Քոչարյանի փաստաբան. Դատարանը գտել է, որ չկա հիմնավոր կասկած կաշառքի դրվագով
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ հրապարակեց  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամիս ժամանակով երկարացնելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից ներկայացված միջնորդության վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
Դատարանը բավարարեց միջնորդությունը, ՀՀ երկրորդ նախագահը ևս երկու ամիս կգտնվի կալանքում։ Փաստաբանների միջնորդությունը գրավի վերաբերյալ մերժվեց։
«Որոշումը կստանանք, առավել մանրամասն կասենք։ Բայց դատարանը բացառել է թաքնվելու վերաբերյալ հիմնավորումը։ Ռիսկային է գնահատել գործի վրա ազդելու հավանականությունը։ Դատարանը գտել է, որ չկա հիմնավոր կասկած կաշառքի դրվագով»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանն ասաց՝ նիստին ներկա է եղել Ռոբերտ Քոչարյանը։ Դատարանի որոշմանն արձագանքել է ոչ դրական, քանի որ ակնկալվում էր այլ արդյունք։
«Բայց միևնույն ժամանակ շատ հանգիստ արձագանքեց։ Չասեմ, որ սպասվում էր նման որոշում, բայց ամեն դեպքում կա դատական ակտ, դա օբյեկտիվ իրականություն է և դրան կարող ենք վերաբերվել որպես օբյեկտիվ իրականություն։ Դատական ակտը բողոքարկվելու է, եթե իհարկե վերջում պարզվի, որ որոշման մեջ նույնն է գրված, ինչ ասել է դատավորը»,-ասաց Արամ Օրբելյանը։

The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided by judge Armen Bektashyan, issued Friday a ruling on extension of second President Robert Kocharyan’s pre-trial arrest sought by the Special Investigative Service (SIS).
The court granted the SIS motion to extend the former president’s arrest for another two months and denied his attorneys’ petition to free him on bail, one of Kocharyan’s lawyers, Aram Orbelyan told reporters outside the courtroom.
He promised to share more details of the court ruling after receiving it, but said the court only found risky Kocharyan’s possible influence on the criminal case.
“The court found that there are no substantial suspicion of bribery,” he added.
Earlier in January, the Yerevan court approved the prosecutor’s motion to extend arrest imposed on Kocharyan as a pre-trial measure of restraint for two months.
The ex-president has been placed in custody since December 7, 2018, pending trial. He is charged with overthrowing Armenia’s constitutional order during the March 1-2, 2008 post-election events in Yerevan, but strongly denies any wrongdoing.