Հայկական համագումարը ԱՄՆ կոնգրեսին կոչ է անում Հայաստանին տրամադրել 100 մլն դոլար
Ամերիկայի հայկական համագումարի անունից անձամբ վկայություն տալով՝ Ներկայացուցիչների պալատի պետական օտարերկրյա գործառնություններ և հարակից ծրագրեր հատկացումների ենթահանձնաժողովում հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Վան Կրիկորյանը կոչ է արել Ենթահանձնաժողովին 2020թ.-ի ֆինանսական տարում Հայաստանին 100 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել ժողովրդավարության և տնտեսական աջակցության համար։
Նա նաև խնդրել է առնվազն 10 մլն ԱՄՆ դոլար՝ Արտաքին ռազմավարական ֆինանսավորման և Միջազգային ռազմական կրթության ուսուցման համար և առնվազն 25 մլն ԱՄՆ դոլար Արցախի աջակցության համար:
Վան Կրիկորյանը զգալի ավել գումար խնդրելը պայմանավորել է անցած տարի Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններով։
«Մենք խնդրում ենք 20 մլն ԱՄՆ դոլար, քանի որ Հայաստանը օգնել է վերաբնակեցնել Սիրիայի և Միջին Արևելքի վտանգի տակ հայտնված քրիստոնյաներին՝ տալով նրանց ապահով ապաստան, և վերջապես մենք խնդրում ենք 25 մլն ԱՄՆ դոլար Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը տարածաշրջանում եղել է ժողովրդավարության օրինակ, նաև այն վայրերից մեկն է, որտեղ Հալո Թրասթը գործում է».- հայտարարել է նա:
Համագումարի գրավոր վկայությունում քննարկվել է նաև օգնության կարիքը հաշվի առնելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Արցախի շարունակվող շրջափակումները, Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բանաձևի ամբողջական կիրառման կարիքը, ինչպես նաև թիրախավորված աջակցություն Վրաստանի Սամցխե-Ջավախեթի շրջանի տնտեսական զարգացման և աշխատատեղերի ստեղծման ծրագրերի համար:
Կրիկորյանից բացի որպես այլ վկաներ հանդես են եկել, նաև ներառյալ Ամերիկայի փաստաբանների ասոցացիան (ABA), Ասիա հիմնադրամը, Հալո Թրասթը և Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամը (IFES): Կրիկորյանը անդրադարձել է կոնգրեսական Լոիս Ֆրանկելի (Դեմոկրատ, Ֆլորիդա) բարձրացրած հարցերին, որը վերաբերում էր ժողովրդավարության դիրքերի նահանջմանը, ինչ կարող է անել Միացյալ Նահանգները կոռուպցիայի դեմ և ինչպես կարող է դա օգնել:
«Նախևառաջ, պարգևատրել այն ժողովուրդներին, ովքեր կատարել են առաջընթաց դեպի ժողովրդավարությունը»,-նշել է նա։
Կրիկորյանը ողջունել է Արդարադատության պալատի վերջին հայտարարությունը, որ այն սկսելու է ավելի ակտիվորեն կիրառել Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտը (FARA): Նա մատնանշեց վերջին կազմակերպությունը, որը նախատեսվում է վկայել, հստակորեն նույնականացվել է, որպես մի կազմակերպություն, որը օգտվել է օտարերկրյա կառավարության՝ Ադրբեջանի, կոռումպացված դրամական միջոցներից և չի հաղորդել այդ մասին ո՛չ օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտի, ո՛չ էլ Կոնգրեսի քարոզչական օրենքների համաձայն:
Կրիկորյանի քննարկման մասնակիցներից մեկը Հալո Թրասթն էր, որի մարդասիրական աշխատնքը Հարավային Կովկասում փրկում է կյանքեր աննպատակ մահերից և հատկապես հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից ճնշումը, որպեսզի դադարեցվի Արցախում ականազերծման աշխատանքները:
«Կարծում եմ այս հանձնաժողովը կարող է անսահման բարի գործ կատարել, եթե այն վերացնի նրանց տրամադրվելիք ԱՄՆ օգնության սահմանափակումները՝ ականազերծման աշխատանքներ իրականացնել Խորհրդային միության կողմից տեղակայված արհեստական սահմաններին».- ասել է Կրիկորյանը:

Armenian Assembly of America urges Congress to provide $100 million in aid to Armenia
Testifying in person before the House Appropriations Subcommittee on State Foreign Operations and Related Programs (Subcommittee) of the U.S. Congress, on behalf of the Armenian Assembly of America (Assembly), Board of Trustees Co-Chairman Van Krikorian urged the Subcommittee to allocate $100 million in democracy and economic assistance, and at least $10 million in Foreign Military Financing (FMF) and International Military Education Training (IMET) to Armenia for Fiscal Year (FY) 2020, with at least $25 million in assistance to Artsakh, the Assembly said.
“Armenia had a remarkable year. The Economist objectively named it the country of the year because of the democratic changes – peaceful change in government, extremely clean elections, rule of law, you name it – across the board. Time Magazine named the current leader of Armenia ‘Crusader for Democracy,'” Krikorian said.
Given this watershed moment in history, Krikorian explained “that’s why we’re asking for something substantially more. We’re asking for $100 million in economic and democracy aid to Armenia; we’re asking for $10 million in FMF and IMET; we’re asking for $20 million because Armenia has resettled [Christians at risk] from Syria and the Middle East and given them a safe haven; and finally we are asking for $25 million for the benefit of Nagorno Karabakh, just one of the places where The Halo Trust works, but has also been a model of democracy in the region,” he stated.
The Assembly’s written testimony also discussed the need for aid given Turkey and Azerbaijan’s ongoing blockades of Armenia and Artsakh, the need to fully enforce Section 907 of the Freedom Support Act, as well as targeted assistance for economic development and job-creation programs in the Samtskhe-Javakheti region of Georgia.
In addition to Krikorian, other witnesses who testified today included the American Bar Association (ABA), the Asia Foundation, The HALO Trust, and the International Foundation for Electoral Systems (IFES), among others. Krikorian picked up on a question raised by Congresswoman Lois Frankel (D-FL) about democracy backsliding, what the United States can do about corruption, and how it can help.
“First of all, reward people who have made progress towards democracy. And second of all, when it comes to corruption, I think the United States has to look at whether examples are made of corrupt individuals. They targeted high profile people who were corrupt and they went after them. The United States still uses that philosophy successfully. The fact that we write and laws when judges themselves can be corrupt is completely counterproductive,” Krikorian said. “In our experience, going after people, even if it’s years later, to say that ‘you cannot get away with this, there will be consequences, the Rule of Law will apply’ is the best approach. And I would expect that if countries were analyzed based on that – which it doesn’t always have to be punitive, it can also be forms of a reconciliation type of process where people acknowledge what they’ve taken and give it back – I think might be a good metric for this Committee and the United States to start using,” he added.
Krikorian welcomed the recent announcement that the Department of Justice is going to more actively enforce the Foreign Agent Registration Act (FARA). He pointed out that the last organization scheduled to testify has been clearly identified as one that benefits from corrupt funds from a foreign government – Azerbaijan – and has not reported it under the foreign agent registration act, nor has it reported under Congress’ lobbying laws.
Krikorian’s panel included The HALO Trust, whose humanitarian work in the South Caucasus has saved lives from being lost needlessly, and especially considering the pressure Azerbaijan has put to stop that demining work in Artsakh.
“I think this Committee can do a world of good if it removes restrictions on U.S. aid to them, removing mines based on artificial Soviet borders,” Krikorian said.