Որոշ պաշտոնյաներ Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու տարածքի հողերը նախապես գնել են ծիծաղելի գներով. Փաշինյան
Գործադիրի այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու հետ կապված քննարկումներին և նշել, որ դրա շուրջ հողերի ձեռքբերման հետ կապված որոշ տարօրինակ փաստեր են արձանագրվել:
«Նախնական տեղեկություններ ունեինք, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաններ, նախապես տեղյակ լինելով, որ այնտեղ ազատ տնտեսական գոտի է հիմնադրվելու, շրջակա հողերը ձեռք էին բերել ծիծաղելի գներով: Եվ երբ ես անցյալ տարի այցելեցի Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտի, արձանագրվեց, որ այնտեղ, ըստ էության, պետական հողատարածք չկա»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանից հետաքրքրվել այդ գործի ընթացքից:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ այս պահին քրեական գործ է հարուցված այդ գործի շրջանակում: Ըստ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի՝ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ տվյալ հողատարածքը միանշանակ ենթակա է վերադարձման պետության հաշվեկշռին. «Ըստ մեր գործընկերների՝ դա կտևի մոտ 2-3 ամիս»:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ևս մանրամասներ է ներկայացրել այդ գործի վերաբերյալ: Ըստ նրա՝ ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունների արդյունքում նյութեր են նախապատրաստվել և հարուցվել է քրեական գործ:
«Կեղծիքների միջոցով իրականացվել է համապատասխան հողերի վաճառք, գործարք, տեղեկացրեց՝ և գնային, և ֆորմալ առումով այնտեղ կան կեղծիքներ: Արդեն նախաքննական մարմնի մոտ է գործը, խոստացավ արագացնել քննության ընթացքը, և եթե հիմնավորվեն ընթացակարգերի խախտումները, ապա այդ գործարքները լուծելու հիմքեր կունենան»,- ասաց դատախազը:
Վարչապետը հետաքրքրվեց՝ իսկ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հիմքեր կլինե՞ն, ինչին ի պատասխան Արթուր Դավթյանն ասաց. «Եթե մեղավորներ ունեցանք, ուրեմն պատասխանատվությունն անխուսափելի է»:

Никол Пашинян: Некоторые высокопоставленные должностные лица успели приобрести земли вокруг СЭЗ «Мегри» по смешным ценам
19:48 07/03/2019
На сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к обсуждениям вокруг СЭЗ «Мегри» и отметил, что зафиксированы некоторые странные факты в связи с приобретением земель вокруг СЭЗ.
«У нас имеются предварительные сведения о том, что высокопоставленные должностные лица, будучи осведомленными о планах основать на данной территории СЭЗ, успели приобрести близлежащие земельные участки по смешным ценам. В ходе моего прошлогоднего визита выяснилось, что там нет государственных земель под проект», – отметил Н. Пашинян.
В свою очередь руководитель аппарата премьер-министра РА Эдуард Агаджанян в связи с этим отметил, что возбуждено уголовное дело в рамках этого процесса. При этом, по его словам, по данным полиции, данные земельные участки однозначно подлежат возврату государству. «По имеющимся у наших коллег данным, это продлится около 2-3 месяцев», – отметил он.
Генпрокурор Армении Артур Давтян также представил подробности касательно этого дела. По его словам, в результате проведенных Полицией РА действий, подготовлены материалы и возбуждено уголовное дело.
По его словам, путем фальсификаций была осуществлена продажа соответствующих земельных участков. «Дело уже находится у органа предварительного следствия, они обещали ускорить процесс рассмотрения, и, если в ходе следствия будет доказано нарушение сделок, то появятся основания для признания их недействительными», – пояснил генпрокурор.
Премьер поинтересовался, появятся ли основания для привлечения виновных к ответственности, в ответ на это генпрокурор сказал: «Если по делу появятся виновные, значит – привлечение к ответственности будет неизбежным».