր հարաբերությունները։
Panorama.am.-Կան արդյոք հնդկական ընկերություններ, որոնք արդեն գործունեություն են իրականացնում Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Կան փոքր ընկերություններ, մեկ մեծ ընկերություն կա՝ Kalpataru Power Transmission LTD ընկերությունը, որն իրականացնում է էլեկտրահաղորդման գծի  կառուցման աշխատանքներ։
Panorama.am.- Պարոն դեսպան, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցություններում նոր զարգացումներ կան, օրերս տարածաշրջանում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Ինչպիսի՞ն է Հնդկաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Մենք աջակցում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Խնդիրը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով ու խաղաղ ճանապարհով։
Panorama.am.-Այս տարի Հնդկաստանը տոնում է Մահաթմա Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը։ Մեր օրերում, երբ ականատեսն ենք պատերազմների ու մարդկային տառապանքների, արդյո՞ք մարդկությունը կարիք ունի առավել լայնորեն ուսումնասիրելու մեծ հումանիստի ոչ բռնության ուսմունքը։
Սանգվան Յոգեշվար.- Իհարկե, Մահաթմա Գանդին կողմնակիցն էր խաղաղության ու ոչ բռնության, որը շատ արդիական է այսօր, ինչպես որ նրա ժամանակներում Հնդկաստանում։ Մենք համագործակցում ենք Հայաստանի կառավարության հետ՝ տոնելու Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը։
Panorama.am.-Այս առիթով միջոցառումներ կազմակերպվելո՞ւ են Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Այո, շատ միջոցառումներ կլինեն, հաջորդ շաբաթ Զանգակ հրատարակչությանը միջոցառում ունենք։ Ապրիլին Երևանի քաղաքապետարանի հետ իրականացնելու ենք ծառատունկ: Նաև նախատեսում ենք Երևանում բացել Մահաթմա Գանդիի արձանը։ Միջոցառումների մի մասն արդեն թղթի վրա են, մի մասը՝ քննարկումների փուլում։
Panorama.am.-Որոշվա՞ծ է արդեն, թե որտեղ կտեղակայվի Գանդիի արձանը։
Սանգվան Յոգեշվար.- Մենք այն դեռ քննարկում ենք, սա գաղափար է, որին իր աջակցությունն է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Panorama.am.- Պարոն Յոգեշվար, վերջին տարիներին Հայաստանը դարձել է հայտնի ուղղություն հնդիկների համար՝ սովորելու, ապրելու համար։ Ունե՞ք արդյոք որոշակի թվեր, թե որքան հնդիկ կա Հայաստանում։
Սանգվան Յոգեշվար.- Մոտ 5000 ուսանող սովորում է բժշկական համալսարաններում։ 2018թ․-ի առաջին 9 ամիսներին մոտավորապես 26 հազար հնդիկ է այցելել Հայաստան։ Այս թիվն աճում է, քանի որ Հայաստանը դյուրացրել է վիզային ռեժիմն ու վիզա է տրամադրում Հնդկաստանի քաղաքացիներին ժամանելիս։ Նաև՝ շատ հնդկական տուր օպերատորներ առաջարկում են ճամփորդություն դեպի Հայաստան, նաև այնպիսի վայրեր, ինչպիսին Ծաղկաձորն է։
Վիզային դյուրացված ռեժիմը խրախուսում են այցերն ու զբոսաշրջությունը, որը նաև օգտակար է տնտեսական հարաբերությունների համար։
Panorama.am.-Փետրվարի 14-ին Պուլվամա քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակմանը զոհ դարձավ Հնդկաստանի ոստիկանության ուժերի 40 աշխատակիցներ։ Այժմ լարվածությունը բարձր է Հնդկաստան-Պակիստան հարաբերություններում։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր գնահատականը տեղի ունեցածին, ինչպիսի՞ զարգացումներ կլինեն։
