Լոնդոնի հանրահայտ Բիգ Բեն աշտարակը կփոխի գույնը: Նշվում է, որ ժամատախտակի գույնը կվերադառնա նախնական տեսքին և կդառնա ոսկեգույն-կապույտ, ինչպես կար 1859 թվականին:
Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, ներկայումս ճարտարապետության հուշարձանը կապիտալ վերանորոգման փուլում է, որը կավարտվի 2021 թվականին: Վերանորոգման արժեքը 80 միլիոն դոլար է: Վերանորոգվում են 4 ժամատախտակից 3-ը:
Բիգ Բենը Լոնդոնի Վեստմիստերի Խորհրդարանի շենքի արևելյան հատվածում գտնվող աշտարակ է, որի վրա մեծ ժամացույց է տեղակայված։ Այն համարվում է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդանիշերից մեկը: Աշտարակն ավելի քան 150 տարեկան է և իր ժամանակի ամենամեծ ժամացույցն է աշխարհում: Պաշտոնապես անվանվում է «Եղիզաբեթի աշտարակ», ի պատիվ Եղիզաբետ II թագուհու: Բիգ Բեն անվան առաջացման երկու տարբերակ կա։ Առաջինը կապված է սըր Բենջամին Հոլլի հետ, ով եղել է աշտարակի ճարտարապետը, իսկ ըստ մյուս վարկածի` այն կոչվել է այդ ժամանակների շատ հայտնի բռնցքամարտիկ Բեն Կաունտի անվան հետ:

Big Ben, the iconic clock tower in London, is returning to its former glory, ABC News reports.
The clock’s north face has been restored to its original Prussian blue and gold colors. Sir Charles Barry built the tower in 1859.
Big Ben, which is currently covered in scaffolding, has been undergoing a major makeover that’s expected to be completed in 2021.
“It was incredibly exciting to slowly piece together the tower’s appearance as has it evolved throughout the decades and we are thrilled to see the original color scheme looking out over modern London once more,” Phillipa McDonnell and Rhiannon Clarricoates, the Lincoln Conservation researchers who worked on the restoration project, told ABC News in an email.
The famous 13-ton bell was silenced in August 2017 to start the $80 million renovation. The chimes still ring out for special occasions such as Armistice Day or New Year’s Eve.
Three of the four clock dials are still being repaired.
The last extensive conservation work at the Gothic tower was done between 1983 and 1985.
The Westminster Palace, home to the Houses of Parliament, is one of the top-visited sites in London and Big Ben is the star of the show.