«Ժամանակ». Ինչու է բարձրանալու աղբահանության համար բնակչությունից գանձվող գումարի չափը
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Երևանում գործող սննդի և սպասարկման ոլորտի բազմաթիվ օբյեկտների սեփականատերեր շոկի մեջ են՝ հունվարի աղբահանության գումարների վճարման անդորրագրերը տեսնելով: Նրանցից մեկը մեզ հայտնեց, որ անցած տարվա դեկտեմբերի համեմատ՝ աղբահանության գումարն աճել է 3 անգամ: Երբ հարցրել է, թե որն է պատճառը, Երևանի քաղաքապետարանից պատասխանել են, որ անցած տարվա վերջին ավագանին հարկերն ու տուրքերը ավելացնելու որոշում է կայացրել:
Խոսքը, հավանաբար, դեկտեմբերի 27-ի հայտնի նիստի մասին է, որտեղ ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը, ի թիվս այլ հարկերի և տուրքերի, բարձրացրեց նաև աղբահանության համար գանձվող վճարը: Այդ որոշմանը դեմ քվեարկեցին «Լույս» դաշինքի և ԲՀԿ ներկայացուցիչները:
Մեր տեղեկություններով՝ հուլիսի 1-ից բարձրացվելու է նաև աղբահանության համար բնակչությունից գանձվող գումարի չափը»:

«Жаманак»: Почему повышается плата за вывоз мусора для населения
Газета «Жаманак» пишет, что владельцы действующих в Ереване многочисленных объектов питания и обслуживания испытали шок после того, как получили квитанции за вывоз мусора. Один из них сообщил изданию, что по сравнению с декабрем прошлого года, плата за вывоз мусора возросла втрое. Когда он обратился в мэрию Еревана для уточнения причины, там ответили, что в конце прошлого года Совет старейшин принял решение повысить налоги и пошлины.
«Речь, скорее всего, об известном заседании 27 декабря, на котором фракция «Мой шаг» в числе налогов и пошлин повысила также плату за вывоз мусора. Против этого решения проголосовали блок «Луйс» и представители «Процветающей Армении».
По нашим сведениям, с 1-го июля будут повышены также плата за вывоз мусора для населения», - пишет газета.