ՀՀ յոթերորդ գումարման խորհրդարանն այս երկու ամիսներին դեռևս աչքի չի ընկել նոր օրինագծերի առատությամբ։ ԱԺ պաշտոնական կայքի նախագծեր բաժնից տեղեկանում ենք, որ պաշտոնապես շրջանառության մեջ այս պահին դրված է 55 օրինագիծ, որոնք նստաշրջանի օրակարգում դեռևս չընդգրկված հարցեր են։
Ներկայացրած նախագծերից հասկանում ենք, թե որ խմբակցություններն են առավել ակտիվ գտնվել այս շրջանում։ Իհարկե, մինչ խմբակցությունների ակտիվությունը, նշենք, որ 55 օրինագծից 30-ը կառավարությունն է հեղինակել։
Խմբակցությունների մասով նկատում ենք, որ 88 պատգամավոր ունեցող «Իմ քայլը» ներկայացրել է ընդամենը 10 օրենսդրական նախագիծ, 26 անդամ ունեցող «Բարգավաճ Հայաստան»-ը` 8, իսկ 18 հոգանոց «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 7:
Ստացվում է, որ ամենաշատ պատգամավոր ունեցող խմբակցությունն ամենապասիվն է այս հարցում, եթե հաշվի առնենք նաև այն հանգամանքը, որ իրենց ներկայացրած օրինագծերից մի քանիսը այս գումարման ԱԺ-ին են անցել նախորդ գումարման խորհրդարանից։ Մասնավորապես նախկին «Ելք»-ի, ներկայումս «Իմ քայլի» պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած «Վիճակախաղերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և Հրաչյա Հակոբյանի՝ «Գովազդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերը։
«Իմ քայլ»-ում նոր նախագծեր ներկայացրել են Կրթության և գիտության նախկին փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Լենա Նազարյանը, Ալեն Սիմոնյանը, իսկ նոր պատգամավորները դեռևս լուռ են այս հարցում։
Նշենք նաև, որ կառավարության վերջին նիստերին մերժվել են ԲՀԿ և ԼՀԿ խմբակցությունների կողմից ներկայացրած մի քանի օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնց թվում էր Նաիրա Զոհրաբյանի հեղինակած՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 69-րդ հոդվածում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, ըստ որի, մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը կալանքի տակ պահելու ժամկետը պետք է հաշվակցվի ազատազրկման, կարգապահական գումարտակում պահելու ձևով նշանակված պատժին՝ 1 օրը հաշվելով 1,5 օրվա դիմաց: Նման առաջարկությամբ ավելի վաղ հանդես էր եկել նաև Էդմոն Մարուքյանը։
Վերջին նիստում էլ կառավարության հավանությանը չարժանացավ ԲՀԿ պատգամավորներ Գևորգ Պետրոսյանի, Դավիթ Մանուկյանի, Շաքե Իսայանի և Իվետա Տոնոյանի ներկայացրած Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը։
Հիշեցնենք նաև, որ այդքան քննարկված ու քննադատությունների արժանացած Կառավարության կառուցվածքի մասին նախագիծը մարտի 5-ին մեկնարկելիք նստաշրջանի օրակարգում չի ընդգրկվել։

Кухня Национального Собрания Армении
Национальное Собрание Армении 7-го созыва за 2 месяца работы пока не выделялось активным представлением новых законопроектов. Как видно из раздела «Проекты» на официальном сайте НС РА, к данному моменту официально в обращение введены 55 законопроектов, которые относятся к вопросам, которые пока не включены в повестку дня сессии.
Из представленных законопроектов можно заключить, какие фракции были более активными во время этой сессии. Конечно, прежде чем приступить к рассмотрению  активности фракций, отметим, что 30 из 55 законопроектов представило правительство.
По части фракций видим, что состоящая из 88 депутатов фракция «Мой шаг» представила всего 10 законопроектов, состоящая из 26 депутатов фракция «Процветающая Армения» – 8, состоящая из 18 депутатов «Просвещенная Армения» – 7.
Получается, что самая многочисленная фракция – самая пассивная в этом вопросе, если учесть и то обстоятельство, что некоторые из представленных ими законопроектов перешли в Национальное Собрание этого созыва от парламента предыдущего созыва.
В частности речь о проекте поправок в закон РА «О лотереях», представленный депутатом от фракции «Мой шаг» (ранее – фракция «Выход») Аленом Симоняном, и законопроекте о внесении изменений и дополнений в закон РА «О рекламе», автором которого является депутат от фракции «Мой шаг» (ранее – фракция «Выход») Грачья Акопян.
Из фракции «Мой шаг» новые проекты представили бывший заместитель министра образования и науки Ованнес Ованнисян, Лена Назарян, Ален Симонян, а новые депутаты пока хранят молчание в этом вопросе.
Следует также отметить, что ряд законодательных инициатив, представленных фракциями «Процветающая Армения» и «Просвещенная Армения», были отклонены на последних заседаниях правительства. Среди них – проект поправок к статье 69 Уголовного кодекса РА, автором которого является Наира Зограбян (ППА). С таким предложением ранее выступил глава фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
На последнем заседании правительство не одобрило законопроект, представленный депутатами от ППА Геворком Петросяном, Давидом Манукяном, Шаке Исаян и Иветой Тоноян.
Напомним также, что так много обсуждавший и удостоившийся критики законопроект о структуре правительства не включен в повестку дня открывающейся 5 марта сессии.