Փաշինյանը՝ Բելգիայում. Մենք ցանկանում ենք իրական բարեփոխումներ իրականացնել կրթական համակարգում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 3-ի երեկոյան աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորության մայրաքաղաք Բրյուսել:
Կառավարությունից հայտնում են, որ մարտի 4-ի առավոտյան Հայաստանի վարչապետն այցելել է Բելգիայի Ֆլանդրիայի տարածաշրջանի Ֆլամանդական Բրաբանտ նահանգի մայրաքաղաք Լյուվեն, որը գտնվում է Բրյուսելից ոչ հեռու և համարվում է Բելգիայի համալսարանական կենտրոններից մեկը:
Նիկոլ Փաշինյանի այցը մեկնարկել է Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանից, որտեղ նրան դիմավորել է համալսարանի ռեկտոր Լյուկ Սելսը:
Ողջունելով ՀՀ վարչապետին` ռեկտորը նշել է, որ պատիվ է հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակությանը, և Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանը պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցություն զարգացնել: Լյուկ Սելսը ներկայացրել է Կաթոլիկ համալսարանի գործունեությունը. նա նշել է, որ այն ամենամեծ և ամենահայտնի համալսարանն է Բելգիայում, որն իրականացնում է կրթության և հետազոտությունների վրա հիմնված միջազգային ուղղվածություն ունեցող ծրագրեր:
Համալսարանի բոլոր ծրագրերը հիմնված են բուհի գիտնականների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի նորարարական հետազոտությունների վրա: Նրա խոսքով` Կաթոլիկ համալսարանն ունի 14 մասնաճյուղ Բելգիայի 10 քաղաքում և իրականացնում է կրթական և հետազոտական ծրագրեր գրեթե բոլոր ուղղություններով:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ պատիվ է հյուրընկալվել աշխարհի հնագույն և միաժամանակ ժամանակակից համալսարաններից մեկում, որը 1425 թվականից ի վեր՝ գրեթե 6 դար շարունակ, խթանել է եվրոպական գիտության զարգացումը և համարվում է աշխարհի լավագույն 50 համալսարաններից մեկը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Հայաստանը գտնվում է քաղաքական և տնտեսական մեծ բարեփոխումների փուլում, և կառավարությունը կրթությունը դիտարկում է որպես տնտեսական հեղափոխությունը հաջողելու կարևորագույն գործիքներից մեկը:
«ՀՀ կառավարության կրթական քաղաքականության նպատակն է կրթության և հետազոտության գործուն կապի ապահովումը: Մենք ցանկանում ենք իրական բարեփոխումներ իրականացնել կրթական համակարգում և այս համատեքստում կարևորում ենք փորձի փոխանակումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումն աշխարհի առաջատար և նորարարական կրթական ու գիտահետազոտական հաստատությունների հետ», - նշել է ՀՀ վարչապետը` գոհունակություն հայտնելով Կաթոլիկ համալսարանի կողմից համագործակցության պատրաստակամության համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության ոլորտում փոխգործակցության հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանից վարչապետ Փաշինյանն ուղևորվել է «IMEC» (Interuniversity Microelectronics Centre) գիտահետազոտական կենտրոն` վերջինիս գործունեությանը ծանոթանալու և համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու նպատակով: «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի փոխնախագահ Լյուդո Դեֆերմը ՀՀ վարչապետին է ներկայացրել «IMEC»-ի ծրագրերը` նշելով, որ կենտրոնը մասնագիտացած է միկրո, նանոէլեկտրոնիկայի և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում գիտական հետազոտությունների, նոր սերնդի սարքավորումների ստեղծման հնարավորությունների ուսումնասիրության ուղղությամբ:
Նա նշել է, որ «IMEC»-ն ունի շուրջ 4000 աշխատակից և գործունեություն է ծավալում նաև Նիդեռլանդներում, Թայվանում, Չինաստանում, Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում: Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել կենտրոնի կիսահաղորդիչների մաքրման լաբորատորիայում:
ՀՀ վարչապետի այցի հաջորդ կանգառը Լյուվենի «Առողջության կենտրոն»-ն էր, որը Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանի և «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի համատեղ ծրագիրն է: Նիկոլ Փաշինյանը կենտրոնի տնօրեն Իզաբել Ֆրանսուայի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել ցուցադրությունների սրահում և ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, նպատակներին: Ի. Ֆրանսուայի խոսքով` «Առողջության կենտրոն»-ն իր տեսակի մեջ եզակի փորձարարական հաստատություն է, որի այցելուները կարող են տեխնոլոգիաների միջոցով ծանոթանալ առողջապահության ապագային:
Ցուցադրությունների միջոցով ՀՀ վարչապետին ներկայացվել է, թե ապագայում տեխնոլոգիաները՝ արհեստական բանականությունը, եռաչափ մոդելավորումը, կրիչները և նանոտեխնոլոգիաները, ինչպիսի ազդեցություն են ունենալու առողջապահության վրա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լյուվենի Կաթոլիկ համալսարանի ռեկտորին, «IMEC» գիտահետազոտական կենտրոնի փոխնախագահին, «Առողջության կենտրոնի» տնօրենին տեղեկացրել է, որ այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունենալու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և հրավիրել Երևան` մասնակցելու Կոնգրեսին:

Премьер Армении: Цель политики в сфере образования – обеспечение эффективной связи между образованием и исследованиями
20:03 04/03/2019
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вечером 3 марта с рабочим визитом прибыл в Брюссель. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Утром 4 марта премьер-министр Армении посетил столицу провинции Фламандский Брабант – город Лёвен, который находится недалеко от Брюсселя и считается одним из университетских центров Бельгии.
