Հասմիկ Պապյան. Համերգից ստացված 3.346.200 դրամը կփոխանցվի  «Արմենակ Ուրֆանյան» հիմնադրամին
Մեծանուն կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի 90-ամյակին նվիրված «Հայ երաժշտության» 10-րդ հոբելյանական փառատոնի շրջանակներում փետրվարի 20-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ելույթ է ունեցել օպերային երգչուհի, սոպրանո, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանը։ Նա նախապես հայտարարել էր, որ համերգը բարեգործական է, հասույթը տրամադրվելու է «Արմենակ Ուրֆանյան» հիմնադրամին:
«Սիրելի հայրենակիցներ, ուզում եմ տեղեկացնել, որ փետրվարի 20-ի համերգի տոմսերի վաճառքից, Ձեր նվիրական ջանքերի շնորհիվ հավաքվել է 3.346.200 դրամ գումար, որը ինչպես և նշել էինք կփոխանցվի «Արմենակ Ուրֆանյան» բարեգործական հիմնադրամին: Խորին շնորհակալություն և խոնարհումս բոլոր նրանց, ովքեր սատարեցին»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հասմիկ Պապյանը:
Նա նաև նշել է, որ  «Արմենակ Ուրֆանյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Համեստ Ուրֆանյանի հետ առաջին հանդիպումը և ծանոթությունը տեղի է ունեցել հենց  բեմում։
«Աննկարագելի էին զգացումներս: Փետրվարի 20-ի ելույթը թերևս իմ բեմական կյանքի ամենահուզիչն ու հիշարժանն էր:
... Ես քաջ գիտակցում եմ, որ անհնարին է վերադարձնել մեր անգին տղաներին, որոնք զոհվեցին հանուն հայրենիքի: Սատարել վիրավորներին, զոհվածների հարազատներին, համոզված եմ՝ կարող ենք և պարտավոր ենք»,-գրել է Հասմիկ Պապյանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլյան պատերազմի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անվան հիմնադրամի ստեղծման մասին հայտարարել էր նրա մայրը՝ տիկին Համեստը։
«Սրբացած մեր տղաների հիշատակը հավերժ խոնարհումով պահելու համար հիմնել եմ հերոս որդուս՝ Արմեն Ուրֆանյանի անվան բարեգործական հիմնադրամը, որի խորհրդանիշ պատկերն աղավնիներն  են՝ ի նշան խաղաղության ավետիս»,- ասել էր նա։

Proceeds from world-famous soprano Hasmik Papian’s Yerevan concert to go to April War hero fund
Armenian opera singer, world-famous soprano Hasmik Papian sang at the 10th jubilee festival of the Armenian Music which is dedicated to the 90th anniversary of Armenian composer Avet Terteryan. The concert took place at Aram Khachaturyan concert hall on February 20.
As Papian had informed earlier, all proceeds of the charity concert will be donated to Armenak Urfanyan Fund, who heroically died in the Four-Day Artsakh War in April 2016, destroying a tank and more than10 enemy soldiers.
“I want to inform that 3.346.200 AMD were collected from the sale of the tickets thanks to your dedicated efforts. The proceeds will be transferred to Armenak Urfanyan Fund. I am extremely grateful to all those who contributed to this initiative,” Papian wrote on her Facebook page.
Papian next informed that she met Hamest Urfanyan, Director at Armenak Urfanyan Fund during the concert at the stage.
“I had incredible feelings. My performance on February 20 was perhaps the most exciting and memorable concert in my career,” the world-known opera singer wrote.
To note, the Fund named after Armenak Urfanyan was earlier launched by his mother in memory of all fallen heroes of the April war.