Ցանկացած քաղաքացի, որը գործունեություն է ծավալում այս երկրում, պետք է հարկ վճարի. Կարեն Վարդանյան
«Ցանկացած քաղաքացի, որը գործունեություն է ծավալում այս երկրում, պետք է հարկ վճարի»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում  ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանի այն հայտարարությանը, թե Youtube-ից շահույթ ստացողները հնարավոր է, որ հարկվեն:
Նրա խոսքով՝  եթե ցանկանում են պետությունը, տնտեսությունը զարգացնել, ապա պետք է հարկեր վճարեն. «Քաղաքացիության կարևոր էլեմենտներից մեկն այն է, որ աշխատող քաղաքացին հարկ է վճարում, որ երկիրը շեն լինի, իսկ եթե չի հարկվում, ուրեմն նա քաղաքացի չէ: Եթե մարդը չի ցանկանում վճարել, ուրեմն թող դիմի պատկան մարմիններին՝ իրեն անմեղսունակ ճանաչեն, որ որևէ պարտավորություն չունենա»:
Միաժամանակ նա նշեց, որ պետք է արդար հարկման մեխանիզմներ ներդնել, որ այնպես չստացվի՝ մեկը նույնչափ եկամուտի դեպքում ավելի շատ հարկ վճարի, մյուսն՝ ավելի քիչ:
«Օրինակ, աշխտանքային պայմանագրով մեր միության  աշխատողների ամսական  աշխատավարձը 400 հազար դրամ է, սակայն եկամտահարկ վճարելուց հետո նրանք  ստանում են 300 հազար  դրամ: Հիմա ինչու այն տաքսիստը, որի եկամուտը ամսական կազմում է 300-400 հազար դրամ, պետք է ընդամենը ամսական 12 հազար դրամ հարկ վճարի: Բնականաբար, դա անարդարացի է և պետք է այս հարցերին ուշադրություն դարձնել»,- ընդգծեց ԻՏՁՄ-ի տնօրենը:
Ըստ Կարեն Վարդանյանի՝ նույնը վերաբերում է երգիչներին:  Նրա խոսքով՝ երգիչները բոլորի նման եկամտահարկ պետք է վճարեն, իհարկե, ըստ նրա, նրանց դեպքում, պետք է որոշ ծախսեր հանել, քանի որ երաժիշտները համերգների ժամանակ մեծ գումարներ են տրամադրում սարքավորումների համար:

Должны ли получающие на Youtube прибыль  армянские блогеры платить налоги? Ответил директор СКИТ Карен Варданян
14:56 18/03/2019
Должны ли получающие на Youtube прибыль армянские блогеры платить налоги? Ответил директор СКИТ Карен Варданян
«Любой осуществляющий деятельность в этой стране гражданин должен выплачивать налоги», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил директор «Союза компаний информационных технологий» (СКИТ)  Карен Варданян, комментируя заявление министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Акопа Аршакяна о том, что получающие прибыль посредством платформы Youtube, возможно, будут платить налоги.
По его словам, если есть желание по развитию государства, экономики, то необходимо выплачивать налоги. «Одним из главных элементов гражданственности является то, что работающие граждане платят налоги, чтобы страна развивалась, если же они не платят налоги, значит не являются гражданами. Если человек не хочет платить, значит, пусть обратиться в правомочные органы – пусть его признают недееспособным, и тогда перед ним не будет никаких обязательств», – отметил он.
В то же время К. Варданян отметил, что необходимо внедрить справедливые механизмы налогообложения во избежание ситуаций, когда люди с аналогичным доходом платили различный размер налогов.
«К примеру, месячная зарплата сотрудников нашего Союза составляет 400 тысяч драмов, однако, после выплаты подоходного налога они реально получают 300 тысяч драмов. Почему те таксисты, доходы которых составляют 300-400 тысяч драмов, должны выплачивать всего по 12 тысяч драмов подоходного налога. Естественно, это несправедливо и необходимо обратить внимание на данный вопрос», – подчеркнул директор СКИТ.
По словам К. Варданяна, то же самое касается и певцов. Он подчеркивает, певцы должны платить подоходный налог, как и все остальные. Конечно, по его словам, в их случае необходимо учитывать некоторые расходы, поскольку во время концертов музыканты тратят большие средства на оборудование.