Սանգվան Յոգեշվար.- Հնդկաստանը շատ պարզ հայտարարել է, որ Պակիստանը պետք է դադարեցնի աջակցել ահաբեկիչներին իր տարածքից։ Այսօր ՄԱԿ-ի Ավնտանգության խորհուրդը բանաձև ընդունեց՝ դատապարտելով Պուլվամայի ահաբեկչական հարձակումը և անգամ նշելով «Ջաիշ-է-Մուհամադին» ռազմական խմբավորման անունը, որը ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը։
Այն տեղակայված է Պակիստանում ու աջակցություն է ստանում Պակիստանի կառավարության կողմից։ Այս խմբավորման առաջնորդը՝ Մասուդ Ազհարը, գտնվում է Պակիստանում։ Մենք դիմել ենք Պակիստանի իշխանություններին՝ գործողություններ իրականացնել ոչ միայն նրա, այլ նաև մյուս ահաբեկչական խմբավորումների դեմ։ Մեր դիրքորոշումն այն է և միշտ եղել է, որ Պակիստանը պետք է դադարեցնի աջակցել ահաբեկչական կազմակերպություններին իր տարածքից, քանի որ ահաբեկիչներն օգտագործում են Պակիստանի տարածքը՝ Հնդկաստանի վրա հարձակումներ կատարելու համար։
Սա մեծագույն խնդիր է։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան 2018թ․-ի տվյալներով, վարչապետ Նարենդրա Մոդին երրորդ ամենաշատ հետևորդ ունեցող երկրի ղեկավարն է թվիթերում, ամենաշատ հետևորդ ունեցող առաջնորդը ֆեյսբուքում ու ինստագրամում։ Ո՞րն է Մոդիի ժողովրդականության գաղտնիքը և ի՞նչ կարծիք ունեք սոցիալական մեդիայի դերի մասին հանրային կյանքում ու հատկապես միջազգային հարաբերություններում։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Անկեղծ ասաց չգիտեմ վարչապետի ժողովրդականության գաղտնիքը, բայց կարող եմ ենթադրել, որ այն կապված է նրա անհատականության, բնավորության, անկեղծության հետ, ով իր ամբողջ կյանքը նվիրել է Հնդկաստանի, Հնդկաստանի ժողովրդի  զարգացմանը, ինչպես նաև ողջ աշխարհի զարգացմանը։ Նա անձնազոհաբար նվիրել է իր կյանքը Հնդկաստանի ու ողջ աշխարհի ժողովրդին։ Այնպես որ, ես կարծում եմ, որ Հնդկաստանի ու աշխարհի ժողովուրդները զգում են այս փաստը, այդ իսկ պատճառով էլ նա ունի մեծ ժողովրդականություն։
Panorama.am.-Պարոն դեսպան, Ձեզ նախորդած դեսպաններից մեկը հայերեն շատ լավ խոսում էր։ Դուք, Ձեր ընտանիքի անդամները հասկանում են հայերեն, գիտե՞ք ինչ-որ բառեր։
Սանգվան Յոգեշվար.-  Ամեն շաբաթ մենք դեսպանատանը հայերեն դաս ունենք։Այսօր ևս հայերենի դաս ունեմ։ Այո, ես ու կինս սովորում ենք հայերեն այստեղ գալուց հետո, շատ լավ ուսուցիչ ունենք։ Շատ բառեր գիտեմ հայերեն, դեռևս չեմ կարող խոսել, բայց սովորում ենք, օրինակ «երաժշտագետ»։ Կան բառեր, որ գրավում են ինձ։
Panorama.am.- Ունե՞ք ինչ-որ հայկական նախընտրած ուտելիք։
Սանգվան Յոգեշվար.- Ես բուսակեր եմ, իսկ հայկական ուտեստները հիմնականում ոչ բուսական են։ Բայց սիրում եմ ժենգյալով հաց, որը փորձել եմ ու ինձ դուր է եկել։

Exclusive interview with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia Yogeshwar Sangwan.
Panorama.am – Mr Ambassador, let me first thank you for accepting the invitation for the interview. India has a positive image in Armenia due to our historical ties. How would you assess our relations nowadays?
Ambassador – As you rightly said, Indian-Armenian relations have been deep and are millennia-old and currently, after Armenia’s independence also, the relation between India and Armenia have been excellent at the political, cultural levels and even in the economic level. There is further potential we need to explore.
Panorama.am –Speaking of the economic relations, can you name the economic spheres that need to be developed or have the potential to be developed?
