«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի աղբյուրը պարզել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցի բուն նպատակը ոչ այնքան քաղաքական, որքան տնտեսական հիմքեր է ունեցել: Պարզվում է, որ վարչապետը ոչ այնքան հագեցած օրակարգով Բրյուսելում էր ՀՀ-ում առկա լուրջ ֆինանսական հարցերը կարգավորելու համար:
Տեղեկությունների համաձայն, Փաշինյանը եվրոպացիների հետ քննարկումներում ֆինանսական աջակցության հարց է բարձրացրել, որպեսզի հնարավոր լինի կազմակերպել առաջիկա ամիսների բյուջեի ծախսերի սպասարկումը, քանի որ, ինչպես հայտնի է, պետբյուջեում, ինչպես նաև պահուստային ֆոնդում առկա են լուրջ խնդիրներ:
Չի բացառվում, որ առաջիկայում խորհրդարանին ներկայացվի հերթական վարկային պայմանագիրը, որն ավելի կմեծացնի ՀՀ արտաքին պարտքը: Ի դեպ, ուշագրավ է, որ այս, ինչպես նաև սրան նախորդած մյուս շատ այլ վարկեր բյուջեում առկա բացերը լրացնելու համար են վերցվում, ինչի մասին ժամանակին բազմիցս քննադատություններով հանդես էր գալիս ընդդիմադիր Փաշինյանը»:

Газета «Паст» пишет, как выяснил источник издания, истинная цель визита премьер-министра Никола Пашиняна в Брюссель имела не столько политическую, сколько экономическую основу. Оказывается, премьер-министр находился в Брюсселе с не столь насыщенной повесткой для урегулирования существующих в Армении серьезных финансовых проблем.
По сведениям газеты, Пашинян в обсуждениях с европейцами поставил вопрос финансового содействия, чтобы можно было организовать обслуживание расходов бюджета в предстоящие месяцы, поскольку, как известно, есть серьезные проблемы в государственном бюджета и в резервном фонде.
Как отмечает издание, не исключается, что в ближайшее время в парламент будет представлен кредитный договор, который еще больше увеличит внешний долг страны. Кстати, примечательно, что этот как и предшествовавшие этому другие кредиты берутся для заполнения дефицита бюджета, что в свое время неоднократно критиковал оппозиционер Пашинян.