ԱԺ-ն ընդունեց ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից առաջարկված օրինագծերը
Խորհրդարանն այսօր քվեարկության դրեց ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից ներկայացված օրենքի երկու նախագծերը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի կողմից ներկայացված «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ՝ կողմ 111, դեմ 2 ձայների հարաբերակցությամբ։
Օրինագծով առաջարկվում է  վճարովի հիմունքներով սովորողներն ուսման վարձը կարողանան վճարել ըստ ամիսների:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծն էլ ընդուվեց միաձայն՝ երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ։
Այս նախագծով էլ առաջարկվում է երկարաձգել սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին ՀՀ օրենքով սահմանված ժամկետը:

Парламент Армении одобрил представленные оппозиционными фракциями законопроекты
Национальное Собрание Армении седьмого созыва сегодня, 6 марта, продолжило работу второй сессии. На голосование были вынесены 2 представленных оппозиционными фракциями парламента РА законопроекта.
Проект о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об образовании», представленный депутатом от фракции партии «Процветающая Армения» Тиграном Уриханяном, принят в первом чтении соотношением голосов 111 «за» и 2 «против».
Законопроектом предлагается, чтобы студенты, обучающиеся на платной основе, имели возможность вносить плату за обучение в ежемесячном разрезе.
Представленный же фракцией «Просвещенная Армения» законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка» был принял единогласно – во втором чтении и полностью.
Поправками предлагается продлить срок действия закона – вместо 1 декабря 2017 года установив 1 марта 2019 года. Это позволит гражданам, которым исполнилось 27 лет и которые уклонились от обязательной военной службы, выплатить в установленный срок соответствующую сумму и, вернувшись на Родину, освободиться от уголовной ответственности.