Հայաստանյան երեք բանկերի ֆինանսավորմամբ իրականացվել է հայկական ընկերության բաժնետոմսերի ձեռքբերման նշանակալի գործարք
Հայաստանյան երեք բանկերի համատեղ ֆինանսավորմամբ հանքարդյունաբերության ոլորտում առաջին անգամ իրականացվել է գործարք, որի շրջանակում արտասահմանյան ռազմավարական ներդրողի կողմից ձեռք է բերվել հայկական ընկերություն: Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված Chaarat Gold Holdings ընկերությունը 55 մլն ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել «Կապանի Լեռնահարստացման Կոմբինատ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը` նույն բորսայում ցուցակված ռուսական Russian Polymetal Group ընկերության դուստր ձեռնարկությունից:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ գործարքն իրականացվել է Ամերիաբանկի նախաձեռնությամբ, հայաստանյան երկու գործընկեր բանկերի հետ համատեղ՝ համախմբելով 40 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային ռեսուրս, որից 32 մլն ԱՄՆ դոլարն ապահովվել է Ամերիաբանկի կողմից:
«Այս գործարքով հայկական բանկերը միջազգային ֆինանսական հանրությանն ապացուցեցին նման բարդ գործարքներ իրականացնելու, ինչպես նաև տեղական ֆինանսական ռեսուրսները միջազգային գործարքների ֆինանսավորման համար համախմբելու իրենց կարողությունը: Բացի այդ, գործարքը ցույց տվեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը գրավիչ է միջազգային կապիտալի և ներդրումների համար», - ասել է Բանկի Կորպորատիվ ներդրումային բանկային գործառնությունների դեպարտամենտի տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
«Ուրախ ենք, որ այս գործարքով մենք դարձանք Հայաստանում առաջին խոշոր օտարերկրյա ներդրողը հեղափոխությունից հետո: Շրջակա միջավայրի, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարումը առանցքային դեր ունեն մեր ընկերության մշակույթում, ինչպես նաև ռազմավարության և գործունեության մեջ: Դրանք համահունչ են Հայաստանում գործունեության թափանցիկության ապահովման նոր ձևավորված սկզբունքներին: Հայաստանը մեզ համար բիզնես գործունեություն ծավալելու հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում»,- նշել է «Չաարաթ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արտեմ Վոլինեցը:

For the first time in Armenia a strategic foreign investor acquired an Armenian mining company through joint financing of three Armenian banks, Ameriabank reported in a press statement.
According to the source, AIM-listed Chaarat Gold Holdings Limited acquired 100% of shares of “Kapan Mining and Processing Enterprise” CJSC for USD 55M from a company listed on the same stock exchange which is a subsidiary of Russian Polymetal Group.
The acquisition finance was arranged by Ameriabank with successful syndication with two other Armenian banks. The three banks extended a USD 40M loan of which USD 32M was issued by Ameriabank.
“This deal proved to the international financial community that Armenian banks are quite capable to close complicated deals successfully and to consolidate local financial resources for financing of international deals. It also shows that the Armenian economy is attractive for international capital and investments,”said Gagik Sahakyan, Corporate and Investment Banking Director at Ameriabank.
Artem Volynets, Chief Executive Officer of Chaarat, said: “We are delighted to be the first major foreign investor in Armenia since the revolution. Environmental, social and corporate governance is core to our culture, strategy and execution. Those values sit well with Armenia’s newly found commitment to transparency – it’s a great country for a company like ours to do business.”