Գործն  իրականում ջուր է. Հայկ Ալումյան
Դատարանի որոշումն այդքան էլ անսպասելի չէր՝ հաշվի առնելով այն ճնշումները, որոնք գոյություն ունեն դատարանների նկատմամբ ՝ հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ կապված։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում  ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանն՝ անդրադառնալով խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամիս ժամանակով երկարացնելու վերաբերյալ՝ դատարանի մարտի 15-ի որոշմանը։
Միաժամանակ փաստաբանը նշեց, որ այս դեպքում իրենք մի փոքր ավելի շատ սպասելիքներ ունեին՝ հաշվի առնելով այն, որ  քրեական գործի բոլոր նյութերն իրենց ձեռքի տակ էին։
«Եթե մինչ այդ ենթադրությունների մակարդակով կարելի էր ասել, հիմա հստակ կարելի է ասել՝ այն ամենը, ինչ ներկայացված է, իրականում ջուր է։ Դա գնալով ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում բոլոր նրանց համար, որոնք այս գործի հետ առնչվում են»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Հարցին, թե ինչից ելնելով են այդ  հետևության հանգել, որ դատարանի նկատմամբ կան  ճնշումներ, փաստաբանը նշեց, նման հետևության եկել են և գաղտնալսումների արդյունքում, և վարչապետի կողմից  հրապարակայնորեն դատավորների հասցեին արտահայտած  սպառնալիքներից։
«Տեսաք քանի դատավար ինքնաբացարկ հայտնեց՝  չուզենալով Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման հարցով զբաղվել։ Իսկ ինչո՞ւ չեն ուզում գործ ունենալ այդ գործի հետ, որովհետև մի կողմից կալանավորման ոչ հիմքերն են առկա, ոչ՝ պայմանները, մյուս կողմից՝ չկալանավորել  չեն կարող, քանի որ այն, ինչ արվեց դատավոր Ազարյանի նկատմամբ, նրանք պատկերացնում են, որ ազատ արձակելով պարոն Քոչարյանին դառնում են թիրախ, թիրախ վարչապետի և իշխանության կողմից»,- ընդգծեց նա։
Հայկ Ալումյանը հիշեցրեց, որ երբ օգոստոսի 13-ին Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվեց, չորս օր հետո Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ատելության խոսք հնչեց այդ դատավորի նկատմամբ, թեև նրա անունը չնշվեց, բայց, ըստ փաստաբանի, պարզ էր, թե ում մասին էր խոսքը։
«Հիշո՞ւմ եք, որ վարչապետն ասում էր՝ էդ որ դատավորն է, որ կարող է չկատարել իմ ասածը։ Դրանից հետո էլ վարչապետը մի քանի անգամ տարբեր առիթներով ուղիղ կամ անուղղակի ատելության խոսք հնչեցրեց այն դատավորների հասցեին, որոնք կհամարձակվեն Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին դատական ակտ կայացնել։ Այս ամենը չի կարող ազդեցություն չունենալ այն դատավորների վրա, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են Քոչարյանի գործի հետ։ Բայց այդքանով հանդերձ, ահռելի ճնշման պայմաններում, դատավոր Բեկթաշյանը, նույնիսկ այդ ամենը հաշվի առնելով, երբ Քոչարանի դեմ անօրինական որոշում կայացվեց, ստիպված եղավ արձանագրել, որ կաշառքի դրվագով ամենանվազագույն շեմը հաղթահարող կասկածն անգամ բացակայում է»,- ընդգծեց Հայկ Ալումյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ իրենց վերլուծության համաձայն, կաշառքի դրվագը Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքի մեջ հայտնվել է միմիայն այն նպատակով, որ 300.1 հոդվածով Քոչարյանն ակնհայտորեն անձեռնմխելի է. «Այն, ինչ-որ վերագրում են այդ հոդվածով, այդ գործողությունները բխում են նրա պաշտոնական պարտականություններից։ Եւ որպեսզի նրա անձեռնմխելիության խնդիրը փակվի, ապա անհրաժեշտ էր մեղսագրել մի հանցագործություն, որը նրա պաշտոնական գործունեության հետ կապ չունի, որը նա ի պաշտոնե չի կատարել: Այդ պատճառով էլ ծնվեց ակնհայտ անհիմն 2-րդ մեղադրանքը՝ կապված կաշառքի հետ»։

Адвокат Айк Алумян: Дело против второго президента Армении Р.Кочаряна – вода
Вынесенное15 марта Ереванским судом общей юрисдикции решение не было столь уж неожиданным, учитывая давление, которое оказывается на суды, особенно в связи с делом второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил адвокат Кочаряна Айк Алумян.
Ереванский суд общей юрисдикции под руководством судьи А. Бекташяна 15 марта удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении срока задержания второго президента Армении Роберта Кочаряна еще на 2 месяца, в то же время отклонив ходатайство адвокатской группы о применении залога в качестве меры пресечения.
Одновременно Алумян отметил, что в данном случае у них было несколько больше ожиданий, поскольку все материалы уголовного дела были у них под рукой.
«Если до этого можно было говорить только на уровне предположений, то сейчас с точностью можно утверждать: все, что представлено, – в действительности вода. Это становится все более очевидным для всех тех, кто соприкасается с этим делом», – сказал Айк Алумян.
На вопрос, в связи с чем он пришел к выводу, что на суды оказывается давление, адвокат отметил: после публикации в Сети порций прослушки телефонных переговоров директора Службы национальной безопасности (СНБ) и руководителя Специальной следственной службы (ССС), а также публично озвучиваемых премьером угроз в адрес судей.
«Вы же видели, сколько судей взяли самоотвод, не желая заниматься вопросом ареста Роберта Кочаряна. А почему не хотят иметь отношение к этому делу? Поскольку, с одной стороны, нет ни оснований для ареста, ни условий. С другой стороны, не арестовать не могут, имея перед глазами пример судьи Азаряна. Они представляют, что после решения об освобождении Кочаряна станут мишенью для премьера и властей», – подчеркнул он.
«Все это не может не оказать влияния на судей, которые так или иначе соприкасаются с делом Кочаряна. Но, вместе с тем, в условиях колоссального давления, с учетом всего этого, судья Бекташян, когда было вынесено незаконное решение против Кочаряна, был вынужден констатировать, что по части взятки обоснованное подозрение отсутствует», – указал Алумян.
Адвокат отметил, что согласно их анализу, эпизод взятки появился в обвинении только из-за того, что по статье 300.1 Уголовного кодекса РА (свержение конституционного строя) Роберт Кочарян – неприкосновенен.