ԱՄՆ Պետդեպը հրապարակել է Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ զեկույցը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ 2018թ.-ի զեկույցը, որում ներկայացվում է ՀՀ կառավարման համակարգը, դեկտեմբերի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, որոնք անցել են հիմնարար ազատությունների ու հանրային լայն վստահության պայմաններում ու պետք է ամրապնդվեն հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով։
Նշվում է, որ մարդու իրավունքների խնդիրները ներառում էին խոշտանգում, խիստ և կյանքին սպառնացող բանտային պայմաններ, կամայական կալանք ու կալանավորում, լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության բռնություն, անվտանգության ուժերի կողմից հավաքների ազատության ֆիզիկական միջամտություն, քաղաքական մասնակցության սահմանափակումներ, համակարգային պետական կոռուպցիա, ԼԳԲՏԻ անձանց ուղղված բռնություն կամ սպառնալիքներ, անմարդկային վերաբերմունք հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ներառյալ երեխաների նկատմամբ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք, երեխաների աշխատանքի վատթարագույն ձևեր:
Նոր կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել հետաքննելու ու պատժելու չարաշահումները, հատկապես կառավարական և իրավապահ մարմինների բարձր մակարդակներում: Միայն հուլիսի 3-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրեց որոշ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ 2008 թ. հետընտրական բախումներում նրանց ունեցած ենթադրյալ դերակատարման կապակցությամբ, երբ սպանվեց 8 քաղաքացի և 2 ոստիկան:
Զեկույցը կազմված է 7 բաժիններից՝ անձի ամբողջականության հարգում, քաղաքացիական ազատությունների հարգում, քաղաքական գործընթացներին մասնակցության ազատություն, կոռուպցիա և կառավարությունում թափանցիկության պակաս, կառավարության վերաբերմոնքը միջազգային և ոչ կառավարական կազմակերպությունների կոմղից մարդու իրավունքների ենթադրյալ չարաշահումների հետաքննությունների նկատմամբ, մարդկանց խտրականության, հասարակության չարաշահումների և թրաֆիքինգի վերաբերյալ, աշխատողների իրավունքներ՝ իրենց ենթաբաժիններով։
Նշվում է, որ ՀԿ-ները մտահոգություն են հայտնել, որ կառավարությունը անհապաղ և ճշգրիտ չի հայտնում բանակում մահվան դեպքերի մասին ու ասվում է, որ ըստ Վանաձորի Հելսինկիի գրասենյակի բանակում առաջին կիսամյակում ոչ մարտական պայմաններում մահերը եղել են 24, իսկ ՊՆ տեղեկություններով՝ 31։
Զեկույցում ասվում է, որ Փաշինյանի կառավարությունը նոր լիցք է հաղորդել 2008 թ. նախագահական ընտրությունների արդյունքում տեղի ունեցած իրադարձությունների համար պատասխանատվության սահմանման հարցում։ Քրեական գործերով մեղադրանքներ են առաջադրվել սահմանադրական կարգը տապալելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, խոշտանգումների, կաշառք տալու, պաշտոնական կեղծիքների և 2008 թ. հետընտրական իրադարձությունների հետաքննության հետ կապված ապացույցների կեղծման մեղադրանքով: Այս գործերով որպես կասկածյալներ նշվում է նախկին պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Յուրի Խաչատուրովը, նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գևորգյանը և 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Զեկույցում գրված է, որ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել հուլիսի 27-ին` քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով, նշվում է, որ օգոստոսի 13-ին վերաքննիչ դատարանը նրան ազատ արձակեց նախնական կալանքից, սակայն վճռաբեկ դատարանի որոշումից հետո նա կրկին կալանավորվել է դեկտեմբերի 7-ին: Գործերի քննությունը շարունակվում է:
Ասվում է, որ Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչն իր զեկույցում, անդրադառնալով մարդու իրավունքների նախկինում տեղի ունեցած խախտումների վերաբերյալ հաշվետվողականությանը, ողջունում է Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը` քրեական պատասխանատվություն սահմանումը 2008թ. մարտին գործողությունների ընթացքում զոհերի համար, սակայն ընդգծում է, որ կարևոր է այս գործընթացն իրականացնել զգուշորեն և խստագույնս հավատարիմ մնալով իրավունքի գերակայության, դատական անկախության, արդար դատաքննության թափանցիկության և երաշխավորման սկզբունքներին, որպեսզի բացառվի ենթադրյալ վրեժի քաղաքականության կամ ընտրովի արդարադատության որևէ մեղադրանք:
