ԵԽ պաշտոնյան հետաքրքրվել է Հայաստանի կալանավորումներից
Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր տնօրինության ղեկավար Քրիստոֆ Պոյրելին:
Կոմիտեից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է իր կողմից  նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու վերաբերյալ մշակված մի շարք ծրագրեր, որի իրականացումն այս պահին ընթացքի մեջ է:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր տնօրինության ղեկավար Քրիստոֆ Պոյրելը ողջունել է ՔԿ նախագահի ներկայացրած ծրագրերը և հայտնել իր անվերապահ աջակցությունը դրանց իրականացման ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում ԵԽ պատվիրակության ղեկավարը ՔԿ նախագահից  հետաքրքրվել է որպես խափանման միջոց կալանքի կիրառման խնդիրներից:
Հայկ Գրիգորյանը ներկայացրել է վերջին երկու տարվա ընթացքում կալանքը՝  որպես խափանման միջոց  կիրառելու վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ և, ըստ այդ տվյալների, տարեցտարի նվազել է կալանավորված անձանց թիվը:
Հայկ Գրիգորյանը եվրոպացի գործընկերների մոտ շեշտել է ՀՀ քաղաքական ղեկավարության այն դիրքորոշումը, որ իրավապահների նպատակը մարդկանց բանտերը լցնելը չէ. «ՀՀ վարչապետի այն հայտարարությունը, որ մեր նպատակը մարդկանց բանտերը լցնելը չէ, լավագույն վկայությունն է այն բանի, որ ոչ միայն իրավապահները, այլ նաև ՀՀ  իշխանությունը  կարևորում  է անձի արժանապատվությունը, և կալանքը՝ որպես խափանման միջոց, ընտրվում է բացառապես բավարար հիմքերի առկայության դեպքում»:

Chairman of Armenia’s Investigative Committee Hayk Grigoryan on Tuesday received Council of Europe (CoE) Human Rights Director Christophe Poirel in Yerevan.
During the meeting the Investigative Committee head presented a number of programs worked out by him to enhance the efficiency of preliminary investigation the implementation of which is currently in process, the committee said in a press release.
The CoE human rights director welcomed the programs presented by Grigoryan and expressed readiness to support the process of their implementation.
During the meeting the head of CoE delegation got interested in issues of using detention as a pretrial measure.
Hayk Grigoryan presented statistics on applying the measure over the past two years, according to which the number of those detained has dropped year by year in Armenia.
He highlighted the position of political leadership according to which the aim of law enforcement agencies is not filling up jails. “The announcement of Armenia’s prime minister that our goal is not filling up prisons with people, is the best evidence that not only the law enforcement bodies but also Armenia’s leaders attach importance to person's dignity and detention is imposed as a pretrial measure only if there are sufficient grounds,” he said.