Մանսուրյան. Մեր երաժշտության մեջ բաց կար՝ բարձրագույն պոեզիան երգելու առումով
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական տարվա առաջիկա երկու համերգներն են` «Տիգրան Մանսուրյանը Չարենցի հետ» (մարտի 21) և «Տիգրան Մանսուրյանն Ավետիք Իսահակյանի հետ» (մարտի 26): Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Մլքեյանը։
«Այս համերգների միջոցով ցույց ենք տալու մեր պոետների հետ կապված հսկա աշխատանքը՝ մեծ կոմպոզիտոր Մանսուրյանի կողմից։ Մաեստրոյի կողմից միշտ նպատակ է եղել հայ պոեզիան երաժշտության միջոցով մեր ունկնդիրներին ներկայացնելը։ Սա կլինի սկիզը, որոնք հետագայում կներկայացվեն նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս»,- ասաց Մլքեյանը։
Ասուլիսին ներկա կոմպոզիտոր Մանսուրյանն էլ պատմեց, որ արդեն քանի տարի է պատրաստվում է այս երկու համերգներին, որ ամբողջ մի երեկո անցկացնի միայն Չարենցի, և ամբողջ մի երեկո՝ միայն Իսահակյանի հետ։
«Անշուշտ հայ դասականների հետ էլի ունեմ կապեր՝ Համո Սահյան, Հովհաննես Թումանյան, միջնադարյան պոեզիա, բայց այս երկու հեղինակները, որ մեր քաղաքում քայլել են, ինձ համար շատ կարևոր է հենց այդ նույն քաղաքում իրենց նվիրված համերգներ ունենալ»,- ասաց կոմպոզիտորը։
Մանսուրյանի խոսքով, մեր երաժշտության մեջ բաց կար, բարձրագույն պոեզիան երգելու առումով:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Մանսուրյանի հոբելյանական տարվա առաջին համերգը եղել է հունվարի 27-ին՝ Լոս Անջելեսի «Զիփեր հոլ» դահլիճում։

Композитор Тигран Мансурян: В нашей музыке существовал пробел – в плане исполнения высокой поэзии
Ближайшие два концерта в рамках юбилейного года, посвященного 80-летию народного артиста Армении, композитора Тиграна Мансуряна, пройдут 21 и 26 марта: «Тигран Мансурян с Чаренцем» и «Тигран Мансурян с Аветиком Исаакяном». Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил Художественный руководитель и дирижер Государственного камерного хора Армении, заслуженный деятель искусств РА Роберт Млкеян.
«Посредством данных концертов мы продемонстрируем проделанную нашим композитором Мансуряном огромную работу, связанную с произведениями наших поэтов. Маэстро всегда стремился представить нашу армянскую поэзию нашим слушателям посредством музыки. Это будет началом, позже произведения будут представлены за пределами Армении», – сказал Млкеян.
Композитор Мансурян, присутствующий на пресс-конференции, в свою очередь рассказал: «Вы не представляете, сколько лет я готовился к этим концертам, чтобы один вечер посвятить только творчеству Егише Чаренца, другой – Аветика Исаакяна».
«Конечно, у меня есть связи и с другими армянскими классиками – Амо Саяном, Ованнесом Туманяном, средневековой поэзией … Но для меня важно проведение посвященных Чаренцу и Исаакяну концертов в том же городе, по которому в свое время ходили эти два автора», – сказал композитор.
По словам Мансуриана, в нашей музыке существовал пробел – в плане исполнения высокой поэзии.
Первый концерт в рамках юбилейного года Тиграна Мансуряна состоялся 27 января – в зале Zipper Hall в Лос-Анджелесе.