Ambassador –So far, the economic potential between Armenia and India has not been fully tapped. As you know India is negotiating a free trade agreement with the Eurasian Union Armenia is a member to. This will give a boost to our economic relations once that agreement is signed. We are still exploring more avenues for expanding ties. The Armenian government has defined high tech areas as its priority. In his programme Prime Minister Pashinyan also said that within 5 years high technology will be the driver of the Armenian economy. These are the areas we are focused on to develop our relations.
Panorama.am –Are there any Indian companies operating in Armenia?
Ambassador – There are small companied not big ones with only one company - Kalpataru Power Transmission LTD operating in the transmission project.
Panorama.am – You may know about the new dynamics around the NK peace process. The OSCE Minsk Group Co-Chairs visited the region What is India’s position on this?
Ambassador – We support the efforts of the OSCE Minks Group of settling the Nagorno Karabakh conflict which is also Armenia’s stance. We believe the issue should be solved through negotiations in a peaceful manner.
Panorama.am – This year you will be celebrating the 150th anniversary of Mahatma Gandhi. Nowadays, we witness wars and sufferings of people around the world. Do you think the doctrine of Gandhi is more relevant today than even and whether it should be propagated more?
Ambassador – Certainly, because Mahatma Gandhi believed that peace and non-violence which are very much relevant today as it was during his times. Yes, we are collaborating with the government of Armenia on celebrating the 150th anniversary of Mahatma Gandhi.
Panorama.am –Are there any events planned in Armenia?
Ambassador –Many events are planned. We will be visiting the Mkhitar Sebastaci School for an event. Next Wednesday, we have an event in Zangak Publishing house. There will be a tree planting event in April organized with the Yerevan municipality. Also plans are discussed to place the statue of Mahatma Gandhi In Yerevan. Some of these plans are on paper, other are under discussions.
Panorama.am – Where will it be installed? Has the location been defined?
Ambassador – It is yet to be decided. It is just an idea which has been supported by the Ministry of Foreign Affairs.
Panorama.am – Over the past years Armenia has turned into a popular destination for many Indians who arrive for studying and living. Do you have any statistics - how many Indians are residing in Armenia now?
Ambassador –There are about five thousand Indian students studying in five medical universities. Around 26 thousand Indians visited Armenia in the first nine months of 2018. The number is growing because Armenia eased the visa for Indians and many Indian tour operators are getting private companies to Armenia, organizing tours to places such as Tsakhkadzor, etc. Because of visa facilitation a lot of people are encouraged to come to Armenia, and this also is very beneficial for the economic and trade relations.
Panorama.am – Mr Ambassador, after the terrorist attack in Pulwama on February 14 which claimed lives f 40 police officers, tensions are high in Indian-Pakistani relations. What is your assessment on this situation and what can we expect next?
Ambassador – India has stated very clearly that Pakistan should stop supporting terrorists from its territory. Today, the UN Security Council passed a resolution condemning the terrorist attack in Pulwama and even mentioned the Jaish-e-Mohammed militant group which is based in Pakistan and is supported by the government of Pakistan. Their leader is based in Pakistan as well. Our approach that has always been is that Pakistan should stop supporting and aiding terrorist organisations in their territory, as they often use Pakistani territory to launch attacks on India. This is a big problem.
Panorama.am – As of 2018 statistics, Prime Minister Modi is the third most followed head of state on Twitter and the top most followed world leader on Facebook and Instagram. What is the secret of the popularity of your Prime Minister and what is your assessment of the role of social media in public life and particularly, in international relations?
Ambassador –I really don’t know what the reason for the popularity of Prime Minister Modi is. I can just make a guess that it is because of his personality, his character, his sincerity in dedicating his whole life to India’s development, the development of Indian people and for the development of the whole world. So, it is the combination of both he has selflessly dedicated his life to the people of India and to the people of the world. I think the people of India and the people of world feel this that is why he is popular.
Panorama.am – One of your predecessors spoke Armenian very well. Do you know any Armenian words or plan learning Armenian?
Ambassador – Every week we have an Armenian class in our Embassy. So, today also at 2 o’clock we have an Armenian class We have been learning since we came here. We know many words in Armenia even words that truck me like “yeraszhshtaget” “tntesaget” (ed. musician, economic).
Panorama.am – Mr Ambassador, can you mention any Armenia food that you like the most?
Ambassador –I am a vegetarian, so most of the Armenian dishes are non-vegetarian. But I have tasted “Jingyalov hats” and liked it much.