Հայագետ Կիմ Բակշին 88 տարեկան է
«Հայ ժողովրդին հնարավոր չէ հաղթել»,- համոզված է ազգությամբ բաշկիր ռուսաստանցի գրող և կինոդրամատուրգ, հայագետ, Հայաստանի մասին գրքերի հեղինակ Կիմ Բակշինը։ Նախօրեին լրացել է նրա 88-ամյակը։
Կիմ Բակշին ​գրական գործունեությունը սկսել է 1957-ին։ Հայ ժողովրդի բարեկամ, ականավոր լրագրող և հասարակական գործիչ Կիմ Բակշին իր մասնագիտական գործունեության 40 և ավելի տարիները նվիրել է Հայաստանին և հայ ժողովրդի պատմագիտական անցյալի ուսումնասիրմանը: Նա իր նվիրվածությունը Հայաստանի հանդեպ արտահայտել է «Արծիվն ու սուրը», «Ճակատագիրն ու քարը» ստեղծագործություններով և բազմաթիվ այլ գրքերով ու հրապարակումներով: Նա ռեժիսոր Հ.Հախվերդյանի հետ համահեղինակությամբ գրել է «Մատենադարան» ֆիլմաշարի սցենարը։
Կիմ Բակշին նաև «Արցախի հոգևոր գաձերը»  գրքի հեղինակն է։
«Իմ գրքերը թանկ են ինձ համար։ Բայց վերջինը՝ հատկապես։ Այն թարգմանվել է հայերեն»,- ասել է գրողը։
Նա եղել է Արցախում, 2016 թվականին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի  հրամանագրով Արցախի մշակութային ժառանգության հանրայնացման գործում ունեցած ավանդի համար և ծննդյան 85-րդ տարեդարձի կապակցությամբ գրող, հայագետ Կիմ Բակշին պարգևատրվել է  «Երախտագիտություն» մեդալով
Հայ-ռուսական բարեկամությանը, մշակութային կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը նպաստող երկարամյա արգասաբեր գործունեության համար ՀՀ անկախության հռչակման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Կիմ Բակշին արժանացել է Պատվո շքանշանի։ Նա Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակակիր է, արժանացել է Հայաստանի Գրողների միության Հովհաննես Թումանյանի, «Հայ ժողովրդի բարեկամ» և այլ մրցանակների։

“The Armenian nation can never be defeated,” Kim Bakshin, renowned author, screenwriter said on one occasion. The scholar who authored number of books about Armenia and Artsakh turned 88 on Friday.
For nearly half a century, Kim Bakshin has traveled across Armenia and has visited several countries where Armenians have always lived. Bakshin has also studied Armenian manuscripts in different libraries around the world, has visited several Armenian churches and has talked to our fellow Armenians.
Kim Bakshin has written six books devoted to Armenia and the Armenians, including Eagle and Sword, Fate and Stone, The Resurrection of Saint Lazar, From the Monastery about Love, Our World is Like a Wheel and Frozen Time, as well as the screenplay for the 20-part TV film about the Matenadaran.
“My books are valuable to me, especially the latest one that was translated into Armenia,” Bakshin has said about “The Spiritual Treasures of Artsakh” dedicated to the history, and historical and cultural monuments in Artsakh.
In 2016, Artsakh President Bako Sahakyan awarded Bakshin with the "Gratitude" medal for substantial contribution to the popularization of the Artsakh's cultural heritage.