Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական խորհրդարանում․ ի՞նչ հարցերով էին հետաքրքրված պատգամավորները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով այցով գտնվում է Բրյուսելում, նախօրեի երեկոյան ելույթ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարցերի հանձնաժողովում։ Պատգամավորները ևս ելույթներ ունեցան ու հարցեր ուղղեցին վարչապետին։
Նիստը վարող Դևիդ Մքքալիստերն իր խոսքում հիշեցրեց, որ Եվրոպական խորհրդարանը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը 2018թ․-ի հուլիսին, որում ԵՄ հետ վիզային ազատ ռեժիմի վերաբերյալ ասվում է, որ սպասվում է, որ ԵՄ-ն կքննարկի Հայաստանի հետ ազատ վիզային ռեժիմի երկխոսության մեկնարկը պատշաճ ժամկետներում։ Մքքալիստերը նշեց, որ իհարկե, որոշումը պետք է լինի անդամ երկրների կողմից, սակայն իրենք իրենց դիրքորոշումն հայտնել են։
Եվրոպական խորհրդարանի ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի ղեկավար Սաջադ Քարիմը նշեց, որ երբ առաջին անգամ հանդիպեցին, ոչ մեկ չէր կարող կանխատեսել այսպիսի ուղի Հայաստանի համար։ Քարիմն անդրադարձավ  դեկտեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, որը վստահություն է ներշնչում ու կոչ արեց այս խորհրդարանին կառուցել առավել ամուր հարաբերություններ։
Քարիմը հույս հայտնեց, որ ԵՄ անդամ երկրները կիրականացնեն ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը, որպեսզի առավել խորացվեն հարաբերությունները։
Պատգամավոր Տոկեշը ողջունեց Հայաստանում տեղի ունեցած դրական զարգացումներն ու ասաց, որ արդեն ժամանակն է, որ իրենք աջակցեն Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացմանը, որն արդեն տրվել է մեր հարևան Վրաստանին։
Պատգամավոր Մուդին, ով նաև դիտորդական առաքելության մեջ էր, բարձրաձայնեց կանանց դերի մեծացման մասին՝ նշելով, որ նաև վարչապետի պատվիրակության կազմում կանայք քիչ են։
Պատգամավոր Օստրևիչյուս ևս ողջունեց վարչապետին, ընդգծելով ՀՀ-ում տեղի ունեցած փոփոխությունների խաղաղ բնույթը, ինչը շատ յուրահատուկ էր։
Դիտորդական առաքելության անդամ Ռեբեկա Հարմսն էլ նշեց, որ պատվիրակության բոլոր անդամները կիսում են այն տպավորությունը, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցել են մեծ ոգևորությամբ, սպասումներով ու հույսով, սակայն այդ ամենն այժմ վարչապետի ուսերին է, հետաքրքրվեց՝ ինչ կոնկրետ քայլեր կարող է իրականացնել Եվրամիությունը՝ արագացնելու տնտեսական աճն ու զարգացումը Հայաստանում, նաև ինչպես է հաղթահարվելու գազի գնի բարձրացումը, որը տեղի ունեցավ ընտրություններում նրա հաղթանակից անմիջապես հետո։
Պատգամավոր Շտատինան բարձր գնահատեց Հայաստանի քաղաքացիների բարձր քաղաքական մշակույթը։ Շտատինան հարց ուղղեց, թե ինչու Հայաստանը դեռևս չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը։
Պորտուգալացի Անա Գոմեշը նշեց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, եթե Հայաստանը մտադիր է վերականգնել այդ եկամուտները, որոնք հնարավոր է ներդրվել են  Եվրոպական երկրներում, պետք է դիմել ԵՄ ֆինանսավորմամբ ծրագրին`  UNICRI-ին, ՄԱԿ-ի միջտարածաշրջանային հանցավորության եւ արդարադատության հետազոտությունների ինստիտուտին, որը գործում է Բրյուսելում, ու որն օգնում է կառավարություններին՝ վերականգնել գողացված եկամուտները։
Անա Գոմեշը հարց ուղղեց, թե արդյոք Հայաստանը նախատեսում է դիվերսիֆիկացնել իր էներգետիկ անվտանգությունն ու խուսափել այնպիսի շանտաժից, որ Գազպրոմն է իրականացնում։
Պատգամավոր Անա Ֆորտիգային հետաքրքրում էր Ռուսաստանից եկող մարտահրավերներն ու Թուրքիայի հետ հարաբերություններ։ Պատգամավորներից մեկն էլ ընդգծեց մեր օրերում օրենքի գերակայության  ուժեղացման կարևորությունն ու հարց ուղղեց, թե արդյոք Հայաստանը կուժեղացնի միջազգային իրավունքն ու միջազգային արդարադատությունը, և ի վիճակի կլինի վավերացնել, օրինակ, Հռոմի ստատուտը Միջազգային քրեական դատարանի վերաբերյալ։
