Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը 55 տարեկան է
Այս տարի լրանում է Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի հիմնադրման 55-ամյակը: Տուն-թանգարանի տնօրեն Անահիտ Ասատրյանից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ տարվա ընթացքում անպայման 55-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում կազմակերպվելու է,  սակայն դեռ պարզ չէ, թե ինչպիսի ֆորմատով այն կլինի, կախված կլինի գումարից։
Ինչ մինչ այդ՝ մարտի 13-ին, նշելու են մեծ բանաստեղծի 122-ամյակը։  Ա. Ասատրյանը հայտնեց, որ այդ օրվա միջոցառումները մեկնարկելու են  Եղիշե Չարենցի հուշարձանի մոտ, այնուհետև արդեն շարունակվելու են տուն-թանգարանում։
Նա նաև ասաց, որ տարեցտարի ավելանում են տուն-թանգարանի այցելուների քանակը։ Ա. Ասատրյանը կարևորեց այն, որ այցելուներն ավելի տեղեկացված են Չարենցի կյանքի, գործունեության մասին,  հետաքրքիր ու խորքային հարցեր են տալիս։
Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը հիմնադրվել է 1964 թվականի փետրվարի 8-ին` Խորհրդային Հայաստանի նախարարների խորհրդի որոշմամբ: Այն իր դռները բացել է ժողովրդի առջև 1975թ. հունվարին: 1987-ին Չարենցի ծննդյան 90-ամյա հոբելյանի առթիվ շենքը ենթարկվել է մասնակի փոփոխության և Հայաստանի կառավարության որոշմամբ թանգարանի տարածքն ընդլայնվել է: Այսօր թանգարանն ընդգրկում է 626.3 քմ տարածք, վերականգնված է (հուշատուն) մեմորիալ մասը, իսկ մյուս երեք հարկաբաժինները զբաղեցնում է հիմնական ցուցադրությունը: Բնակարանը կահավորված է արևելյան ու եվրոպական իրերի համադրումով:
Տուն-թանգարանում պահպանվում և ցուցադրվում են բանաստեղծի անձնական իրերը, ձեռագրերը, փաստաթղթերը, գրքերը, լուսանկարները և այլ նմուշներ: Այն բանաստեղծի կյանքի, գրական-մշակութային, հասարակական-քաղաքական գործունեության ուսումնասիրության գիտական կենտրոն է։

Исполняется 55 лет со дня основания Дома-музея Егише Чаренца в Ереване
В этом году исполняется 55 лет со дня основания Дома-музея Егише Чаренца. Директор Дома-музея Анаит Асатрян сообщила Panorama.am, что в течение года непременно будет организовано юбилейное мероприятие, посвященное 55-летию, но пока неясно, в каком формате это будет сделано, все будет зависеть от средств.
Дом-музей Егише Чаренца находится в центре столицы Армении – Еревана. Музей стал неким местом «паломничества» для каждого армянина по той причине, что гениальный поэт ХХ века жил здесь с 1935 по 1937 год.
А до этого, 13 марта, будет отмечаться 122-летие со дня рождения великого поэта. A. Асатрян сообщила, что мероприятия начнутся у памятника Егише Чаренцу и продолжатся в доме-музее.
Она также указала, что число посетителей дома-музея увеличивается с каждым годом. A. Асатрян подчеркнула важность того факта, что посетители более информированы о жизни и деятельности Чаренца, задают интересные и глубокие вопросы.
По решению Совета Министров Советской Армении от 8 февраля 1964 года был основан дом-музей Чаренца, который открыл свои двери перед посетителями в январе 1975 года. В 1987 году в связи с юбилейной датой - 90-летием со дня рождения поэта, здание было частично реконструировано, решением правительства Армении территория музея была расширена.
Сегодня музей занимает площадь 626,3 кв.м. Восстановлена мемориальная часть, а другие три этажа занимает основная экспозиция.