Հարութ Սասունյան. Ադրբեջանն իր հակահայկական քարոզչության համար հավաքագրել է տխրահռչակ կոնգրեսական Հեյսթինգսին
Ֆլորիդայից դեմոկրատ կոնգրեսական Էլսի Լ. Հեյսթինգսը ադրբեջանական քարոզչության ամենավերջին խոսափողն է։ Նա 2019 թ. փետրվարի 25-ին հանդես եկավ հայտարարությամբ, այն մտցրեց Կոնգրեսի արձանագրության մեջ՝ հայերին մեղադրելով Ադրբեջանի Խոջալու գյուղում 1992 թ. փետրվարի 26-ին, Արցախյան պատերազմի թեժ օրերին 613 ադրբեջանցի տղամարդկանց, կանանց և երեխաների սպանության մեջ։ Human Rights Watch-ի զեկույցում զոհված ադրբեջանցիների թիվը կազմում էր 161 մարդ։ Այնուամենայնիվ, ցավալի է նույնիսկ մեկ մարդու կորուստը՝ լինի ադրբեջանցի, թե հայ։ Ադրբեջանական կոնգրեսական խմբի անդամ Հեյսթինգսը կասկածելի սպանություններն անվանել է «Խոջալուի կոտորած»։
Այս սպանությունները վիճարկվում են հայերի և ադրբեջանցիների կողմից, որոնք միմյանց մեղադրում են կորուստների համար։ Վերջին տարիներին Ադրբեջանի կառավարությունն այս սպանությունները դարձրել է «հանրահայտ գործ», տարբեր երկրներում կազմակերպելով միջոցառումներ և հայերին մեղադրելով ոչ միայն կոտորած, այլև ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ… Այս քարոզչական միջոցառումները ֆինանսավորվում են հայտնի «խավիարային դիվանագիտության» միջոցով, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը ամբողջ աշխարհում կաշառք է տալիս պետական պաշտոնյաներին՝ Ադրբեջանին քննադատող որոշումները խոչընդոտելու կամ իր օգտին բանաձևեր ընդունելու համար։
Հեգնական է, որ Ադրբեջանը 613 ադրբեջանցիների կասկածելի սպանությունները նկարագրում է որպես ցեղասպանություն, մինչդեռ անամոթաբար ժխտում է 1.5 միլիոն հայերի իրական ցեղասպանությունը 1915-1923 թվականներին:
1997 թ. մարտի 3-ին ՀՀ արտգործնախարարությունը Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի անդամներին շրջանառության մեջ դրեց մի հայտարարություն` մերժելով «Խոջալուի իրադարձության մասին» 1997 թ. փետրվարի 22-ին Ադրբեջանի տարածած հայտարարությունը: Հայաստանը մեջբերեց Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովի խոսքերը, որը հայտարարել էր, թե Ադրբեջանի Ազգային ճակատը «ակտիվորեն խոչընդոտել և փաստացի կանխել է տեղի [ադրբեջանցի] բնակչության հեռացումը լեռնային անցուղիներով, որոնք Ղարաբաղի հայերը հատուկ թողել էին քաղաքացիական բնակչության դուրս բերումը հեշտացնելու նպատակով»։ Մութալիբովն այդ հայտարարությունն արել էր «Խոջալուի դեպքերից» մի քանի օր անց, չեխ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել էր 1992 թ. ապրիլի 2-ին ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում։
Նման քարոզչական միջոցառումների կազմակերպմամբ Ադրբեջանի պաշտոնյաները շատ հարմար միջոց են գտել հակազդելու ադրբեջանական Սումգայիթ (1988 թ. փետրվարի 27-29-ը), Գյանջա (1988 թ. նոյեմբեր) և Բաքու (1990 թ. հունվար) քաղաքներում տեղի ունեցած հայերի զանգվածային սպանություններին, ինչպես նաև Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությանը։
Ադրբեջանը չէր կարող գտնել ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի խայտառակ անդամի, քան Հեյսթինգսն է՝ Հայաստանի դեմ իր քարոզչական պատերազմն իրականացնելու համար։ Կոնգրեսի անդամ դառնալուց առաջ Հեյսթինգսը աշխատել է որպես Միացյալ Նահանգների օկրուգային կամ դաշնային դատավոր 1979-ից մինչև 1989 թվականը, որի ընթացքում նա հեռացվել պաշտոնից։
Համաձայն Վիքիպեդիայի՝ «1981 թ. [դատավոր] Հեյսթինգսին մեղադրանք առաջադրվեց 150 հազար դոլար կաշառք ստանալու համար՝ Ֆրենկ և Թոմաս Ռոմանոների կողմից 21 շորթումների համար փոխհատուցվող գույքի վերադարձի և մեղմ դատավճռի դիմաց և այդ գործի վերաբերյալ իր կեղծ ցուցմունքների համար։ 1983 թ. նա արդարացվեց երդվյալ ատենակալների կողմից, երբ ենթադրյալ հանցակից Ուիլյամ Բորդերսը հրաժարվեց ցուցմունք տալ դատարանում, որի հետևանքով Բորդերսը բանտարկվեց»։
