Комсомольская правда. Հայաստանի նախկին նախագահի համար «քրեական գործ է կարվում»
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետապնդումները այս երկրի նոր իշխանությունների կողմից առաջացնում է ավելի շատ հարցեր ոչ միայն ԱՊՀ-ում, այլ նաև արդեն Եվրամիությունում: Այս մասին գրել է «Комсомольская правда» կայքը։
Նշվում է, որ նախկին նախագահը մեղադրվում է «սահմանադրական կարգի տապալման» մեջ, կապված 2008 թ.-ի անկարգությունների ժամանակ Երևանում արտակարգ դրություն հայտարարելու հետ ու հավելում, որ «այդ ժամանակ Հայաստանը կանգնած էր քաղաքացիական պատերազմի շեմին, որը Քոչարյանին հաջողվեց կանխել»։
Հոդվածում մեջբերվում է փետրվարին Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի զեկույցը, որում կարևորվում էր Քոչարյանի գործով անաչառ քննությունը, մարդու իրավունքների հարգման, թափանցիկության երաշխիքներն ու անմեղության կանխավարկածը:
«Պարզվում է, այժմ Հայաստանում օրենքը հետադարձ ուժ ունի, քանի որ 2008 թ.-ի իրադարձությունների համար մեղադրանք է առաջադրվել Քոչարյանի դեմ այն հոդվածով, որն ուժի մեջ է մտել միայն 2009 թվականին: Ավելին, օրենքի համաձայն, մեղադրանք չի կարող առաջադրվել, քանի որ դա Սահմանադրության՝ պետության ղեկավարի լիազորությունների իրականացման ընթացքում գործունեության համար անձեռնմխելիության հոդվածի խախտում է»,-գրել է կայքը։
Նշվում է, որ ինչ վերաբերում է անմեղության կանխավարկածին և հետաքննությանն ու դատարանի անկախությանը, ապա կասկած չկա, որ դրանց վրա ճնշում է գործադրվում: 2018 թ.-ին Փաշինյանը հրապարակավ դատապարտեց Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որը Քոչարյանին կալանքից ազատեց գրավի դիմաց։
«Դատավորները ամեն ինչ հասկացան ու հիմա հարցումներ են ուղարկում, թե ինչ պետք է անեն: Քոչարյանի հետապնդումը գնալով ավելի շատ նմանվում է ոչ թե արդարադատության, այլ քաղաքական գործընթացի ու Փաշինյանի կողմից Քոչարյանի նկատմամբ անձնական վրեժի»,-գրել է է «Комсомольская правда»-ն:

«Комсомольская правда»:  Экс-президенту Армении Роберту Кочаряну «шьют уголовку»
Преследование бывшего президента Армении Роберта Кочаряна новыми властями этой страны вызывает все больше вопросов не только на просторах СНГ, но и уже в Евросоюзе, говорится в материале российского издания «Комсомольская правда».
«Напомним, экс-президенту вменяют в вину «свержение конституционного строя» в связи с объявлением им чрезвычайного положения в Ереване во время беспорядков 2008 года. Тогда Армения стояла на пороге гражданской войны, которую Кочаряну удалось предотвратить. Но сейчас ему это ставит в вину команда премьера Никола Пашиняна.
Совсем недавно, в феврале, комиссар Совета Европы по правам человека Дуня Миятович в спецдокладе по делу Кочаряна отмечала важность беспристрастного расследования, соблюдения прав человека, гарантий прозрачности и презумпции невиновности. Между тем, даже в первом приближении, ничем из данного перечня и не пахнет.
Оказывается, сейчас в Армении закон имеет обратную силу, поскольку обвинение за события 2008 года предъявлены Кочаряну по статье, которая вступила в силу только в 2009-м. Мало того, по закону обвинение не может быть предъявлено, поскольку это нарушение статьи Конституции о неприкосновенности главы государства за деятельность в период исполнения полномочий. Более того, предъявляя обвинение, прокуратура так и не представила никаких конкретных доказательств совершения Кочаряном инкриминируемого преступления.
Что касается презумпции невиновности и независимости следствия и суда, то нет никаких сомнений в давлении, которое на них оказывается. В 2018-м Пашинян публично осудил решение Апелляционного суда, выпустившего Кочаряна из СИЗО под залог: «Судебная система, которая освобождает Кочаряна, работает против нас». А как расценивать другую публичную угрозу всей судебной системе Армении: «Есть ли в Армении судья, который может сказать «нет» на то, что я говорю? Кто этот судья, я хочу его увидеть?» Судьи все поняли и теперь шлют запросы, что им делать.
Преследование Кочаряна все больше напоминает не правосудие, а политический процесс и личную месть Кочаряну со стороны Пашиняна», – говорится в материале.