«Իրատես». Ո՞վ է «անկախ» ու «ինքնաբավ» Փաշինյանի իրական խորհրդատուն
«Իրատես» թերթը գրում է. «Մինչ այս օրերին ակտիվորեն քննարկվում է վարչապետի տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի, նվիրատուների թեման, շատ ավելի էական մի փաստ անուշադրության է մատնվել: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունում վճռական ու որոշիչ դերակատարում ունի նրա կինը և, ըստ տեղեկությունների, բացի ներհայաստանյան ֆինանսական տարբեր հոսքերի տիրապետելուց, սփյուռքի հետ ֆինանսական հարցերը ևս նա է լուծում, էլ չենք խոսում կադրային հարցերում վճռական խոսքի իրավունքի մասին:
Նրա հիմնադրած երկու հիմնադրամները` «Իմ քայլը» և «City of smile»-ը կարողանում են լուծել այնպիսի հարցեր, որոնք Նիկոլ Փաշինյանն անգամ իր ճարտասանությամբ դժվար թե կարողանա: Այնպես որ, Նիկոլ Փաշինյանին միայն թվում է, թե ինքն իշխանությունում միակ «ասողն» է: Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բնութագրած «անկախ» ու «ինքնաբավ» Փաշինյանին, փաստորեն, լավ էլ խորհուրդ տվող կա, ավելին, դրսի գործարարների հետ էլ Աննա Հակոբյանն է աշխատում, և նրա միջոցով են ձեռք բերվում գրեթե բոլոր պայմանավորվածությունները:
Այնպես որ, կարելի է չզարմանալ, եթե առաջիկայում ստեղծվելիք սփյուռքի հարցերով կառույցի հանձնակատար նշանակվի Աննա Հակոբյանը»:

«Иратес»: Кто дает советы «самодостаточному» и «независимому» Пашиняну
Газета «Иратес» пишет, что пока в эти дни активно обсуждаются финансовые поступления и дарители фонда супруги премьер-министра Анны Акопян, другой довольно существенный факт остался вне внимания. В правительстве Никола Пашиняна ключевую и определяющую роль играет его супруга и, согласно сведениям, кроме распоряжения различными внутренними финансовыми потоками в Армении, она решает также финансовые вопросы с диаспорой, не говоря уже о «решающем слове» в кадровых вопросах.
«Основанные Анной Акопян два фонда – «Мой шаг» и «City of smile» решают такие вопросы, которые вряд ли удалось бы решить даже Николу Пашиняну со своим красноречием. Посему Николу Пашиняну лишь кажется, что он единственный «говорящий» во власти. Фактически, согласно характеристике первого президента Левона Тер-Петросяна «самодостаточному» и «независимому» Пашиняну есть кому давать советы. Анна Акопян работает также с зарубежными бизнесменами и почти все договоренности достигаются с ее помощью.
Посему можно не удивляться тому, что на должность руководителя создаваемой структуры по вопросам Диаспоры будет назначена именно Анна Акопян», - пишет газета.