«1988 թ. դեմոկրատների կողմից վերահսկվող Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատը զբաղվեց այս գործով, և Հեյսթինգսը պաշտոնազրկվեց կաշառակերության և սուտ վկայության համար՝ ձայների 413-3 հարաբերակցությամբ քվեարկությամբ։ Նա այնուհետև 1989 թ. սեպտեմբերի 20-ին դատապարտվեց Միացյալ Նահանգների Սենատի կողմից՝ դառնալով ԱՄՆ պատմության մեջ Սենատի կողմից պաշտոնանկ արված վեցերորդ դաշնային դատավորը։ Սենատը, երկու ժամ տևած քվերակությամբ, կողմ քվեարկեց իմփիչմենթի 17 հոդվածներից 11-ին։ Այն դատապարտեց Հասթինգսին 11 հոդվածներից ութում։ Առաջին հոդվածի վերաբերյալ քվեարկությունն այսպիսին էր՝ 69 կողմ, 26 դեմ…»։
Կոնգրեսական Հեյսթինգսը երկրորդ անգամ խայտառակվեց, երբ Հելսինկյան հանձնաժողովի աշխատակիցը, որի նախագահը անձամբ ինքն է, իրեն մեղադրեց անվայել սեռական վարք դրսևորելու համար… 2017 թ. դեկտեմբերի 8-ին Roll Call թերթը հայտնեց, որ ԱՄՆ գանձապետական դեպարտամենտը գաղտնի կերպով 220 հազար դոլար գումար է վճարել այդ աշխատակցին՝ սեռական ոտնձգության ենթադրյալ գործն ընդդեմ Հեյսթինգսի կարգավորելու համար։
Կոնգրեսական հանձնախմբի անդամ Ուինսոմ Փարքերը գրավոր բացատրագրում հայտնել է, որ կոնգրեսական Հեյսթինգսը դիպչել է իրեն, կատարել անցանկալի սեռական բնույթի գործողություններ և սպառնացել, որ կհեռացնի աշխատանքից։ Իր դատական հայցում Փարքերը նշել է, որ «Հեյսթինգսը բազմիցս խնդրել է մնալ նրա բնակարանում կամ այցելել հյուրանոցի նրա սենյակը։ Փարքերը նաև ասել է, որ նա հաճախակի գրկել է իրեն, իսկ մի անգամ հարցրել, թե ինչպիսի ներքնազգեստ է կրում», գրել է Roll Call թերթը։ Հեյստինգսը հերքել է մեղադրանքը։
Վերջապես, երևում է, որ Հեյսթինգսը լայն կապեր է հաստատել BGR Group ամերիկյան ընկերության հետ, որն ամսական 50 հազար դոլար է վճարվում՝ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի օգտին լոբբինգ անելու համար։
Համաձայն դաշնային «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտի» (FARA) օրենքների՝ յուրաքանչյուր լոբբիստական կազմակերպություն պետք է գրանցվի ԱՄՆ Արդարադատության դեպարտամենտում՝ բացահայտելով օտարերկրյա կառույցի հետ կնքած պայմանագիրը։ Ավելի կարևոր է, որ լոբբիստական ընկերության աշխատակիցները պարտավոր են Արդարադատության դեպարտամենտին ներկայացնել ցանկացած կապի մասին, որ նրանք ունեցել են կողմնակի անձանց հետ իրենց հաճախորդի անունից, լինի դա էլեկտրոնային փոստով, հեռախոսազանգերով կամ անձնական հանդիպումների միջոցով:
Օրինակ, վեց ամսվա ընթացքում, 2017 թ. դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2018 թ. մայիսի 30-ը ընկած ժամանակահատվածում BGR-ը հայտնել է Կոնգրեսի գրասենյակների հետ հարյուրավոր շփումների մասին։ Ամեն անգամ որպես շփման առարկա նշվել է՝ «ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններ»։ BGR-ը հմտորեն թաքցրել է կոնգրեսականի կամ սենատորի անունը՝ նշելով միայն իր աշխատակազմի անդամի անունը:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) երկարատև հետաքննություն է իրականացրել՝ պարզելու Կոնգրեսի այն անդամների անունները, որոնց հետ աշխատել են այդ աշխատակիցները։ ANCA-ի հետաքննությամբ բացահայտվել է, որ 2017 թ. նոյեմբերի 17-ին, 2018 թ. փետրվարի 27-ին, մարտի 5-ին և 12-ին, ապրիլի 30-ին, մայիսի 22-ին, 23-ին և 30-ին BGR-ի լոբբիստները էլեկտրոնային նամակ են ուղարկել Կոնգրեսական Հեյսթինգսի աշխատակից Թոմ Քարնսին։ BGR-ն նաև հանդիպում է