«Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակավարների աշխատավարձերի հարցը լուծվեց
ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեից «Դպրոցներում STEM կրթության և ռոբոտատեխնիկայի զարգացման իրականացում» ծրագրի համար կհատկացվի 352 մլն 226.5 հազար դրամ՝ «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ին ինժեներական լաբորատորիաների բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա արտահերթ նիստում:
Ըստ նախագծի՝ ներկայում հանրապետության կրթական համակարգում գործում են «Արմաթ» ինժեներական 260 լաբորատորիաներ 304 խմբակավարներով, ինչպես նաև ծրագրի բնականոն ընթացքն ապահովելու համար ներգրավված են 13 մարզային համակարգողներ: 2019 թվականի ընթացքում նախատեսվում է ավելացնել խմբակների քանակը ևս 162 հատով:
«ՀՀ ԿԳ նախարարությունը կարևորում է հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում տեխնիկական կրթության դասավանդման շրջանակում ինժեներական խմբակներում և ռոբոտաշինական լաբորատորիաներում իրականացվող աշխատանքներն ու աշխատանքներում ընդգրկված սովորողների կողմից ստեղծարար արժեքներին հաղորդակից լինելն ու նորարարությանը գործուն մասնակցություն ցուցաբերելը: Խմբակներում և լաբորատորիաներում իրականացվող աշխատանքների հիմնական արդյունքներն են տեխնոլոգիական կրթության խթանումը Հայաստանում, տեխնոլոգիական զբաղվածության ընդլայնումը»,- նշված է կառավարության հիմնավորման մեջ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ կառավարության նախորդ նիստում այս հարցը քննարկել են և որոշում է կայացվել մեկ տարով դրամաշնորհ հատկացնել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այդ հարցը աշխատանքային կարգով էլ են քննարկել:
«Տրամաբանությունը հետևալն է, որ այս պահին ունեցած լաբարոտորիաների գործունեությունը կապահովենք: Բայց մեր ուղերձը կլինի այնպես, որ ինչպես մնացած բոլոր ոլորտներում, այս ոլորտում նույնպես մենաշնոհային քաղաքականություն չենք վարում: Իհարկե, գործընկեր կազմակերպության հետ մեր համագործակցությունը բնական ձևով կշարունակենք, բայց կառավարությունը բաց է նաև նոր առաջարկությունների համար»,- ընդգծեց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստում վարչապետն անդրադարձավ «Արմաթ» լաբորատորիաների խմբակավարների աշխատավարձերի խնդրին: Վարչապետը ներկայացրեց իրեն ուղղված նամակը, համաձայն որի՝ Հայաստանում «Արմաթ» լաբորատորիաների շուրջ 260 խմբակավարներ, որոնք վարում են 350 խմբակներ, արդեն 3 ամիս է աշխատավարձ չեն ստացել և հանձնարարեց այդ խնդրով զբաղվել:

Проблема с зарплатами инструкторов кружков лабораторий «Армат» в Армении получила решение
Из государственного бюджета Республики Армения на 2019 год для программы «Осуществление развития STEM-образования и робототехники в школах» будет выделено 352 млн 226,5 тыс. драмов – для обеспечения нормальной деятельности инженерных лабораторий общественной организации «Союз предприятий передовых технологий». Соответствующее решение принято на сегодняшнем заседании правительства Армении.
Согласно проекту решения, в настоящее время в образовательной системе РА функционируют 260 инженерных лабораторий «Армат» с 304 преподавателями кружков, для обеспечения нормального хода программы привлечены 13 областных инструкторов. В течение 2019 года число кружков планируется увеличить еще на 162.
Напомним, на предыдущем заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся проблемы с зарплатами преподавателей кружков в лабораториях «Армат». Премьер-министр представил письмо, адресованное ему, согласно которому около 260 преподавателей в лабораториях «Армат» в Армении, которые ведут 350 кружков, не получают зарплату уже 3 месяца.
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян тогда отметил, что в предыдущие годы программы лабораторий «Армат» финансировались за счет грантов, в этом году форма финансирования изменилась и стала на конкурсной основе.
На внеочередном заседании правительства 25 марта глава Минобразования отметил, что после обсуждения на предыдущем заседании кабмина принято решение о предоставлении гранта сроком на год.
Премьер Никол Пашинян указал, что этот вопрос обсуждался и в рабочем порядке.
«Логика заключается в следующем: к данному моменту деятельность существующих лабораторий обеспечим. Но наш месседж будет таким же, как и в других сферах: монопольную политику не проводим», – сказал премьер.