Սումգայիթյան հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. Արմեն Սարգսյան
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդի բարձունք՝ ոգեկոչելու Սումգայիթի ողբերգական դեպքերի անմեղ զոհերի հիշատակը: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Արմեն Սարգսյանը ծաղկեպսակ է դրել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
«Այսօր համայն հայությամբ հիշում ենք 1988 թվականի փետրվարի 27-28-ի ոճրագործությունները: Ի պատասխան Արցախի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի, որոնք իրացնում էին ինքնորոշման իրենց իրավունքը, Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում զանգվածային արյունոտ հաշվեհարդար կազմակերպվեց հայերի դեմ:
Ազգային թշնամանքի հողի վրա մեր հարյուրավոր հայրենակիցներ սպանվեցին, մյուսները ենթարկվեցին դաժան բռնությունների ու վայրագությունների, բռնի տեղահանվեցին իրենց բնակավայրից։ Սումգայիթյան հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ ահավոր հանցագործությունը խստորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, արժանանա ճանաչման ու ճիշտ գնահատականի»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը։
Հանրապետության նախագահը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում անմար կրակի մոտ հարգանքի տուրք է մատուցել նաև 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Президент Армении Армен Саркисян: Преступление в Сумгаите не имеет срока давности
Президент Армении Армен Саркисян 28 февраля посетил «Цицернакаберд», чтобы почтить память невинных жертв трагических событий в Сумгаите. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Согласно информации, президент возложил венок к хачкару («крест-камень» – Прим. ред), увековечивающему память жертв.
«Сегодня мы с армянами всего мира вспоминаем преступления 27-28 февраля 1988 года. В ответ на мирные демонстрации армянского населения Арцаха, желающего реализовать свое право на самоопределение, в городе Сумгаит Советского Азербайджана была организована массовая кровавая расправа над армянами.
На почве национальной вражды были убиты сотни наших соотечественников, другие подверглись жестокому насилию и зверствам, были насильственно депортированы из своих населенных пунктов.
Преступление в Сумгаите не имеет срока давности, и мы должны сделать все, чтобы это ужасное преступление было строго осуждено международным сообществом, удостоилось признания и правильной оценки», – отметил А. Саркисян.
Президент республики в Мемориальном комплексе «Цицернакаберд» воздал дань уважения и памяти жертв Геноцида армян 1915 года.