ունեցել Թոմ Քարնսի հետ 2018 թ. մայիսի 30-ին։ Բացի այդ, 2018 թ. մայիսի 22-ին, BGR-ի լոբբիստները էլեկտրոնային նամակ են ուղարկել Հեյսթինգսի գրասենյակի աշխատակից Սյուզաննա Ջեքսոնին։ Բացի այդ, 2017 թ. նոյեմբերի 2-ին, Ռոբ Մանգասը, Թիմ Հաչքինսոնը, Կ. Լորի Մաքքերյը, Կիլորան Լոնգը և Ալբերտ Վինը, Թուրքիայի համար գործող լոբբիստական Greenberg Traurig ընկերության անունից Հեյսթինգսի գրասենյակի աշխատակից Լեյլ Մորիսոնի հետ քննարկումներ են անցկացրել ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ։ Վերջապես, 2017 թ. հոկտեմբերի 27-ին Լիդիա Բորլանդը մեկ այլ՝ Թուրքիայի համար լոբբիստական գործունեություն ծավալող LB International Solutions ընկերության անունից, հանդիպում է ունեցել Հեյսթինգսի գրասենյակի աշխատակից Լեյլ Մորիսոնի հետ՝ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ։
Զարմանալի չէ, որ կոնգրեսական Հեյսթինգսը վերջին տարիներին D և D Plus ցածր նիշ է ստացել՝ ANCA-ի կողմից Կոնգրեսում տարբեր հայկական հարցերին չաջակցելու համար:
Ադրբեջանը փորձել է քողարկել հայերի դեմ իր կատարած հանցագործությունները և մարդու իրավունքների խախտումներն իր իրավազուրկ քաղաքացիների դեմ՝ կաշառելով աշխարհի տարբեր պաշտոնյաների և մեղադրելով ուրիշներին իր սեփական հանցանքների համար…

Cong. Alcee L. Hastings (Democrat of Florida) is the latest transmitter of Azeri propaganda. He issued a statement on February 25, 2019, which he entered in the Congressional Record, accusing Armenians of killing 613 Azeri men, women, and children on Feb. 26, 1992, in the Khojaly village of Azerbaijan during the height of the Artsakh (Karabagh) war. Human Rights Watch placed the number of Azeri dead at 161. Nevertheless, even the single loss of life is regrettable be it Azeri or Armenian. Cong. Hastings, a member of Azerbaijan Congressional Caucus, called the alleged killings “the Khojaly Massacre.”
These killings are controversial with Armenians and Azeris blaming each other for the deaths. In recent years, the government of Azerbaijan has made these killings a cause celebre, organizing observances in various countries and accusing Armenians not only of committing a massacre, but a genocide! These propaganda observances are funded by what is known as “caviar diplomacy,” meaning that Azerbaijan bribes government officials around the world to block decisions critical of Azerbaijan or adopt resolutions in its favor.
It is ironic that while Azerbaijan describes the alleged killing of 613 Azeris a genocide, it shamelessly denies the actual genocide of 1.5 million Armenians from 1915 to 1923.
On March 3, 1997, the Armenian Foreign Ministry circulated a statement to members of the United Nations General Assembly and Security Council, rejecting the statement issued by Azerbaijan on February 22, 1997 on “the Khojalu event.” Armenia quoted the words of the then President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov who had stated that the Azerbaijani National Front “actively obstructed and actually prevented the exodus of the local [Azeri] population through the mountain passages specifically left open by Karabakh Armenians to facilitate the flight of the civilian population.” Mutalibov had made that statement in the days following “the Khojalu event” in an interview with Czech journalist Dana Mazalova published in the April 2, 1992 issue of the Russian newspaper Nizavisimaya Gazeta.
