Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի տնօրեն Ռիչարդ Դորնբոշին, ով ներկայացնում է Հայաստանը ԱՄՀ-ում: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է ԱՄՀ հետ շարունակական համագործակցությունը և շահագրգռված է կառուցողական գործընկերության հետագա խորացմամբ:
ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրենի խոսքով՝ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համար, և ԱՄՀ-ն պատրաստակամ է օժանդակություն տրամադրել ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով նախաձեռնած բարեփոխումները հաջողելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հեռանկարները:
Վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգին՝ խոսելով տնտեսության կառուցվածքում բարձր տեխնոլոգիաների խթանման, Հարկային օրենսգրքի բարեփոխման, միկրոբիզնեսի ստեղծման, բիզնես միջավայրի համար կարգավորումների դյուրացման, պետական կառավարման և կրթության համակարգերի բարեփոխման, հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակում տարվող աշխատանքների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությամբ և տարբեր ճյուղերում բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման խթանմամբ կառավարությունը նպատակ ունի Հայաստանը դիրքավորել որպես տեխնոլոգիական երկիր և, հաշվի առնելով ՏՏ ոլորտում առկա մեծ ներուժը, արտահանմանը միտված տնտեսություն ձևավորել: Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության խնդիրը Հայաստանում հնարավորությունների ստեղծումն է և նախաձեռնողականության խթանումը, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք կարողանա իրացնել իր ներուժը և նպաստել երկրի զարգացմանը:
Ընդգծելով բարեփոխումների հաջողման գործում ինստիտուցիոնալ և փորձագիտական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը՝ կառավարության ղեկավարը կարևորել է այդ համատեքստում միջազգային գործըկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԱՄՀ-ի համապատասխան օժանդակությունը:
Ռիչարդ Դորնբոշը նշել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է քննարկել ՀՀ վարչապետի նշած ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունները:
Վերահաստատելով համագործակցության պատրաստակամությունը՝ վարչապետ Փաշինյանն առաջարկել է պատկան գերատեսչությունների ղեկավարների հետ համատեղ քննարկել կոնկրետ անելիքները:

Ричард Дорнбош: Армения является надежным партнером для МВФ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял директора Исполнительного совета Международного валютного фонда Ричарда Дорнбоша, который представляет Армению в МВФ. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Премьер отметил, что правительство Армении придает важность последовательному сотрудничеству с МВФ и заинтересовано в дальнейшем углублении конструктивного партнерства.
По словам Дорнбоша, Армения является надежным партнером для МВФ, и фонд готов предоставить содействие правительству РА – для успеха в реформах, инициированных по различным направлениям.
Собеседники обсудили перспективы расширения и развития сотрудничества.
Премьер затронул повестку реформ правительства Армении, коснувшись стимулирования высоких технологий в структуре экономики, реформирования Налогового кодекса, формирования микробизнеса, упрощения регулирующих процедур для бизнес-среды, реформирования сферы госуправления и системы образования, а также работ, проводимых в рамках антикоррупционной политики.
Н.Пашинян отметил, что посредством изменения структуры экономики и стимулирования применения высоких технологий в различных сегментах правительство намерено сделать Армению технологической страной и, с учетом большого потенциала в IT-сфере, сформировать нацеленную на экспорт экономику.
По словам премьера, задачей правительства является создание возможностей в Армении и стимулирования инициативности так, чтобы каждый человек мог реализовать свой потенциал и способствовать развитию страны.
Подчеркнув необходимость развития институциональных и экспертных возможностей для успеха реформ, глава правительства в этом контексте придал важность соответствующему содействию со стороны международных партнеров, в том числе, МВФ.
Дорнбош отметил, что МВФ готов обсудить возможности предоставления содействия для реализации реформ в указанных премьером сферах.
Подтвердив готовность сотрудничества, Пашинян предложил совместно с главами соответствующих ведомств обсудить конкретные действия.