Հայդի Հաութալան, ով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ԵԽ պատվիրակության ղեկավարն էր, ասաց, որ ունենալով մեծամասնություն, արդյո՞ք իրականացվելու են ընտրական բարեփոխումներ ու անցում կատարվի մաքուր համամասնական ընտրական ցուցակների։ Բրիտանացի պատգամավոր Չարլզ Թաննոքը հարց ուղղեց Թուրքիայի հետ փակ սահմանների բացման վերաբերյալ, լուծելու այդ «շատ անարդար իրավիճակը», երբ Թուրքիան փակ է պահում սահմանը՝ ելնելով Ադրբեջանի հետ հարաբերություններից։
Պատգամավորների ելույթներից հետո Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցերին, ասաց, որ Հայաստանի  ներքին գործընթացներում ժողովրդավարությունն անշրջելի է։ Ընտրական բարեփոխումները կիրականացվեն, որի համար շատ կարևոր է ԵՄ հետ համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնել։ Ուրախալի համարվեց ԵՄ աջակցության պատրաստակամությունը բարեփոխումներում։ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանն ամբողջությամբ իրականացնելու է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը, որը լիովին համապատասպանում է մեր ներքին օրակարգին։
Խոսելով հակակոռուպցիոն պայքարի մասին, ասաց, որ այն շատ կարևոր է, քանի որ երկրում պետք է հաստատվի օրենքի իրական գերակայություն և դա հնարավոր չէ՝ առանց կոռուպցիայի դեմ պայքարի։ Փաշինյանը նշեց, որ այժմ կան մի քանի շատ հայտնի քրեական գործեր նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ և այս գործերը շարունակվելու են և դատարանները կորոշեն այդ գործերի ճակատագիրը։
Փաշինյանը նշեց, որ ինքը կարևորել է դատարանների անկախությունը, սակայն այժմ վստահ չէ, թե դատարաններն անկախ են օլիգարխիկ ազդեցությունից։ Բայց սա ևս չի նշանակում, որ ազդեցություն են գործելու դատարանների վրա։
Պատասխանելով գողացված եկամուտների վերականգնման մասին հարցին,  Փաշինյանը նշեց, որ այն շատ կարևոր է, և Հայաստանը հույս ունի Եվրոպական միության աջակցության այս հարցում ու հույս ունեն ստեղծել իրական արդյունավետ համագործակցություն ԵՄ հետ։
Նշվեց, որ ԵԱՀԿ-ի կողմից եղել է առաջարկ՝ աջակցել  Հայաստանի կառավարությանը գողացված եկամուտների վերականգնման հարցում և պատրաստվում են ամբողջությամբ համագործակցել եվրոպական գործընկերների հետ։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ,Փաշինյանը նշեց, որ այն չունի ռազմական լուծում, անհրաժեշտ է ստեղծել համապատասխան մթնոլորտ՝ խաղաղ լուծման համար։
Փաշինյանը նշեց, որ սեպտեմբերին ՀՀ ԱԺ-ում աննախադեպ հայտարարություն է արել, ասելով, որ ԼՂ հարցի կարգավորման ցանկացած տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ու Ադրբեջանի ժողովրդի համար։
«Անկեղծ ասած, սա աննախադեպ հայտարարություն էր ՀՀ վարչապետի կողմից։ Ես հույս ունեի, որ իմ հայտարարությունից հետո մենք համանման հայտարարություն կլսեինք Ադրբեջանի նախագահի կողմից, սակայն, դժբախտաբար, այդ հույսը դեռևս չի իրականացել, հակառակը, մենք լսում ենք շարունակական սպառնալիքներ, որ նրանք պատրաստվում են ԼՂ հարցը լուծել ուժի միջոցով։ Այս իրավիճակում շատ դժվար է պատկերացնել, որ այս կոնֆլիկտը կլուծվի շատ շուտ։ Լուծման համար մենք պետք է Ադրբեջանին բերենք երկխոսության, սակայն չենք կարող ասել, որ նման իրավիճակ ունենք այսօր»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը խոսեց միջազգայնորեն ընդունված բանակցային ֆորմատի մասին, որ հակամարտությունն ունի 3 կողմ՝ Հայաստան, Ադրբեջան ու Լեռնային Ղարաբաղ ու այն միջազգայնորեն ընդունվել է, սակայն այժմ  մենք ունենք երկու կողմ բանակցություններում՝ առանց Ղարաբաղի։ Վարչապետը նշեց, որ խնդիրն այն է, որ ինքը Հայաստանի վարչապետն է, այլ ոչ թե Ղարաբաղի ու Ղարաբաղի բնակչությունը չի ընտրել իրեն ու չի մասնակցել ՀՀ ընտրություններին ու ինքը չի կարող բանակցել Ղարաբաղի անունից։ Վարչապետը նշեց, որ անհրաժեշտ է բանակցությունների համապատասխան ֆորմատ, որը հնարավորություն կտա բանակցություններում ներառել Ղարաբաղին։
Անդրադառնալով Ռուսաստանին նշվեց, որ դրական է, որ ԵՄ-ն չի դնում աշխարհաքաղաքական նախապայաններ Հայաստանի հետ հարաբերություններում, քանի որ ԵՄ-ի հետ համագործակցության ծրագիրը բարեփոխումների օրակարգ է, որն իրականացվելու է։
Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները շատ կարևոր են, շարունակում ենք լինել ստրատեգիական գործընկերներ։ Համագործակցության մի մասն էլ կապված է ԵԱՏՄ-ի հետ ու անվտանգության օրակարգի հետ։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ չկա հակասություն Հայաստանի հարաբերություններում ԵՄ-ի ու Ռուսաստանի հետ և Հայաստանն այս հարաբերություններում թափանցիկ է։
«ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերություններում  չկա ոչ մի դավադրություն ընդդեմ Ռուսաստանի, և չկա դավադրություն ՌԴ հետ հարաբերություններում ընդդեմ ԵՄ-ի»,-ասաց Փաշինյանը, նշելով, որ էներգետիկ ոլորտում ՌԴ հետ համագործակցությունը շատ կարևոր է՝ հավելելով, որ այն զարգացվելու է նաև Իրանի հետ։

Никол Пашинян в Европарламенте: Какие вопросы интересовали депутатов?
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе премьер-министр Армении Никол Пашинян накануне выступил с речью в Комитете по внешним связям Европейского парламента. Депутаты также выступили с речью и адресовали вопросы премьеру.
Председатель Комитета по внешним связям Европейского парламента Дэвид Макаллистер в своей речи напомнил, что Европарламент ратифицировал Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС в июле 2018 года, в котором, касательно либерализации визового режима с ЕС, говорится, что ожидается, что ЕС обсудит старт диалога по либерализации визового режима с Арменией  в надлежащие сроки. Д. Макаллистер отметил, конечно, решение будет принято странами-членами ЕС, однако, они заявили свою позицию.
Руководитель комитета парламентского сотрудничества ЕС-Армения Саджад Карим отметил, когда они впервые встретились, никто не мог прогнозировать подобный путь для Армении. Карим обратился к состоявшимся 9 декабря 2018 года в Армении парламентским выборам, которые внушают доверие, и призвал сформированный парламент построить более крепкие отношения.
Карим выразил надежду, что страны-члены ЕС реализуют процесс ратификации Соглашения РА-ЕС для большего углубления отношений.
В свою очередь депутат Ласло Токеш поприветствовал позитивные развития в Армении и отметил, что пришло время, чтобы они оказали поддержку процессу либерализации визового режима с Арменией, которым уже пользуется соседняя РА страна – Грузия.
Депутат Клэр Муди, которая включена также в наблюдательскую миссию,  заявила об увеличении роли женщин, отметив, что даже в делегации премьер-министра мало женщин.
Депутат Петрас Остревичус также поприветствовал премьер-министра, подчеркнул мирный характер произошедших в Армении изменений, что, по его словам, является уникальным.
Член Европейского парламента Ребекка Хармс отметила, что все члены делегации разделяют то мнение, что внеочередные парламентские выборы прошли с большим воодушевлением, ожиданиями и надеждой, однако, этот груз пока на плечах премьер-министра. Она поинтересовалась, какие конкретные шаги может предпринять Евросоюз для ускорения темпов экономического роста и развития в Армении, а также то, как будет преодолено повышение тарифов на газ, что произошло непосредственно его победы на выборах.
Депутат Яромир Штетина высоко оценил высокую политическую культуру граждан Армении. Он адресовал вопрос премьеру касательно того, почему Армения пока не признала независимость Нагорного Карабаха.
Депутат Анна Гомеш отметила, что, если в вопросе борьбы с коррупцией Армения намерена восстановить украденные доходы, которые, возможно, были инвестированы также в Европейские страны, то необходимо обратиться к финансируемой ЕС программе – UNICRI – Межрегиональный научно-исследовательский институт Организации Объединенных Наций по вопросам преступности и правосудия (ЮНИКРИ), которая действует в Брюсселе, помогающая правительства восстановить украденные доходы.
Анна Гомеш адресовала премьеру вопросу, на самом ли деле Армения планирует диверсифицировать энергетическую безопасность и избежать шантажа, осуществляемого «Газпромом».
