«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Հայաստանի կառավարությունը խորհրդարան է ներկայացրել Հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծ, որով առաջարկվում է մեքենաների լիցքավորման համար վաճառվող սեղմված գազը հարկել ոչ թե ծավալով, այլ կշռով:
Գործող օրենքով հազար խ/մ համար ակցիզային հարկը 25 հազար դրամ է: Կառավարությունն առաջարկում է 1 տոննայի համար 34 հազար դրամ: Կառավարությունը սա հիմնավորում է վարորդների իրավունքների պաշտպանությամբ՝ համոզելով, որ սա հարկային բեռի ավելացում չէ:
Տեսականորեն դա այդպես է, քանի որ 1450 խմ գազը մեկ տոննա է, եւ այդ հաշվարկով ակցիզային հարկը չի թանկանում: Բայց գազալցակայանների սեփականատերերը պնդում են, որ փոփոխությունը հանգեցնելու է 10-20 տոկոս թանկացման: Օրենքը ուժի մեջ է մտնելու ապրիլի 1-ից»:

«Жаманак»: С 1-го апреля сжатый газ подорожает
Газета «Жаманак» пишет, что правительство Армении представило в парламент проект поправок в Налоговый кодекс, согласно которому предлагается облагать налогом сжатый газ для машин не по объему, а по весу.
«По действующему закону, акцизный налог на тысячу куб. м составляет 25 тысяч драмов.
Правительство предлагает установить на 1 тонну – 34 тысяч драмов. Правительство аргументирует это защитой прав водителей, уговаривая, что это не приведет к увеличению налогового бремени. Теоретически это так, поскольку 1450 куб. м газа это 1 тонна и исходя из этого расчета акцизный налог не повышается. Однако владельцы газозаправочных станций утверждают, что изменение приведет к 10-20% подорожанию. Закон вступит в силу с 1-го апреля», - отмечает издание.