Աղբը տեսակավորող կամավորներն ու ակամաները
Աղբի մասին, ինչքան էլ քաղաքացիներին մեղադրեն անխնա «արտադրելու» կամ անխնամ թափելու մեջ, հենց նրանք էլ մտահոգ են։
Բարդույթ է, թե հոգածություն, բայց հողի հարցը հայի համար հայրենիքի հարցի հետ է կապված։ Հող տվեցին-չտվեցին, հողը պարապ է, թե հնարավոր է վարել-ցանել-արմատ գցել։
Մինչ Երևանի մեգապոլիս դառնալը հող-բերք-բարիքը հարգի էր ու դասագրքերի, օրացույցների, ֆիլմերի ու գովազդների թեմա։ Նույնիսկ Երևանի շուկաները այնպես էին կառուցված, որ զգացվում էր՝ հարգում են հողի աշխատողին, ի ցույց են դնում նրա գործը։
Հիմա շատ բան է փոխվել։ Երևանը դարձել է երկրի լուքը, պռիստիժը ու այլ նման բառերը։ Հողը երևանցու համար դարձել է հեռավոր մի բան, իսկ ֆեյսբուքը այն դարձրել է հիմնականում  այդ հեռավոր տեղերը տուրիստներ տանելու կանչ, կամ էլ վախ, որ հողը աղբով է ծածկվում։ Ու  հա՝ կոկորդիլոսներով։
Երևանը ինքը դառնում է հիշողությունների մաքրման փաստ՝ քանդվում են հին շենքերը, իսկ նորերը ավելի շատ նման են հներին կապկող մուտանտների։ Կամ՝ եվրոպական լուքի։
Աղբը շատանում է՝ մտքերում, անավարտ կամ անորակ գործերում,  իրապես։
Ու եթե աղբամանները փորփրող մարդկանց ներկայությունը սկսել է չզարմացնել, ապա արդեն զարմացնում է նրանց հագուստը։ Ինչպիսի մարդ ասես կարող եք տեսնել աղբամանների մոտ՝ նույնիսկ մաքուր ու կոկիկ հագնված։
Աղբամանները ու աղբավայրերը դառնում են երկրիս երեսը։ Բառացիորեն էլ։ Հուշերից, բարքերից, հուշարձաններից, հացից, պլաստիկից սկսած ու վերջացրած հայտնվում են աղբի սահմանից անդին։
Ու հատուկենտ մարդիկ հանկարծ կանգնում են այդ հոսքի դեմ ու ստիպում դադար առնել։
Մի քանդեք։
Մտածեք։
Մի աղտոտեք։
Մի նետեք։
Տեսակավորեք։
Աղբը տեսակավորելու մասին վերջապես սկսել են խոսել նաև քաղաքային իշխանությունները։ Այսինքն՝ դրա անհրաժեշտության ու հնարավոր իրագործման։
Աղբի կառավարման խիստ անհրաժեշտության մասին հոդվածների ծայրը ձգվում է 2009 թվական։ Այդ տարվա օգոստոսին պիտի լիներ մրցույթ ու հաղթող ընկերությունը զբաղվեր աղբահանությամբ, աղբի տեսակավորմամբ ու վերամշակմամբ։
Ու դրանից էլ մի քանի տարի առաջ մերժվել էր   ճապոնական «Շիմիզու» կազմակերպության՝ Նուբարաշենի աղբավայրի վերամշակման հայտը։  Մերժվել էր ու սկսել «ավելի լավ ծրագրեր փնտրել», թեպետ ճապոնական ընկերության առաջարկությամբ աղբավայրից աղբի փտման հետևանքով առաջացած մեթան գազից արտադրվելու էր էլեկտրաէներգիա: ։
Հավանաբար, երկար փնտրելու ճանապարհին կորցրել էին փնտրտուքի թեման...
