Կվերանորոգվի Վահան Տերյանի տուն-թանգարանը
Նինոծմինդայի շրջանային բյուջեից 10 000 լարի է հատկացվել Գանձայում Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի վերանորոգման աշխատանքների համար: Jnews-ի հաղորդմամբ, Նինոծմինդայի Սակրեբուլոյի նախագահ Սումբատ Կյուրեղյանն ասել է, որ այն պատմամշակութային արժեք է, և ամեն մարդ իրավունք չունի գնա ու վերանորոգում իրականացնի:
«Այնտեղ փոքր փլված հատված կա գոմում, վերևը մի երկու փայտ է փտել: Անցած տարի մենք դիմեցինք Մշակույթի պահպանության գործակալությանը, որ թույլատրեն մեզ վերանորոգում իրականացնելու համար։ Պետությունն իրավացի է, պետք է այնպես անել որ մշակութային տեսքը չաղավաղվի»,- ասել է Սումբատ Կյուրեղյանը:
Նրա խոսքով, վերանորոգման աշխատանքներից հետո ցուցասրահում որոշակի աշխատանքներ կիրականցնեն ցուցանմուշները նորովի ներկայացնելու համար:
Տերյանի հայրական տունը 137 տարեկան է։  1957 թվականից գործող տուն-թանգարանը մինչ օրս որևէ լուրջ վերանորոգման չի ենթարկվել: Եղել են մասնակի, հատվածային վերանորոգումներ, սակայն դրանք համակարգային բնույթ չեն կրել:

Around 10 000 (3750 USD) Georgian lari will be allocated from Ninotsminda regional budget for renovation works of Vahan Teryan House-Museum in Gandza, Jnews reported. As the Head of Ninotsminda regional assembly Sumbat Kyureghyan noted the museum is a Historical Cultural object, and renovations works should not be conducted through individual initiatives.
“Certain parts of the cattle shed are collapsed and the woods are rotten. Last year we applied to the culture preservation agency to give permission for renovation works. The state is right that works should be implemented to ensure the cultural view of the object is not distorted,” Kyureghyan said.
In his words, following the renovation certain changes will be made in the exhibition hall to display the exhibits in a new way.
To note, Teryan House Museum is 137 years old. Since its operation in 1957 it has not gone any major renovations.