«Փաստ». Գերատեսչություններում արդեն իսկ պատրաստում են «սև ցուցակները»
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախօրեին ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը մի ծավալուն հրապարակմամբ հանդես եկավ, որտեղ անդրադարձել էր պետական ապարատում սպասվող՝ 10000 մարդկանց կրճատման փաստին, ինչն, ի դեպ, ԱԺ ամբիոնից փաստացի չհերքեց վարչապետը:
«Փաստ» թերթի հավաստի տեղեկություններով, նախարարություններում ու պետական այլ գերատեսչություններում արդեն իսկ պատրաստում են «սև ցուցակները», որտեղ ամենաշատն ընդգրկված են, այսպես կոչված, «հին» մարդիկ: Սակայն խնդիրն այն է, որ նրանց մեծ մասն ամենափորձառուներն են ու ամենատեղեկացվածները:
Թերթը պարզել է նաև, որ բավական քաոտիկ վիճակ է մասնավորաբար էներգետիկայի նախարարությունում, որը միավորվում է տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ, ինչպես նաև ջրպետկոմում: Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, այդ «սև ցուցակները» բավական ընդարձակ են լինելու հատկապես մարզպետարաններում:
Ի դեպ, այս գործընթացն ամբողջովին կաթվածահար է անում ամբողջ պետական ապարատի աշխատանքը, քանի որ մարդիկ գտնվում են անորոշության մեջ՝ չիմանալով իրենց ապագա ճակատագիրը»:

«Паст»: В ведомствах готовят «черные списки»
Газета «Паст» пишет, что бывший вице-спикер Национального Собрания Арпине Ованнисян выступила с большой публикацией, в которой обратилась к факту предусмотренного сокращения 10000 сотрудников в государственном аппарате, что фактически не опроверг премьер-министр Пашинян.
По сведениям издания, в министерствах и других государственных ведомствах уже готовятся «черные списки», в которые включены больше всего так называемые «старые» люди. Однако проблема в том, что их большая часть – это  самые опытные и самые информированные люди.
Газета «Паст» выяснила, что довольно хаотичная ситуация в частности создалась в министерстве энергетических инфраструктур и природных ресурсов, которое объединяется с министерством территориального развития и управления, а также в Государственном комитете водного хозяйства.
«Кстати, этот процесс полностью парализует всю работу государственного аппарата, поскольку люди находятся в неопределенности – не зная своей дальнейшей судьбы», пишет газета.