Սերժ Սարգսյանն Արցախում մասնակցել է Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա են գտնվել Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որը տեղի է ունեցել Սպարապետի անվան ՊԲ Կենտրոնական պաշտպանական շրջանի 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադում:
Իր ելույթում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Վազգեն Սարգսյանն այն բացառիկ ռազմական, քաղաքական ու հասարակական գործիչներից է, ում կհիշեն և սերնդակիցները, և հետագա սերունդները, կհիշեն որպես անձնազոհ ու անձնվեր ընկերոջ և հրամանատարի, որպես խելամիտ ու բանիմաց ղեկավարի ու առաջնորդի, որպես մեծ հայրենասերի և Սպարապետի:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Արցախը միշտ հիշում ու մեծարում է Վազգեն Սարգսյանին, ում անմիջական և գործուն մասնակցությամբ կերտվեցին մեր փայլուն հաղթանակները, կազմավորվեց պաշտպանության բանակը, ապահովվեց մեր նորանկախ հանրապետության կայացումն ու զարգացումը:
«Նա իր արած գործերով, իր ապրած կյանքով իսկապես նման է լեգենդի, լեգենդ, որը կմնա դարերում՝ միշտ ոգեշնչելով ու դաստիարակելով սերունդներին, տանելով նրանց դեպի նոր հաղթանակներ: Եվ այդպես նա կշարունակի իրականացնել իր ազգանվեր առաքելությունը, իր ծառայությունը՝ որպես հայրենիքի հավերժ զինվոր»,- շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին, ԱՀ երկրորդ Նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանը, Վազգեն Սարգսյանի հարազատներն ու զինակից ընկերները, պաշտոնատար այլ անձինք:

Artsakh Republic President Bako Sahakyan and Armenia’s third President Serzh Sargsyan were present today at the solemn event commemorating the 60th birth anniversary of National Hero of Armenia and Artsakh Vazgen Sargsyan, an outstanding Armenian military commander and politician.
The event took place at the Defense Army Central Defense Area’s 8th Separate Motorized Infantry Brigade named after the prominent commander, the Artsakh presidential office said.
In his speech Sahakyan hailed Vazgen Sargsyan as an exceptional military, political and public figure who will be remembered both by his contemporaries and future generations as "a selfless and committed friend and commander, as a sensible and intelligent mentor and leader, as a great patriot, as the Sparapet."
President Sahakyan underlined that the people of Artsakh always remember and revere Vazgen Sargsyan’s memory, with whose direct and active participation the country forged the unblemished string of its victories, the Defense Army was organized, the formation and development of the newly independent country was ensured.
“His deeds and life have made him a true legend, who will pass through centuries always inspiring and educating the generations, leading them towards new victories. He will thus continue pursuing his patriotic mission, timelessly serving his Homeland,” the Artsakh leader said.
Second President of the Artsakh Republic Arkady Ghukasyan, Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, State Minister Grigori Martirosyan, Defense Minister Karen Abrahamyan, Vazgen Sargsyan’s relatives and fellows-in-arms, and other officials also took part in the event.