Դավիթ Իշխանյան. Սամվել Բաբայանի առաքելությունը համարում եմ ավարտված
Արցախում համապետական ընտրություններից մեկ տարի առաջ ակտիվ քաղաքական գործընթացներ են։ Արդեն մի քանի հավանական թեկնածուներ կան, նոր ուժեր են ստեղծվում, խորհրդակցություններ անցակցվում։
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեց՝ Արցախում այս անգամ ընտրությունների մեկնարկն ավելի վաղ է սկսել, քան սովորաբար լինում է, և այն կարծես դասական ընտրական մեխանիզմներից որոշակիորեն դուրս է։
«Կարծում եմ, այս գործընթացի մեկնարկի համար հիմք է հանդիսացել նախագահ Բակո Սահակյանի հայտարարությունը՝ 2020-ին չառաջադրվելու վերաբերյալ, ինչը տրամաբանական ու սպասելի էր։ Մյուս կողմից էլ քաղաքական որոշակի վերադասավորումների կարիք կա, և հենց նման վերադասավորումներ են հիմա տեղի ունենում, ինչը արտացոլվում է այս կամ այն կուսակցության կողմից նոր մարտավարություն որդեգրելով կամ նոր քաղաքական կուսակցությունների ծնունդով»,-ասաց դաշնակցական գործիչը։
Իշխանյանը հիշում է, որ նման գործընթացներ եղել են նախորդ նախագահական ու խորհրդարանական յուրաքանչյուր ընտրությունից առաջ, այդ առումով որևէ անակնկալ ու զարմանալի բան չկա։
Դիտարկումը, թե այս գործընթացները հետևեցին Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանի՝ Արցախի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտարարությանը, Իշխանյանը ճիշտ չի համարում։
«Որևէ կապ, որևէ առնչություն չեմ տեսնում։ Եվ կարծում եմ, որ Սամվել Բաբայանն առաջիկա զարգացումների մեջ որևէ դերակատարություն չունի։ Ինքն իր առաքելությունն ուներ 90-ական թվականներին, այդ առաքելությունը համարում եմ ավարտված, և որևէ նոր առաքելությամբ չեմ տեսնում իրեն դերակատար լինելու Արցախի ներքաղաքական ու նաև արտաքին քաղաքական բնագավառում»,-ասաց պատգամավորը։
Դավիթ Իշխանյանը միաժամանակ սադրանք է որակում այն հայտարարությունները, որոնց համաձայն քաղաքական նպատակների կարող են հասնել նաև ոչ խաղաղ ճանապարհով։
Հիշեցնենք, «Ազատություն» ռկ-ին տված հարցազրույցում Սամվել Բաբայանը հայտարարել էր. «Ես չէի ցանկանա, որ Ղարաբաղում լինեին ցնցումներ, մարդիկ դուրս գան, սկսի պայքար և այլն, ես ուզում էի օրենքի շրջանակում հանգիստ կարգավորեինք հարցերը, բայց եթե գնաց սրացման, հետ չեմ կանգնելու, որովհետև այլընտրանք չկա»։
«Պարզ սադրանքներ են, որոնց ականատես ենք եղել անցյալում, նաև ականատես ենք լինում այս օրերին»,-ասաց Իշխանյանը։
Արցախի ոստիկանության կողմից տարածած հայտարարությունից հետո դաշնակցական գործիչն այն կարծիքին է, որ  նման սադրանքների համատեքստում է նաև Բաբայանի կողմից արված այն հայտարարությունը, որ իրեն զրկել են ԱՀ քաղաքացիությունից՝ փորձելով խոչընդոտել սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու նպատակով ստորագրահավաք իրականացնելու՝ իր նախաձեռնությունը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչպե՞ս է ՀՅԴ-ն մասնակցելու ընտրություններին, Իշխանյանն ասաց՝ դեռ որոշում չունեն։
«Մի քանի ամիս հետո տեղի կունենա Արցախի մեր կառույցի բարձրագույն ժողովը, որի ընթացքում կտրվեն այդ հարցերի պատասխանները։ Բնականաբար, կարող ենք արձանագրել, որ Դաշնակցությունը քաղաքական այնպիսի կարևոր միջոցառման, ինչպիսիք են նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները, չի կարող զերծ մնալ և մասնակից չլինել։ Թե ինչ ձևաչափով կլինի մասնակցությունը, հարցի պատասխանը կտա մեր ժողովը»,-ասաց Իշխանյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Արցախի նախկին փոխվարչապետ, դաշնակցական Արթուր Աղաբեկյանը հայտարարել էր՝ «Արցախի հաջորդ նախագահը պետք է լինի Արայիկ Հարությունյանը»։

Депутат НС Арцаха: Миссию Самвела Бабаяна считаю завершенной
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) за год до общереспубликанских выборов протекают активные политические процессы. Уже есть несколько вероятных кандидатов на пост президента республики, создаются новые политсилы, проводятся консультации.