Депутат Анна Фортига адресовала вопрос касательно вызовов из России и отношений с Турцией. Один из депутатов, в свою очередь, подчеркнул важность усиления верховенства закона в Армении и адресовал вопрос, на самом ли деле Армения усилит международное право и международное правосудие, и будет ли в состоянии ратифицировать, к примеру, Римский статут Международного уголовного суда.
Глава наблюдательской миссии Европарламента Хейди Хаутала отметила, имея большинство в парламенте, на самом ли деле будут проводиться избирательные реформы и совершен переход к пропорциональным избирательным спискам. Британский депутат Чарльз Таннок адресовал вопрос касательно открытия границ с Турцией, как можно разрешить эту «очень несправедливую ситуацию», когда Турция держит границы закрытыми, исходя из отношений с Азербайджаном.
После выступлений депутатов, Никол Пашинян, отвечая на вопросы, отметил, что во внутренних процессах Армении демократия необратима. Избирательные реформы будут осуществлены, для чего весьма важно сделать сотрудничество с ЕС более эффективным. Он посчитал важным готовность ЕС по оказанию поддержки в процессе осуществления реформ. Никол Пашинян отметил, что Армения полностью реализует Соглашение РА-ЕС, которое полностью соответствует внутренней повестке РА.
Обратившись к борьбе с коррупцией в стране, он отметил, что это весьма важно, поскольку в Армении должно установиться реальное верховенство закона и это невозможно без борьбы с коррупцией. Пашинян отметил, что сейчас возбуждено несколько известных уголовных дел в отношении бывших высокопоставленных лиц и эти дела продолжатся, и суды примут решения по этим делам.
Н. Пашинян отметил, что он подчеркивает важность независимости судов, однако, в данный момент не уверен, свободны ли суды от олигархического влияния или нет. Но это, по его словам, также не означает, что в отношении судов будет осуществлено давление.
Отвечая на вопрос о восстановлении украденных доходов, Н. Пашинян отметил, что это очень важно, и Армения надеется на поддержку ЕС в этом вопросе и надеется на создание действительно эффективного сотрудничества с ЕС.
Было отмечено, что со стороны ОБСЕ поступило предложение по оказанию поддержки правительству Армении в вопросе восстановления украденных доходов, планируется наладить полноценное сотрудничество с европейскими коллегами.
Обратившись к урегулированию карабахского конфликта, Пашинян отметил, что конфликт не имеет военного решения, необходимо создать соответствующую атмосферу для его мирного урегулирования.
Н. Пашинян отметил, что в сентябре в Национальном Собрании Армении он сделал беспрецедентное заявление, сказав, что любой вариант урегулирования карабахского конфликта должен быть приемлем народу Армении, народу Нагорного Карабаха и народу Азербайджана.
«Честно говоря, это было беспрецедентным заявлением со стороны премьер-министра Армении. Я надеялся, что после моего заявления мы услышим аналогичное заявление также со стороны президента Азербайджана, однако, к сожалению, эти надежды пока не оправдались. Наоборот, мы слышим постоянные угрозы, что они собираются решить карабахский вопрос посредством применения силы. В этой ситуации очень сложно представить, что этот конфликт урегулируется в скором времени. Для решения конфликта мы должны подвести Азербайджан к диалогу, однако, нельзя зафиксировать, что сейчас имеем подобную ситуацию», – отметил Н. Пашинян.
Премьер обратился также к признанному на международном уровне формату переговоров, что конфликт имеет 3 стороны – Армения, Азербайджан и Нагорный Карабах, однако, фактически сейчас в переговорном процессе участвуют две стороны – без НКР. Премьер отметил, что проблема заключается в том, что он является премьер-министром Армении, а не НКР, и население НКР не избирало его и не принимало участия в выборах РА, и он не может вести переговоры от имени Нагорного Карабаха. Никол Пашинян отметил, необходимо принять соответствующий переговорному процессу формат, который позволит включить в переговоры также и НКР.
Обратившись к отношениям с Россией, было отмечено, что позитивно, что ЕС не выдвигает геополитические условия в отношениях с Арменией, поскольку программа сотрудничества с ЕС является повесткой реформ, которая будет реализована.
«Отношения с Россией – очень важны, продолжаем быть стратегическими партнерами. Часть сотрудничества связана с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и повесткой безопасности», – отметил Н. Пашинян.
Н. Пашинян подчеркнул, что нет противоречий в отношениях Армении с ЕС и Россией, и Армения прозрачна в этих отношениях.
«Никакого заговора против России в наших отношениях с Евросоюзом нет и наоборот – ничего подобного нет против Евросоюза в наших отношениях с Россией», – отметил Н. Пашинян, подчеркнув, что сотрудничество с Россией в энергетической сфере является важным. Он также добавил, что сотрудничество будет развиваться также с Ираном.