Ու մինչ իշխանությունները կրկին նոր են հայտնագործում աղբի տեսակավորման ու վերամշակման թեման, կան ընկերություններ, որ սկսել են կամավոր ու լուրջ զբաղվել աղբի տեսակավորմամբ ու վերամշակմամբ։
Ոչ միայն սկսել են, այլև՝ վաղուց կային։
Տաքերը մոտենում են ու աղբավայրերի քայքայման, գոլորշացման ու ակտիվ դիֆուզիայի խնդիրը էլի անտանելի կդառնա։ Ու կշատանա նաև դրա մասին խոսքը, որի մի մասը էլի աղբաման նետելու են ենթակա։
Այսօր նայում էի աղբամաններ քուջուջող մարդկանց։ Առավոտյան ժամերին նրանք ավելի շատ են լինում։ Երբ հին աղբը տարած են լինում, նորը արդեն կա, բայց դեռ չի հոտել։ Առանց իրեն ուսումնասիրողների վրա ուշք դարձնելու, մի տղամարդ իր առանձին արկղերի մեջ էր դասավորում հացը, պլաստիկե շշերը, ու էլ չգիտեմ ինչեր։ Փալասները հետ էր նետում աղբաման։
Ու որերորդ անգամ մտածեցի, որ քաղաքապետարանը այս մարդկանց պիտի վարձատրի։ Որպես աղբ տեսակավորող  ու թեկուզ՝ ակամա աշխատողների։

Сортирующие мусор добровольно и поневоле
По поводу мусора, сколько бы ни винили граждан в беспощадном «производстве» или нещадном разбрасывании, именно они и обеспокоены.
Будь то комплексом или заботой, но вопрос земли для армянина всегда был связан с вопросом Родины. Сдали-не сдали землю, заброшена земля или возможно пахать-сеять-бросить корни.
До превращения Еревана в мегаполис земля-урожай-блага были в почете и темой учебников, календарей, фильмов и рекламы. Даже рынки Еревана были построены так, что чувствовалось: уважают земледельца, выставляют напоказ его труд.
Сейчас очень многое изменилось. Ереван стал луком страны, ее престижем и прочими подобными эпитетами. Земля для ереванца стала нечто далеким, а соцсеть Facebook превратила ее в основном в призыв водить туристов в эти далекие места либо же в страх, что земля покрывается мусором. И да – крокодилами.
Ереван сам становится фактом стирания воспоминаний: сносятся старые здания, а новые скорее похожи на мутантов, соединяющих старые. Либо же – на европейский лук.
Мусора же становится больше – в мыслях, незавершенных и некачественных делах, на самом деле.
И если присутствие капающихся в мусорных баках людей удивлять перестало, то уже удивляет их одежда. Каких только людей не увидишь у мусорных баков – даже чисто и опрятно одетых.
Мусорные баки и свалки становятся лицом страны. В буквальном смысле тоже. Начиная с воспоминаний, нравов, памятников, хлеба, пластика и вплоть до того, что оказываются за пределами границы мусора.
И единицы вдруг встают против этого потока и заставляют взять паузу.
Не разрушайте.
Подумайте.
Не загрязняйте.
Не бросайте.
Сортируйте.
О сортировке мусора, наконец, начали говорить и городские власти. То есть о ее необходимости и возможной реализации.
Череда статей о чрезвычайной необходимости управления отходами тянется до 2009 года. В августе того года должен был быть проведен тендер и компания-победитель должна была заняться вывозом мусора, его сортировкой и переработкой.
А несколько лет назад до этого была отклонена заявка японской компании Shimizu на утилизацию свалки в Нубарашене. Заявка была отклонена, и начался «поиск более хороших программ», хотя по предложению японской компании из свалочного газа метан должна была производиться электроэнергия.
Видимо, на этом долгом пути поисков потеряли тему, которую искали…
И пока власти в очередной раз снова открывают тему сортировки и переработки мусора, есть компании, которые начали добровольно и серьезно заниматься сортировкой и переработкой мусора.
И не только начали, но и были давно.
Приближаются теплые дни, и проблема распада, испарения и активной диффузии на свалках станет невыносимой. Также активизируются разговоры об этом, некоторые из которых также будут подлежать выбрасыванию в мусорный бак.
Сегодня смотрела на людей, которые копошились в мусорных баках. Их бывает больше по утрам. Когда старый мусор уже вывезли, новый уже есть, но пока не гниет. Не обращая внимания на рассматривающих его, мужчина сортировал по своим коробкам хлеб, пластиковые бутылки, не знаю что там еще. Тряпки бросал обратно в мусорку.
И уже в который раз подумала, что мэрия должна платить этим людям. Как сортировщикам мусора и хотя бы  – сотрудникам поневоле.