«Հայաստան-Պորտուգալիա համատեղ թողարկում.  Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 150-ամյակը» թեմայով նամականիշներ
15:40 26/03/2019
«Հայաստան-Պորտուգալիա համատեղ թողարկում. Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 150-ամյակը» թեմայով նամականիշներ
Մարտի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության շենքում «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց երկու նամականիշ՝ նվիրված «Հայաստան-Պորտուգալիա համատեղ թողարկում. Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային: Նամականիշերի թողարկման նախաձեռնողն է Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միությունը:
«Հայփոստ» ընկերությունից հայտնում են, որ 230 և 330 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշերը տպագրված են Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը՝ յուրաքանչյուրը 40 000 տպաքանակով:  Նամականիշերի դիզայնի հեղինակներն են պորտուգալական Atelier B2 ընկերությունը (Ժոզե Բրանդեու) և «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Նամականիշերի վրա պատկերված է հայ մեծանուն գործարար, բարերար և մարդասեր Գալուստ Գյուլբենկյանը (1869-1955թթ.)` իր կողմից ձեռք բերված արվեստի գործերի հավաքածուի նմուշների խորապատկերին, որոնք գտնվում են Լիսաբոնի Գալուստ Գյուլբենկյանի թանգարանում:
230 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա ներկայացված է Ռենե Լալիքի հեղինակած և 1900 թ.-ին Գալուստ Գյուլբենկյանի կողմից ձեռք բերված սիրամարգի տեսքով կրծքազարդ՝ պատրաստված ոսկուց, էմալից, օպալից և ադամանդներից: 330 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա ներկայացված է Կուտինայի հախճապակյա թաս (XVIII դ.)՝ ձեռք բերված Գալուստ Գյուլբենկյանի կողմից 1922 թ.-ին:
Մարման միջոցառման շրջանակներում ՀՀ Կենտրոնական բանկը հայտարարեց Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հուշադրամի վաճառքի մեկնարկի մասին:
Նամականիշերի մարումն իրականացրեցին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

Новые почтовые марки, посвященные теме «Совместный выпуск Армения-Португалия. 150-летие со дня рождения Галуста Гюльбенкяна»
26-ого марта 2019 года в здании Министерства иностранных дел Республики Армения, ЗАО «Айпост» погасила и выпустила в обращение две почтовые марки, посвященные теме «Совместный выпуск Армения-Португалия. 150-летие со дня рождения Галуста Гюльбенкяна». Об этом сообщает пресс-служба ЗАО «Айпост» («Армпочта»).
Почтовые марки с номиналом 230 и 330 драм отпечатаны в типографии «Cartor» во Франции тиражом в 40 000 экземпляров каждый. Дизайн почтовых марок разработан португальской компанией «Atelier B2» (Жозе Брандеу) и главным дизайнером ЗАО «Айпост» Ваагном Мкртчяном.
На почтовых марках изображен армянский бизнесмен, меценат и филантроп Галуст Гюльбенкян (1869-1955гг.) на фоне произведений искусств из своей коллекции, которые находятся в музее Галуста Гюльбенкяна в Лисабоне.
На почтовой марке с номиналом 230 драм изображена брошь в виде павлина, изготовленная Рене Лаликом из золота, эмали, опала и бриллиантов и, впоследствии, приобретенная в 1900-ом году Галустом Гюльбенкяном. На почтовой марке с номиналом 330 драм изображена фаянсовая чаша из Кутины (XVIII в.), приобретенная Галустом Гюльбенкяном в 1922-ом году.
В рамках церемонии гашения, Центральный банк Республики Армения объявил о начале продажи юбилейной монеты, посвященная 150-летию со дня рождения Галуста Гюльбенкяна.
Почтовые марки погасили Министр транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения Акоп Аршакян, Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян, образования, Председатель совета ЗАО «Айпост» Хуан Пабло Гечиджян, Президент Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.