«Հրապարակ».  Լարվածության նոր օջախ է առաջանում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կրթության ազգային ինստիտուտի կոլեկտիվը շունչը պահած սպասում է ԿԳ սուպերնախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպմանը, որ հասկանա իր անելիքը. ինստիտուտի կարգավիճակը դեռ պարզ չէ: Հիշեցնենք` աշխատակիցներին ծանուցագրեր են տվել։ «Ու չի բացառվում, որ հիմնարկը լուծարվի կամ վերակազմավորվի, ապրիլի 1-ից դառնանք գործազուրկ։ Եթե որեւէ այլ աշխատանք չառաջարկեցին, ոտքի ենք կանգնելու` բողոքի ցույցի»,- ասացին աշխատակիցները:
Ի դեպ, ամեն ինչ փոխող իշխանություններն ու ԿԳՆ-ն փոխել են նաեւ այս տարվա դպրոցական քննությունների «կարգը»՝ թելադրությունից անցում է կատարվել թեստերի: Փաստորեն, չեք ցանկանում որեւէ բան պահպանել «նախկիններից»։
ԿԳՆ աշխատակիցն ասաց. «Թեստերով քննություններ անցկացնելը նոր բան չէ՝  2016-ին եւս թեստերով էր, նախարարը փոխվեց, անցան թելադրության, հիմա մենք հետ ենք վերադառնում»:
Փաստորեն, նախարարական նախասիրություններով են քննությունները որոշվում։ «Ոչ, թելադրության պարագայում բողոքները շատ-շատ էին` ուսուցիչը լավ չի թելադրել, ուշ են հասկացել` ինչ բառ է ասել, ուստի որոշեցինք կրկին անցնել թեստայինին. այն առավել ազատ մտածողություն է ձեւավորում աշակերտի մոտ»:

«Грапарак»: Ожидается новый очаг напряженности
Газета «Грапарак» пишет, что коллектив Национального института образования, затаив дыхание, ждет встречи с суперминистром образования и науки Араиком Арутюняном, чтобы определиться со своими дальнейшими действиями: статус института пока неясен.
Напомним, сотрудники получили уведомления о сокращении.
«Не исключается, что учреждение будет ликвидировано или реорганизовано и с 1-го апреля мы станем безработными. Если нам не предложат другой работы, мы поднимемся на ноги, начнем акции протеста», - сказали сотрудники.
Кстати, меняющие все вокруг власти и министерство образования и науки изменили также «порядок» школьных экзаменов в этом году, перейдя от диктанта к тесту. Фактически, не хотят сохранить ничего, что осталось от «прежних». Сотрудник министерства образования и науки сказал: «Тестирование как форма проведения экзамена – не новость, в 2016 году также были тесты, министр сменился и перешли к диктанту, сейчас мы опять возвращаемся к тестам».
Фактически, форма проведения экзаменов решается в зависимости от предпочтения министра. «Нет, во время диктанта было много жалоб: учитель плохо диктовал, поздно поняли, что за слово и т.д., посему решили снова перейти к тестовой системе, она формирует у ученика наиболее свободное мышление».