Զոհրաբ Մնացականյան. ԵԱՀԿ տարածաշրջանում չեն կարող լինել գորշ գոտիներ
Հայաստանում գտնվող Սլովակիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակը ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպումից հետո հանդես եկան համատեղ հայտարարություններով։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ վերջին երեք տարիներին սա  ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջին այցն է տարածաշրջան, որը կարևոր ազդակ է այն պայմաններում, երբ կազմակերպությունում կունսենսուսի չարաշահման արդյունքում տարածաշրջանում փակվել են դաշտային առաքելությունները և նվազագույնի է հասցվել Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ հանձնառու են շարունակել միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը բարեփոխումների ու ձեռքբերումների ամրապնդման ուղղությամբ։ ՀՀ-ն պատրաստակամ է համագործակցել ԵԱՀԿ-ում Սլովակիայի հետ նախագահության օրակարգային հարցերի շուրջ։ ՀՀ-ն աջակցում է Սլովակիայի առաջնահերթություններին,  հակամարտությունների հասցեագրման, անվտանգ ապագայի կառուցման հարցում։
Մնացականյանը նշեց, որ կարևոր է այն, որ մարդը գտնվում է  ԵԱՀԿ գործուներության  կենտրոնում։ ԵԱՀԿ-ն իսկապես մարդկանց մասին է, որոնք արժանի են խաղաղությաղ ու անվտանգ ապրելու հնարավորությանը։
«ԵԱՀԿ տարածաշրջանում չեն կարող լինել գորշ գոտիներ, որոնք հասանելի չեն մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կառույցներին»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նշվեց, որ քննարկվել են  ռազմաքաղաքական հարցեր, սպառազինությունների վերահսկման, սպառազինության մրցավազքից խուսափելու հարցերը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված՝ ԱԳ նախարարը նշեց, որ հիմնահարցը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ եղանակով՝ հիմնված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրագործման վրա։
«ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շրջանակում Արցախի անվտանգության ապահովումն ու կարգավիճակը Հայաստանի համար եղել և մնում են բացարձակ գերակայություններ։ Կրկնեցի այն մոտեցումը, որ վերաբերում է ԼՂ որոշիչ ձայնին ու ներգրավվածության ապահովմանը։ ԼՂ հիմնախնդրի առանցքում ընկած է Արցախի ժողովրդի մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների, սեփական հայրենիքում իր ճակատագիրը ազատ տնօրինելու իրավունքը։ Այն վերաբերում է Արցախի 150 հազար բնակչության ֆիզիկական անվտանգությանը՝ կյանքի անվտանգությանը»,- ասաց Մնացականյանը։
Մնացականյանը նշեց, որ այս օրերին Ադրբեջանի կողմից հարձակողական բնույթի լայնածավալ զորավարժությունների իրականացումը չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության ու վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը։

Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян: На пространстве ОБСЕ не должно быть «серых зон»
Находящийся в Армении с рабочим визитом Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Словакии Мирослав Лайчак и министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян сегодня, 13 марта, выступили с заявлениями для прессы по итогам переговоров.
Зограб Мнацаканян отметил, что за последние три года это первый визит Действующего председателя ОБСЕ в регион, что является важным месседжем в условиях, когда в результате злоупотребления консенсусом в Организации в регионе свернуты полевые миссии, представленность ОБСЕ на Южном Кавказе сведена к минимуму.
Министр иностранных дел Армении отметил, что Ереван привержен продолжению сотрудничества с международными структурами в направлении укрепления реформ и достижений. По его словам, Армения готова сотрудничать по вопросам повестки дня председательства Словакии в ОБСЕ. Как указал министр, Армения поддерживает приоритеты председательства Словакии вопросе построения безопасного будущего.
Мнацаканян отметил важность того, что человек находится в центре деятельности ОБСЕ. ОБСЕ действительно о людях, заслуживающих возможности жить в мире и безопасности.
«На пространстве ОБСЕ не может быть "серых зон", недоступных международным правозащитным организациям»,–  сказал глава МИД Армении.
Было отмечено, что на встрече обсуждались военно-политические вопросы, контроль над вооружениями и недопущение гонки вооружений.
Что касается карабахского конфликта, министр иностранных дел  Армении отметил, что эта проблема  должна быть урегулирована  исключительно мирным путем – на основе основополагающих принципов международного права, в частности права народов на самоопределение.
«В рамках урегулирования карабахского конфликта обеспечение безопасности и статус Арцаха были и остаются абсолютными приоритетами для Армении. Я повторил подход, касающийся решающего голоса Нагорного Карабаха и обеспечения участия в переговорах. В основе карабахской проблемы лежат права и основополагающие свободы населения Арцаха, его право свободно распоряжаться своей судьбой на своей Родине. Это касается физической безопасности 150-тысячного населения Арцаха, безопасности жизни», – сказал Мнацаканян.
Мнацаканян отметил при этом, что проведение в эти дни Азербайджаном крупномасштабных учений наступательного характера не способствует региональной безопасности и укреплению атмосферы доверия.