Депутат парламента Арцаха от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Давид Ишханян в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердил, что на этот раз в Арцахе старт электоральному процессу пришелся раньше, чем обычно, и, похоже, находится несколько за рамками классических избирательных механизмов.
«Я думаю, что основанием для старта этого процесса послужило заявление действующего президента Арцаха Бако Саакяна о том, что он не будет баллотироваться на выборах 2020 года, что было логичным и ожидаемым. С другой стороны, есть необходимость в некоторых политических перестановках, и сейчас именно это и происходит, что отражается в принятии новой тактики той или иной партией или появлении новых политических партий», – сказал депутат от АРФД.
Ишханян вспоминает, что такие процессы были и перед предыдущими президентскими и парламентскими выборами, и в этом плане нет ничего удивительного и неожиданного.
При этом замечание о том, что эти процессы последовали за заявлением бывшего министра обороны Арцаха Самвела Бабаяна об участии в президентских выборах в Арцахе, Ишханян не считает верным.
«Я не вижу никакой связи, никакого отношения. И я думаю, что Самвел Бабаян не играет никакой роли в предстоящих развитиях. У него была своя миссия в 90-х годах, я считаю эту миссию завершенной. Я не вижу его в роли актора с какой-либо новой миссией во внутриполитической, а также внешнеполитической сферах Арцаха», – сказал депутат.
Давид Ишханян при этом считает провокацией заявления, согласно которым политические цели могут быть достигнуты и немирным путем.
Напомним, Самвел Бабаян, который в начале февраля заявил о своем намерении баллотироваться на предстоящих в 2020 году выборах президента Арцаха, накануне в интервью армянской службе радио «Свобода» (Азатутюн) заявил: «Мне бы не хотелось, чтобы в Карабахе были потрясения, люди вышли на борьбу и пр.. Я хотел, чтобы мы в рамках закона спокойно урегулировали вопросы. Но если дело пойдет на обострение, я не отступлю, потому что альтернативы нет».
«Это обычные провокации, свидетелями которых мы были в прошлом, и мы наблюдаем их в эти дни», – сказал Ишханян.
После заявления Полиции Республики Арцах Ишханян придерживается мнения, что именно в контексте провокаций следует рассматривать заявление Бабаяна о том, что его лишили гражданства Арцаха с целью воспрепятствовать его инициативе – сбору подписей для внесения поправок в Конституцию.
Что касается того, в каком формате АРФ «Дашнакцутюн» будет участвовать в выборах, Ишханян сказал, что они еще не решили.
«Через несколько месяцев состоится заседание Верховного Собрания нашей структуры в Арцахе, в ходе которого будут даны ответы на эти вопросы. Естественно, можно констатировать, что АРФ "Дашнакцутюн" не может не участвовать в таком значительном политическом событии, как президентские и парламентские выборы. Ответ на вопрос, в каком формате будет участие, даст наше собрание», – сказал Ишханян.
Ранее бывший вице-премьер Арцаха, член АРФ «Дашнакцутюн» Артур Агабекян заявил:  «Следующим президентом Арцаха должен стать Араик Арутюнян».