«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Այսօր ԵՊՀ-ում անցկացվելու է կառավարման բարձրագույն մարմնի՝ հոգաբարձուների խորհրդի նիստ: Օրակարգում մեկ հարց է` ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի լիազորությունների դադարեցումը: Քանի որ օրեր առաջ Սիմոնյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում պնդել էր՝ ինքը հրաժարական ներկայացնելու միտք չունի, երեկ մեկնաբանությունների համար կրկին դիմեցինք ռեկտորին:
«Նիստը կկայանա, այն ժամանակ կասեմ: Հիմա չեմ կարող որևէ բան ասել:…Ես հոգաբարձուների խորհրդի անդամ չեմ: Չեմ նկատում ոչինչ: Կան մարդիկ, որոնք ուզում են, որ լիազորություններս դադարեցվի, կան մարդիկ, որոնք չեն ուզում: Նիստը ցույց կտա: Հոգաբարձուների խորհրդում երկու տեսակետ կա, և դա բնական է: Ես ինչպես կարող եմ ասել` քվեարկությունը ոնց կլինի»,- ասել է Սիմոնյանը՝ բացառելով ինքնակամ հեռանալու տարբերակը:
Տեղեկացնենք, որ ԵՊՀ-ում տիրող իրավիճակը երեկ քննարկվել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունում, որտեղ հրավիրվել էր ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և իշխող խմբակցությունում տեսակետ է հնչել, որ պետք չէ Սիմոնյանին հեռացնել, քանի որ հարցը կարող է քաղաքական ենթատեքստ ստանալ»:

Газета «Жоховурд» пишет, что сегодня в Ереванском государственном университете состоится заседание высшего органа управления Совета попечителей. В повестке заседания один вопрос – прекращение полномочий ректора Арама Симоняна. Поскольку несколько дней назад Симонян в беседе с корреспондентом издания утверждал, что не намерен подавать в отставку, вчера издание опять обратилось к ректору для комментариев.
«Когда состоится заседание, тогда и скажу. Сейчас не могу ничего сказать… Я не являюсь членом Совета попечителей. Есть люди, которые хотят, чтобы мои полномочия были прекращены, а есть люди, которые не хотят этого. Будет видно на заседании. В Совете попечителей есть две позиции, и это нормально. Как я могу прогнозировать результат голосования», - сказал Арам Симонян, исключив вариант добровольного ухода.
«Отметим, что ситуация в ЕГУ вчера обсуждалась в ходе заседания фракции «Мой шаг», на которое был приглашен министр образования и науки Араик Арутюнян. В правящей фракции была озвучена позиция, что не нужно отстранять Арама Симоняна, поскольку это может иметь политический подтекст», - пишет газета.