Բնապահպան. Երևանը պետք է ազատել այս ագրեսիվ ու քաղցկեղածին վիճակից
Բնապահպան, «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը ողջունում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կանաչապատմանն ուղղված գործողություններն ու քայլերը։ Ասում է՝ պատրաստ է մասնագիտական ու այլ աջակցություն ցուցաբերել քաղաքային իշխանությանը, քանի որ Երևանում կանաչ տաածքների առումով շատ վատ ու ագրեսիվ իրավիճակ է։
«Երևանում քաղցկեղի, ալերգիկ հիվանդությունների ամենաբարձր ցուցանիշն է արձանագրվում։ Դա պատահական չէ։ Կարծում եմ, որ վերջապես պետք է ազատվել այդ ագրեսիվ իրավիճակից, որն ունենք հիմա Երևանում»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Ինգա Զարաֆյանն ընդգծում է, որ կանաչապատման հետ կապված խնդիրներն առացել են 1990-ականներից սկսած, երբ վերացվեցին կանաչ գոտիները, դրանց վրա անօրինական կառույցներ հայտնվեցին, ապա օրինականացվեցին։
Բնապահպանի խոսքով, Երևանը կանաչապետելիս քաղաքապետարանը պետք է ունենա շատ լուրջ ծրագիր, պետք է կանաչ գոտիներ ստեղծվեն Երևանի շուրջ, ինչպես Նորքի, Դալմայի այգիներն էին, պետք է վերականգնվեն անտառային պուրակները։
«Երևանում չկան անտառները, անտառային պուրակները, ոչնչացված են այգիներն ու զբոսայգիները, հիմա էլ սկսել են ոչնչացնել մեր բակերը, որտեղ ծառեր կան։ Հիմա մենք պայքարում ենք ամեն մի ծառի համար։ Պետք էր մի կետից սկսել։ Մենք ողջունում ենք քաղաքապետարանի այդ քայլը, հիշեցնում, որ դա լուրջ ծրագիր է, որը չի լուծվում մեկ քայլով ու մեկ տարում»,-նշեց ՀԿ տնօրենը՝ հույս հայտնելով, որ այդ ծրագրի կազմման ու իրականացման աշխատանքներում քաղաքապետարանը կներգրավվի նաև ոլորտում գործող ու փորձ ունեցող հասարակական կազմակերպություններին։
Մասնագետի համոզմամբ, մայրաքաղաքին անհրաժեշտ է քառաշերտ կանաչապատում՝ բարձր ծառեր, մի քիչ ավելի ցածր ծառեր, ծաղիկներ, սիզամարգեր։
«Սա մշակված կանաչապատման ծրագիր է եղել։ Դրա իրականացման համար անհրաժեշտ են ֆինանսական լուրջ միջոցներ։ Այ օրինակ, մենք խոսում ենք սոսիների մասին, բայց հիմա տեսնում ենք, որ Երևանում գրեթե ոչ մի տեղ, բացի Մաշտոցի պողոտայից, դրանք չկան։ Պետք է կանաչապատման աշխատանքներին լուրջ մասնագետներ ներգրավվեն, պետք է գնահատեն, թե Երևանի օդի մաքրման համար ինչ ծառեր են պետք տնկել»,-ասաց բնապահպանը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի կենտրոնական վարչական շրջանում տեղակայված Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից տարածքում արդեն մի քանի օր է՝ ընթանում են սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքներ։
Քաղաքապետարանը հայտարարել է, որ ծրագրի առաջին փուլով ապամոնտաժվելու են անմիջապես Ազատության հրապարակին հարող՝ առաջին գծում գտնվող սրճարանները:
Ապամոնտաժելուց հետո տարածքը բարեկարգվելու և կանաչապատվելու է։ Այնուհետև հայտարարվելու է բաց մրցույթ, արդյունքում՝ տարածքը կստանա իր վերջնական տեսքը։

Эколог: Ереван нужно избавить от этой агрессивной и порождающей рак ситуации
Эколог, глава информационной общественной организации «ЭкоЛур» Инга Зарафян приветствует действия и шаги мэрии Еревана в направлении озеленения. Она говорит, что готова оказать профессиональную и другую поддержку городским властям, так как ситуация с точки зрения зеленых зон в Ереване – очень плохая и агрессивная.
«В Ереване регистрируется самый высокий показатель раковых и  аллергических заболеваний. Это не случайно. Считаю, что мы должны, наконец, избавиться от этой агрессивной ситуации, которая у нас сейчас есть в Ереване», – сказала она в беседе с корреспондентом Panorama.am .
Инга Зарафян подчеркивает, что проблемы с озеленением возникли с 1990-х годов, когда были уничтожены зеленые зоны, на них появились незаконные постройки, которые затем были легализованы.
По мнению эколога, при озеленении Еревана у мэрии должна быть очень серьезная программа, вокруг Еревана должны быть созданы зеленые зоны, как, например, сады в Норке, Далмы, должны быть восстановлены лесные скверы.
«В Ереване нет лесов, лесных скверов, уничтожены сады и парки, теперь же они начали разрушать наши дворы, где есть деревья. Теперь мы боремся за каждое дерево. Это должно было начаться с какой-то точки. Мы приветствуем этот шаг мэрии, напоминаем, что это серьезная программа, которая не решается ни за один шаг, ни за год », – отметила глава общественной организации, выразив надежду, что к этим работам по разработке и реализации программы мэрия также привлечет  действующие в сфере и обладающие опытом общественные организации.
По мнению эксперта, столице необходимо четырехмерное озеленение: высокие деревья, чуть более низкие деревья, цветы и газоны.
«Это была разработанная программа по озеленению. Для ее реализации необходимы серьезные финансовые средства. Вот, например, мы говорим о платанах, но теперь мы видим, что в Ереване практически нигде, кроме проспекта Маштоца, их нет. К работам по озеленению необходимо привлекать серьезных специалистов, чтобы оценить, какие деревья нужно сажать для очистки воздуха в Ереване», – сказала эколог.
Напомним, на территории вокруг Национального академического театра оперы и балета в административном районе Еревана Кентрон уже несколько дней проводятся работы по демонтажу кафе.
Мэрия сообщила, что первым этапом программы будут демонтированы кафе, непосредственно прилегающие к Площади Свободы.
После демонтажа территория будет благоустроена и озеленена. Затем будет объявлен открытый конкурс, в результате территория получит свой окончательный вид.