Ղարաբաղի հետ կապված ասվում է, որ «անջատողականները, Հայաստանի աջակցությամբ, շարունակում են վերահսկել Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից 7 շրջանների տարածքները: Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը շարունակում է լինել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից միջազգային միջնորդության առարկա՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ: Շփման գծի վրա բռնությունները շարունակվել են, չնայած հոկտեմբերից ավելի քիչ, երբ տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը Դուշանբեում: Նշենք, որ զեկույցի այս հատվածը նույնությամբ առկա է նաև 2017թ.-ի զեկույցում։
Ասվում է, որ 2016թ.-ի ապրիլին ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո հակամարտող կողմերը բողոքներ են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ մեղադրելով միմյանց այդ ժամանակ կատարված վայրագությունների համար։ Այս գործերը ՄԻԵԴ-ում են:
Դատական համակարգի հետ կապած նշվում է, որ թեև քաղաքացիները հնարավորություն ունեն դիմել դատարաններ՝ վերականգնելու իրենց պատճառված վնասը, սակայն դատարանները մեծապես ընկալվում են կոռումպացված։
Արտահայտման ազատություն՝ ներառյալ մամուլի ազատությունը բաժնում նշվում է, որ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո մամուլի միջավայրն ավելի ազատ է, շատ լրատվականներ սկսել են ազատվել ինքնագրաքննությունից, սակայն որոշները դեռևս ձեռնպահ են մնում նոր կառավարությանը քննադատելուց՝ «հակահեղափոխական» չդիտվելու համար։
Արտահայտման ազատության հետ կապված նշվում է, որ մարդիկ ազատ են եղել կառավարությանը քննադատելու հարցում՝ առանց ձերբակալման վախի, սակայն հունիսի 18-ին վարչապետ Փաշինյանը ֆեյսբուքում տեղադրեց մի մեկնաբանություն, որը դատապարտում էր որոշ հեռուստաընկերությունների կողմից «հակապետական» քարոզչությունը: Ասվում է, որ չնայած նա որևէ կոնկրետ հեռուստաալիք չի նշել, որոշ ԶԼՄ-ների դիտորդների համաձայն, հայտարարությունը ցնցող ազդեցություն է ունեցել լրատվական մթնոլորտի վրա:
Նշվում է, որ ըստ որոշ դիտորդների, Հանրային հեռուստաընկերությունը շարունակում է ներկայացնել պրոիշխանական տեսակետն անգամ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո՝ փոխատեղելով մեկ կառավարության դիրքորոշումը մյուսով։ Սոցիալական մեդիայում մարդիկ ազատ են իրենց կարծիքներում նոր ու նախկին իշխանությունների վերաբերյալ արտահայտած կարծիքներում։ Ֆեյք սոցիալական մեդիայի հաշիվներն ու մեդիան մանիպուլացնելու փորձերը, սակայն, «թավշյա հեղափոխությունից» հետո կտրուկ աճել է։ Երկրում անկախ լրատվամիջոցները քիչ են, դրանք ինքնաբավ չեն ու գոյատևում են միջազգային նվիրատվությունների միջոցով։ Մեդիաների սեփականության հետ կապված հարցերը հիմնականում թափանցիկ չեն։

U.S. State Department releases report on human rights practices of Armenia
The Unites States Department of State has released its annual report on human rights practices of Armenia for 2018, presenting the country’s system of government, as well as the outcomes of the December 9 snap parliamentary elections, that “were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that should be preserved through further election reforms.”
According to the report, human rights issues included torture; harsh and life threatening prison conditions; arbitrary arrest and detention; police violence against journalists; physical interference by security forces with freedom of assembly; restrictions on political participation; systemic government corruption; crimes involving violence or threats thereof targeting lesbian, gay, bisexual, transgender, and intersex (LGBTI) persons; inhuman and degrading treatment of persons with disabilities in institutions, including children; and worst forms of child labor.
