ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածուի մասին փաստաթղթերն ուղարկվել են անդամ երկրներին
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածուի վերաբերյալ անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերն ուղարկվել են կազմակերպության անդամ երկրներին։ «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերնիկովը։
Նա ընդգծել է, որ այս պահին հնարավոր չէ ասել, թե երբ կլինի նոր քարտուղարի նշանակումը։
«Թեկնածուի համաձայնեցման բոլոր անհրաժեշտ գործընթացներն իրականացվել են Բելառուսի կողմից, և որոշման ընդունման համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը դեռ 2018-ի դեկտեմբերին ուղարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրներին»,-ասել է ՀԱՊԿ ներկայացուցիչը։
Սեմերինիկովի խոսքով, փաստաթղթերի ստորագրման ու համաձայնեցման համար ժամկետներ նշված չեն։
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ»-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրները, գրել էր, որ ՀԱՊԿ-ն առաջիկա տարում կարող է մնալ առանց գլխավոր քարտուղարի, քանի որ անդամ երկրներից Հայաստանը համաձայն չէ այդ պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցչին նշանակելու հետ։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովը հետ կանչվեց հայկական կողմի նախաձեռնությամբ անցած տարվա նոյեմբերի 2-ին։ Նա անցնում է մարտի 1-ի գործով որպես մեղադրյալ։ Հայաստանը հայտարարել է, որ պահպանելու է այդ պաշտոնը մինչև լիազորությունների ժամկետի ավարտը։

Документы о кандидатуре нового генсека ОДКБ направлены в страны-участницы
Все необходимые документы по согласованию кандидатуры от Беларуси на пост генерального секретаря ОДКБ направлены в страны-участницы организации, сообщил в среду в интервью ТАСС и.о. генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
"Все необходимые процедуры согласования кандидатуры, внесенной Белоруссией, и проекты документов, необходимых для принятия решений, еще в декабре 2018 года были направлены в страны ОДКБ", - сказал он.
Семериков отметил, что так как сроки согласования и подписания решений документами организации не регламентированы, то сказать, когда будет утверждено назначении нового генсекретаря, невозможно.
Ранее газета "Коммерсантъ" написала со ссылкой на свои источники, что ОДКБ на ближайший год может остаться без полноценного генсека в связи с тем, что одна из стран организации - Армения - не согласовала назначение на этот пост главы Совбеза Белоруссии Станислава Зася. В публикации отмечалось, что премьер Армении Никол Пашинян рассчитывал утвердить своего кандидата.
2 ноября 2018 года по инициативе армянской стороны бывший генсек организации Юрий Хачатуров был снят с этой должности. Армения заявляла, что должна сохранить этот пост до истечения срока ее полномочий.