Մարտի 3-ից 9-ը ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 300 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2300 կրակոց: Նման տվյալներ է հրապարակել Արցախի ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն»,-նշում են Արցախի ՊՆ-ից։
Համեմատության համար նշենք, որ նախարոդ շաբաթվա ընթացքում՝ փետրվարի 24-ից մարտի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3000 կրակոց:
Փետրվարի 17-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում էլ հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 150 անգամ, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1500 կրակոց։

Минобороны Арцаха: ВС Азербайджана за неделю нарушили режим прекращения огня около 300 раз
В период с 3 по 9 марта на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 300 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
За указанный период ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 2300 выстрелов.
«Передовые воинские части Армии обороны Арцаха осуществлют полноценный контроль на передовой и продолжают уверенно нести боевое дежурство», – говорится в сообщении.
Для сравнения отметим, что в период с 24 февраля по 2 марта на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 200 раз. На прошлой неделе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 3000 выстрелов.
Отметим, что в период с 17 по 23 февраля на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 150 раз. За указанный период ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 1500 выстрелов.