ԱԱ. Շախմատի կանանց հավաքականը պարտվել է վերջին տուրում
Աստանայում ավարտված շախմատի կանանց աշխարհի թիմային առաջնության վերջին՝ 9-րդ տուրում Հայաստանի հավաքականը մրցել է Ղազախստանի թիմի հետ և պարտվել է 1:3 հաշվով:Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Երկրորդ խաղատախտակի վրա հանդես եկած Լիլիթ Մկրտչյանը հաղթել է, իսկ Էլինա Դանիելյանը, Աննա Սարգսյանը և Մարիա Գևորգյանը` պարտվել:
Հայաստանի հավաքականը 4 միավորով գրավել է 8-րդ տեղը: 9 տուրում հայ շախմատիստուհիները պարտվել են Ռուսաստանին, Հնդկաստանին, Չինաստանին, ԱՄՆ-ին, Ուկրաինային, Ղազախստանին, ոչ ոքի խաղացել Հունգարիայի ու Վրաստանի հետ և միակ հաղթանակն առաջին մրցամարտում տարել Եգիպտոսի թիմի նկատմամբ:
Չեմպիոնի կոչումը նվաճել է Չինաստանի հավաքականը, որը գրանցել է 100 տոկոսանոց արդյունք՝ 9 հաղթանակ, 18 միավոր: Ռուսաստանի հավաքականը 14 միավորով զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, իսկ լավագույն եռյակը 13 միավորով եզրափակել է Վրաստանի թիմը:
Հիշեցնենք, որ կանանց Հայաստանի հավաքականն աշխարհի առաջնության մասնակցության իրավունքը ստացել էր 2018թ. Օլիմպիադայում 6-րդ տեղը գրավելու շնորհիվ:

Armenian women’s team suffer defeat at the final round of FIDE World Team Championship
The Armenian national women’s lost to Kazakhstan in the final round of the FIDE World Team Championship concluded in Astana, Kazakhstan. As the National Olympic Committee reported, Elina Danielyan, Anna Sargsyan and Siranush Ghukasyan suffered defeats, while Lilit Mkrtchyan won her game.
After 9 rounds played, the Armenian team took the 8th position with 4 points. Our team son the only victory against Egypt, drew with Hungary and Georgia and lost to Russia, China, Kazakhstan, India, USA and Ukraine.
China won the championship scoring maximum18 points out of 18 possible. Russia came the second with 14 points and Georgia - the third with 13 points.