The report highlights that the new government took steps to investigate and punish abuse, especially at high levels of government and law enforcement. On July 3, the Special Investigative Service (SIS) pressed charges against some former high-ranking officials in connection with their alleged roles in post-election clashes in 2008, when eight civilians and two police officers were killed.
The human rights report features 7 sections: Respect for the Integrity of the Person; Respect for Civil Liberties, Freedom to Participate in the Political Process; Corruption and Lack of Transparency in Government; Governmental Attitude Regarding International and Nongovernmental Investigation of Alleged Abuses of Human Rights; Discrimination, Societal Abuses, and Trafficking in Persons and Worker Rights, including several subsections.
The report says NGOs expressed concerns that the government did not promptly and accurately report incidents of deaths in the army. According to independent (and separate) monitoring of noncombat deaths by the NGOs Peace Dialogue and Helsinki Citizens Assembly Vanadzor, there were 24 noncombat deaths reported during the first half of the year, while the Ministry of Defense reported 31 such incidents for the same period.
The document states PM Nikol Pashinyan’s government gave new impetus to accountability for the events surrounding the aftermath of the 2008 presidential election, in which eight civilians and two police officers were killed. According to the government, in the period from July 3 until late fall, SIS launched several new criminal cases re-examining these events. The criminal cases entailed charges of overthrowing the constitutional order, abuse and exceeding official authority, torture, complicity in offering a bribe, official fraud, and falsification of evidence connected with the investigation of the 2008 post-election events. High profile suspects in those cases included former minister of defense Mikhail Harutyunyan, former deputy minister of defense Yuri Khachaturov, former chief of presidential staff Armen Gevorgyan, and former president Robert Kocharyan. Kocharyan was charged on July 27 with Article 300.1 of the criminal code, overthrowing the constitutional order, in connection with the March 1 2008 protests. On August 13, the court of appeals released him from pretrial detention. After a Court of Cassation determination that presidential immunity did not apply to his charges, he was arrested again on December 7. The investigations into the cases were ongoing at year’s end.
It reminds that concluding a visit from September 15-20, Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic noted the steps taken by the government to finally establish responsibility for the 10 deaths, but stressed that “this should be done carefully and in strict adherence to the principles of rule of law, judicial independence, transparency and guarantees of fair trial, in order to dispel any accusations of alleged revenge politics or selective justice.”
“Separatists, with Armenia’s support, continued to control most of Nagorno-Karabakh and seven surrounding Azerbaijani territories. The final status of Nagorno-Karabakh remained the subject of international mediation by the OSCE Minsk Group, cochaired by France, Russia, and the United States. Violence along the Line of Contact continued, although at lower levels starting in October, after the Armenian and Azerbaijani leaders met in Dushanbe. Recurrent shooting and shelling caused casualties and injuries among military and civilians. Following the April 2016 outbreak in violence, the sides to the conflict submitted complaints to the European Court of Human Rights (ECHR) accusing each other of committing atrocities during that time. The cases remained pending with the ECHR,” reads the Karabakh part of the report.
Reflecting on Armenia’s judiciary, the report states that although citizens had access to courts to file lawsuits seeking damages for alleged human rights violations, the courts were widely perceived as ‘corrupt’
The section on freedom of expression, including for the press, says that after the “velvet revolution” the media environment became more free as some outlets began to step away from self-censorship; however, some still refrained from critical comments of the new government not to appear “counterrevolutionary.”
The freedom of expression subsection says that individuals were free to criticize the government in private and online without fear of arrest. On June 18, however, PM Pashinyan posted on Facebook a comment denouncing as “antistate” propaganda carried by some television stations. While he did not mention any specific channels, according to some media watchdogs, the statement had a chilling effect on the media climate.
“Broadcast media, particularly public television, remained one of the primary sources of news and information for the majority of the population. According to some media watchdogs, public television continued to present news from a progovernment standpoint, even after the “velvet revolution,” replacing one government perspective with the other.
“Social media users freely expressed opinions about the new government and former authorities on various social media platforms. Use of fake social media accounts and attempts to manipulate the media, however, increased dramatically after the “velvet revolution.” The country’s few independent media outlets, mostly online, were not self-sustainable and survived through international donations, with limited or no revenues from advertising,” reads the report.