Մասնագետները կողմ են ծխելու դեմ պայքարի խստացմանը, նրանք կարծում են, որ ծխելու դեմ պայքարը ոչ վարակիչ հիվանդություններից վաղաժամ մահերի թիվը կրճատելու ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկն է։
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ուռուցքաբան Վահե Տեր-Մինասյանը նշեց, որ ծխելու հետևանքով աշխարհում տարեկան մահանում է 6 մլն մարդ , որից 1 մլն-ը՝ պասիվ ծխելու։ «Ապացուցված է , որ այդ ծխի մեջ կա 4 հազարից ավելի քիմիական միացություն, որից ավելի քան 250-ը համարվում են վնասակար, 50-ը՝ քաղցկեղածին»,- ասաց նա։
Ուռուցքաբանը նշեց, որ ըստ վիճակագրության, ծխախոտ օգտագործող մարդկանց ավելի քան 80%-ն ապրում են տնտեսապես ոչ զարգացած երկրներում, իսկ զարգացած երկրներում ապրող մարդիկ գնալով ավելի շատ են գիտակցում ծխելու հետ կապված ռիսկերի մասին։
«Զարգացած երկրներում ապրող մարդիկ շուտվանից հասկացել են, որ դա մոդայիկ չէ, լավ չէ, գեղեցիկ չէ, դրանով ոչ մեկին ոչինչ չես ապացուցում, ապացուցում ես ընդամենը այն, որ դու հիվանդ ես: Ծխողները դա հիվանդություն չեն համարում, բայց կարող եք բացել հիվանդությունների դասակարգումը և տեսնել, որ ծխախոտամոլությունը դասակարգվում է որպես հիվանդություն: Հիվանդներին պետք է բուժենք, հիվանդությունը պետք է կանխարգելենք հնարավոր բոլոր միջոցներով»,- ասաց Վահե Տեր-Մինասյանը։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հանրային առողջապահության ֆակուլտետի դասախոս, ավագ գիտաշխատող Արուսյակ Հարությունյանն էլ նշեց, որ ցավոք, Հայաստանն աշխարհում զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր ծխողների քանակով։ Ըստ նրա՝ Հայաստանում ծխում է տղամարդկանց 60 տոկոսից ավելին, կանանց՝ 2 տոկոսը։
«Սրտանոթային, շնչառական համակարգի ու քաղցկեղային հիվանդությունների մեծ մասը պայմանավորված է ծխախոտի երկարատև օգտագործմամբ: Ուստի կառավարությունները հնարավոր բոլոր միջոցներով պետք է պայքարեն ծխելու դեմ։ Հանրային վայրերում արգելք դնելն ինքնանպատակ չէ, այդ արգելքը պետք է ծառայի իր նպատակին՝ չծխողներին պաշտպանի երկրորդային ծխի ազդեցությունից»,- ասաց Արուսյակ Հարությունյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս նախաձեռնությունը փայլուն արդյունքներ կգրանցի:
Ռեստորաններից մեկի տնօրեն Արսեն Հովհաննիսյանն էլ հայտնեց, որ դեռևս 4 տարի առաջ որոշում են կայացրել իրենց ռեստորանում արգելել ծխախոտի և էլեկտրոնային սիգարետների կիրառումը, ինչը դրական ազդեցություն է թողել իրենց բիզնես ցուցանիշների վրա:
«Մենք ցանկանում ենք՝ այն սնունդը, որ մատուցում ենք մեր հաճախորդներին, լինի համային ու հոտային այն վիճակով, որն ի սկզբանե նախատեսված էր, իսկ ծխախոտն իրականում ազդում է համի ու հոտի վրա»,- ասաց Արսեն Հովհաննիսյանը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ «Ծխախոտի օգտագործման և ծխախոտի ծխի ազդեցության հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքի նախագծում կան մի քանի կետեր, որոնք դեռ պետք է քննարկել։
«Կան ռեստորաններ, որտեղ ծխելն արգելված է, դա փաստ է, բայց նոր օրենքի ձևակերպումներում բավականին խնդիրներ կան, որոնք կարող են հենց այդ ռեստորաններին վնաս հասցնել։ Օրինակ, նախագծով սահմանվում է փակ և կիսափակ տարածքներում ծխելու արգելք, մինչդեռ փակ և կիսափակ տարածքի հասկացությունը հստակ չէ, որի հետևանքով հասկանալի չէ, թե որ տարածքը կլինի փակ, որը՝ բաց և որը՝ կիսաբաց։ Մյուս խնդիրը վերաբերում է տուգանքներին, որոնք հստակեցման կարիք ունեն։ Այնպես պետք է անել, որ լավ նախաձեռնությունը խնդիրներ չառաջացնի»,- ընդգծեց ռեստորանատերը։

«Курение уже не в моде»: в Ереване состоялось обсуждение нашумевшего законопроекта
Специалисты выступают за ужесточение борьбы с курением, они считают, что борьба с курением является одним из самых эффективных способов по части сокращения числа преждевременных смертей от неинфекционных заболеваний.
На пресс-конференции онколог Ваге Тер-Минасян отметил, что вследствие курения в мире ежегодно умирает 6 млн человек, из которых 1 млн – вследствие пассивного курения. «Доказано, что этот дым содержит свыше 4 тысяч химических соединений, свыше 250 из которых считаются вредными, а 50 – онкогенными», – отметил он.
Онколог отметил, что согласно статистике, свыше 80% курильщиков проживают в экономически неразвитых странах, а люди в развитых странах постепенно всё больше осознают риски по части курения.
«Живущие в развитых странах люди давно осознали, что курение уже не в моде, это некрасиво, это плохо, этим ты ничего никому не доказываешь, доказываешь лишь только то, что ты – болен. Но курильщики не называют это болезнью, но вы можете открыть классификацию болезней и увидеть, что курение классифицируется как болезнь. Мы должны вылечить больных, должны предотвратить болезнь всеми возможными способами», – отметил Ваге Тер-Минасян
Старший научный сотрудник Центра исследования и развития услуг по здравоохранению при Американском университете Армении Арусяк Арутюнян отметила, что, к сожалению, Армения занимает лидирующие позиции по числу курильщиков в мире. По её словам, свыше 60% мужчин и 2% женщин в Армении являются курильщиками.
«Большая часть сердечно-сосудистых, респираторных и онкологических заболеваний обусловлена длительным использованием сигарет. Посему правительство должно бороться с курением всеми возможными способами. Запрет на курение в общественных местах – не самоцель, этот запрет должен служит своей цели – защитить некурящих от воздействия вторичного табачного дыма», – отметила она, выразив надежду, что данная инициативы зафиксирует блестящие результаты.
Директор одного из ресторанов Арсен Ованнисян же в свою очередь отметил, что ещё 4 года назад они приняли решение о введении запрета на курение, что позитивным образом повлияло на показатели развития их бизнеса.
«Мы хотим, чтобы та еда, которую мы подаем нашим клиентам, на вкус и запах была в том виде, который изначально предполагался, а табак на самом деле влияет и на вкус, и на запах», – отметил А. Ованнисян.