Визит Никола Пашиняна начался с Католического университета Лёвена, где его встретил ректор университета Люк Сельс.
Приветствуя премьер-министра Республики Армения, ректор отметил, что для него большая честь принимать армянскую представительную делегацию во главе с премьер-министром, и Католический университет Лёвена готов развивать сотрудничество с Арменией. Люк Сельс представил деятельность католического университета. Он отметил, что это самый большой и самый известный университет в Бельгии, который осуществляет международные образовательные и исследовательские программы. Все программы университета основаны на инновационных исследованиях ученых и преподавателей университета. По его словам, Католический университет имеет 14 филиалов в 10 городах Бельгии и осуществляет образовательные и исследовательские программы практически по всем направлениям. В университете действует 15 факультетов, а научно-исследовательская работа осуществляется через отдельные кафедры и исследовательские группы. Факультеты и кафедры объединены в три группы: гуманитарные и социальные науки, естественные науки, инженерные науки и технологии и биомедицинские науки, каждая из которых имеет докторантуры с соответствующими программами квалификации. Премьер-министру были также представлены программы Офиса исследований и передачи технологий развития Лёвена.
Премьер-министр Пашинян отметил, что для него большая честь находиться в одном из старейших и в то же время самых современных университетов мира, который на протяжении почти шести веков, с 1425 года, занимается развитием европейской науки и считается одним из 50 лучших университетов мира. По словам Никола Пашиняна, Армения находится на этапе крупных политических и экономических реформ, и правительство рассматривает образование как один из важнейших инструментов успеха в экономической революции.
«Целью государственной образовательной политики является обеспечение эффективной связи между образованием и научными исследованиями. Мы хотим провести реальные реформы в системе образования, и в этом контексте мы придаем важность обмену опытом, реализации совместных программ с ведущими и инновационными образовательными и научными учреждениями мира», – отметил премьер-министр, выразив удовлетворение готовностью Католического университета к сотрудничеству.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с возможностями сотрудничества в сфере образования.
Из Католического университета Лёвена премьер-министр Пашинян отправился в научно-исследовательский центр IMEC (Interuniversity Microelectronics Centre), чтобы ознакомиться с его деятельностью и обсудить возможности сотрудничества. Вице-президент научно-исследовательского центра IMEC Людо Деферм представил премьер-министру программы IMEC, отметив, что центр специализируется на исследованиях в области микро-, наноэлектроники и цифровых технологий и возможности создания оборудования нового поколения. Он отметил, что в IMEC работает около 4000 человек, а также центр имеет филиалы в Нидерландах, Тайване, Китае, Индии, США и Японии. Никол Пашинян посетил лабораторию очистки полупроводников.
Следующей остановкой премьер-министра был Центр здоровья Лёвена, который является совместным проектом Католического университета Лёвена и научно-исследовательского центра IMEC. Никол Пашинян в сопровождении директора центра Изабель Франсуа осмотрел выставочный зал и ознакомился с деятельностью и целями центра. По словам Изабель Франсуа, Центр здоровья - это уникальное экспериментальное учреждение, посетители которого с помощью технологий могут познакомиться с будущим здравоохранения. Премьер-министру было представлено влияние технологий - искусственного интеллекта, 3D-моделирования, носителей и нанотехнологий, на здравоохранение будущего.
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил директору Католического университета Лёвена, вице-президенту научно-исследовательского центра IMEC, директору Центра здоровья, что в октябре текущего года в Армении пройдет Всемирный конгресс информационных технологий и пригласил их посетить Ереван для участия в конгрессе.