Պետք է անհնարինն էլ անել
Գյումրիի պատմական կենտրոն համարվող Կումայրի արգելոց-թանգարանում հաշվառված է ավելի քան 1200 հուշարձան շենքեր։  Դրանց մոտ 1000-ը մասնավոր սեփականություն է։  Շենքերից շատերը փլուզման եզրին են, այդ թվում նաև  հանրությանը հայտնի «Ֆաբրիկանտի տունը» «Կտոր մը երկինք» ֆիլմից, քաղաքային գանձապետարանի շենքը «Մեր մանկության տանգոն» ֆիլմի «վառեմ-մարեմ» պաշտգամբով։
Panorama.am-ը Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանից հետաքրքրվեց, արդյո՞ք հուշարձան-շենքերը վերականգնելու ծրագիր կա, արդյո՞ք քայլեր արվում են այդ շինությունները պահպանելու, վերականգնելու ու Կումայրի արգելոց թանգարանը զբոսաշրջային կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ։
«Մի քանի անգամ ցանկացել ենք ծրագրեր իրագործել։ Ամենահաջողված ծրագիրը նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի կողմից էր առաջ քաշված, որով սկսվեց կենտրոնի փողոցների վերականգնումը։ Մեկ տարի լավ իրականացվեց։ Թավշյա հեղափոխությունից հետո մի քիչ սառեցված վիճակում է, ուզում ենք զարկ տալ, տեսնենք՝ ինչ շարունակություն կունենա ծրագիրը»,- ասաց Հ. Գասպարյանը։
«Կումայրի Վերածնունդ» հիմնադրամը նախատեսում է ճարտարապետական արժեք ներկայացնող շենքերի վերականգնում ներդրողի միջոցներով։ Քաղաքի գլխավոր ճարտարապետի խոսքով, համատեղ բիզնես ծրագրեր է առաջարկում. հիմնադրամը  գնում է ու վերականգնում, եթե սեփականատերը չի ցանկանում վաճառել, հիմնադրամի հետ բաժնետեր է դառնում,  կամ խրախուսվում է, որ սեփականատերը բիզնես դներ։
Հ. Գասպարյանն ասաց, որ այսօր իրենց հնարավորությունների սահմաններում   կատարում են փողոցաշինություն, բայց բոլոր հուշարձաններին պետք է անհատական մոտեցում ցույց տալ։ Նա նշեց, որ կան շենքեր, որոնց սեփականատերերի հետ բանակցել են որևէ ծրագիր իրականացնելու համար, սակայն անարդյունք։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է  վերականգնել այդ շենք-հուշարձանները, թե այն աստիճանի են վնասված, փլուզված, որ անհնար կլինի, Հ.Գասպարյանը պատասխանեց. «Իհարկե, հնարավոր է վերականգնել։ Եթե հնարավոր էլ չլինի, պետք է անհնարին էլ անել ու վերականգնել, որովհետև բացառիկ հուշարձաններ են, բայց այն վիճակում չեն, որ հնարավոր չլինի»։

Главный архитектор Гюмри: Для восстановления зданий-памятников нужно сделать даже невозможное
В считающемся историческим центром города Гюмри Ширакской области Армении заповеднике-музее Кумайри зарегистрировано более 1200 зданий-памятников. Около 1000 из них являются частной собственностью. Многие здания находятся на грани обрушения, в том числе известные обществу «Дом фабриканта» из фильма «Кусочек неба», здание городской казны со знаменитым балконом из фильма «Танго нашего детства».
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у главного архитектора Гюмри Генрика Гаспаряна, есть ли программа по реконструкции этих зданий-памятников, предпринимаются ли шаги по сохранению, восстановлению и реставрации этих сооружений и превращению музея-заповедника Кумайри в туристический центр.
«Несколько раз мы хотели реализовать проекты. Самую успешную программу выдвинул бывший премьер-министр Карен Карапетян, в рамках данной программы началась реставрация улиц центра. Программа хорошо осуществлялась  в течение года. После бархатной революции она в несколько замороженном состоянии, хотим дать толчок, посмотрим, какое продолжение программа получит», – сказал Г. Гаспарян.
Фонд «Возрождение Кумайри» планирует восстановить здания, имеющие архитектурную ценность, за счет средств инвесторов. По словам главного архитектора города Гюмри, предлагаются совместные бизнес-проекты. Фонд приобретает и восстанавливает, если владелец не хочет продавать, становится акционером совместно с фондом, поощряется, чтобы владелец организовал бизнес.
Как указал Г.Гаспарян, сегодня в рамках своих возможностей они осуществляют дорожное строительство, но все памятники требуют индивидуального подхода. Он отметил, что есть здания, с собственниками которых велись переговоры для реализации той или иной программы, но тщетно.
На вопрос, возможно ли восстановить эти здания-памятники или же они повреждены, разрушены до такой степени, что это невозможно, Г. Гаспарян ответил: «Конечно, можно восстановить. Если это и будет невозможно, то нужно сделать даже невозможное и восстановить, поскольку они являются уникальными памятниками. Но они не находятся в том состоянии, чтобы восстановление представлялось невозможным».