By organizing such propaganda observances, Azerbaijan’s officials have found a convenient way of countering the mass murder of Armenians in the Azeri towns of Sumgait (Feb. 28, 1988), Gyanja (November 1988), and Baku (January 1990) as well as the Armenian genocide by Ottoman Turkey.
Azerbaijan could not have found a more infamous member of U.S. Congress to carry out its propaganda war against Armenia. Prior to becoming a member of Congress, Hastings served as a United States District or Federal Judge from 1979 to 1989, at which time he was impeached and removed from office!
According to Wikipedia, “In 1981, [Judge] Hastings was charged with accepting a $150,000 bribe in exchange for a lenient sentence and a return of seized assets for 21 counts of racketeering by Frank and Thomas Romano, and of perjury in his testimony about the case. In 1983, he was acquitted by a jury after his alleged co-conspirator, William Borders, refused to testify in court, resulting in a jail sentence for Borders.”
“In 1988, the Democratic-controlled United States House of Representatives took up the case, and Hastings was impeached for bribery and perjury by a vote of 413–3. He was then convicted on October 20, 1989, by the United States Senate, becoming the sixth federal judge in the history of the United States to be removed from office by the Senate. The Senate, in two hours of roll calls, voted on 11 of the 17 articles of impeachment. It convicted Hastings of eight of the 11 articles. The vote on the first article was 69 for and 26 opposed….”
Cong. Hastings was disgraced for the second time when a staff member of the Helsinki Commission for which he was the Chairman, accused him of inappropriate sexual behavior! The Roll Call newspaper reported on December 8, 2017 that the U.S. Treasury Department secretly paid the staffer $220,000 to settle an alleged sexual harassment case against Cong. Hastings.
Winsome Packer, the staff member of the congressional commission, stated in a written document that Cong. Hastings touched her, made unwanted sexual advances, and threatened her job. In her lawsuit, Packer stated “that Hastings repeatedly asked to stay at her apartment or to visit her hotel room. Packer also said he frequently hugged her, and once asked her what kind of underwear she was wearing,” according to Roll Call. Cong. Hastings denied the accusation.
Finally, it appears that Cong. Hastings has maintained extensive contacts with the BGR Group, a major U.S. firm that is paid $50,000 a month to lobby for Azerbaijan in Washington.
Under the federal FARA (Foreign Agents Registration Act) laws, every lobbying firm has to register with the U.S. Justice Department, disclosing the contract signed with the foreign entity. More importantly, the lobbying firm’s employees are required to report to the Justice Department every contact they make with outsiders on behalf of their clients, whether by email, phone call, or personal meeting.
For example, during the six-month period of December 1, 2017 to May 30, 2018, BGR reported contacting congressional offices hundreds of times. Each time the subject matter was listed as “U.S.-Azerbaijan Relations.” Cleverly, BGR had hidden the name of the Congressman or Senator, mentioning only his or her staff member’s name.
Armenian National Committee of America (ANCA) conducted a lengthy investigation to identify the names of the Congress members for whom these staff members worked. The ANCA investigation disclosed that on Nov. 17, 2017, Feb. 27, March 5, March 12, April 30, May 22, May 23, and May 30, 2018 BGR lobbyists emailed Tom Carnes, a staff member of Cong. Hastings. BGR also had a meeting with Tom Carnes on May 30, 2018. In addition, on May 22, 2018, lobbyists from BGR e-mailed Susannah Jackson of Cong. Hastings office. In addition, on Nov. 2, 2017, Rob Mangas, Tim Hutchinson, K. Laurie McKay, Killoran Long, and Albert Wynn on behalf of a lobbying firm for Turkey, Greenberg Traurig, had discussions with Lale Morrison from the office of Cong. Hastings regarding U.S.-Turkish relations. Finally, on Oct. 27, 2017, Lydia Borland on behalf of another lobbying firm for Turkey, LB International Solutions, LLC, met with Lale Morrison from the office of Cong. Hastings regarding U.S.-Turkey relations.
No wonder that Cong. Hastings was given the low grade of D and D plus in recent years by the ANCA for not supporting various Armenian issues in Congress.
Azerbaijan has tried to cover up its crimes against Armenians and human rights violations of its deprived citizens by bribing foreign officials around the world and blaming others for its own wrongdoing!