Մակարյանը զարմացած է՝ վարչապետը ժամանակ չի գտնում հանդիպել օտարերկրյա ներդրողների հետ
Հայաստանում ներդրումների որոշակի աշխուժացում կա, սակայն օտարերկրյա ներդրումներ ներգավելու համար կան լուրջ խոչընդոտներ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համար առաջնահերթ է նոր ներդրումների գրավումը, բայց դրա համար պետք է բարձրացնել աշխատուժի մրցունակությունը։ Մինչդեռ, ըստ Գագիկ Մակարյանի, ՀՀ-ում աշխատուժի արտադրողականության ցածր մակարդակը խիստ նվազեցնում է տնտեսության և կազմակերպությունների մրցակցությունը, որի արդյունքում էլ հնարավոր չի լինում նոր ներդրումներ ներգրավել։
«Այսօր մեր կրթական համակարգը հետադիմական է, ինչի հետևանքով որակյալ աշխատուժի խնդիր ունենք։ Այսինքն՝ ներդրումներին խթանող ուղղություններով մենք դեռևս որևէ հաջողություն չենք կարող ունենալ։ Շատ հաճախ մենք այս խնդիրներն անտեսել ենք և չենք համարել կարևոր»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ ներդրումներ ներգրավելու համար տարիներ շարունակ փորձել են օրենքներում փոփոխություններ, «պրիմիտիվ» բարելավումներ են իրականացնել, բայց գլոբալ առումով ներդրումների խթանմանը խոչընդոտ խնդիրները չեն վերացրել. «Այդ խոչընդոտների մեկ կամ երկուսի առկայությունը բավարար է, որ ներդրողները խուսափեն կամ զգուշանան»։
Ի դեպ Գագիկ Մակարյանը տեղեկացրեց, որ նախաձեռնել էին հաջորդ շաբաթ խոշոր ներդրողների հետ հանդիպում կազմակերպել վարչապետի հետ, սակայն նրա գլխավոր խորհրդականը տեղեկացրել է, որ ժամանակի սղության պատճառով դա անհնար է։
«Մենք ստիպված հետաձգեցինք այդ ներդրողների այցը Հայաստան։ Մի քիչ զարմացած եմ, մենք այնպես էինք հաշվարկել, որ դիմելուց 16 օր հետո պետք է այդ հանդիպումը կայանար, այսինքն՝ բավարար ժամկետ էր 1-1,5 ժամ տրամադրելու համար, բայց պարզվեց, որ այդ ժամանակը չկա, վարչապետը խիստ ծանրաբեռնված է։ Խորհրդականներն ասում են, որ դա հնարավոր չէ»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը։
Նրա խոսքով՝ ներդրողները պետք է գային մի քանի երկրներից՝ ԱՄՆ, Իսպանիա, Անգլիա, ըստ նախնական պայմանավորվածությունների, նախատեսվում էր առաջիկա երեք տարիներին էներգետիկայի ոլորտում ներդրնել մոտ 750 մլն դոլար։
«Այդ ներդրումները կարող էին շարունակվել՝ հասնելով 3-4 մլրդ դոլարի։ Ցավոք սրտի, դա անորոշ ժամանակով հետաձգվում է, քանի որ կառավարությունից նույնիսկ չեն նշել հնարավոր ժամկետ, որ այդ հանդիպումը կայանա։ Նաև հարց է առաջանում՝ կհաջողվի նորից այդ ներդրողների հետ բանակցություններ վարել, ի վերջո մի քանի երկրներից մի քանի ներդրողների հանդիպումը մեկ վայրում կազմակերպելը բարդ խնդիր է»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ բնական է, որ այդ ներդրողները կգնան այլ երկրներ, այսօր բոլոր երկրները ձգտում են ներդրումներ ներգրավել էներգետիկայի ոլորտ, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են, կայունություն են ապահովում, էներգետիկ անվտանգության համար կարևոր նշանակություն ունեն։
Գագիկ Մակարյանը նշեց նաև, որ փորձել է անձամբ կապ հաստատել վարչապետի հետ, սակայն չի հաջողվել: Փորձել է վերջին քայլն էլ կատարել. «Երեկ զրուցել եմ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի հետ, վերջինս խոստացել է այսօր որոշակի շտկումներ կատարել և երեկոյան զանգել»։

Гагик Макарян удивлен: премьер Армении не находит времени на встречу с иностранными инвесторами
В Армении наблюдается некоторая активизация инвестиций, но существуют серьезные препятствия для привлечения иностранных инвестиций. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Республиканского Союза Работодателей Армении (РСРА) Гагик Макарян.
По его словам, для Армении приоритетом является привлечение новых инвестиций, но для этого необходимо повысить конкурентоспособность рабочей силы. Между тем, как отметил Гагик Макарян, низкий уровень производительности рабочей силы в РА значительно снижает конкурентоспособность экономики и организаций, в результате чего невозможно привлечь новые инвестиции.
«Сегодня наша образовательная система регрессивна, и в результате у нас возникает проблема с квалифицированной рабочей силой. То есть пока мы не можем зарегистрировать успех в способствующих инвестициям направлениях. Очень часто мы игнорировали эти вопросы и не считали это важным», – сказал он.
По его словам, в течение многих лет для привлечения инвестиций вносились изменения в законы, производились «примитивные» улучшения, но в глобальном смысле препятствия на пути стимулирования инвестиций устранены не были.
«Наличия одного или двух таких барьеров достаточно для того, чтобы инвесторы проявляли осторожность или избегали», – отметил он.
Кстати, Гагик Макарян сообщил, что инициировали организацию на следующей неделе встречи крупных инвесторов с премьер-министром, однако его главный советник сообщил, что из-за нехватки времени это невозможно.
«Нам пришлось отложить визит этих инвесторов в Армению. Я несколько удивлен, мы все рассчитали так, чтобы через 16 дней после обращения эта встреча состоялась, то есть было достаточно времени для того, чтобы найти 1-1,5 часа.  Но оказалось, что этого времени нет, премьер-министр крайне загружен. Советники говорят, что это невозможно », – сказал Гагик Макарян.
По его словам, инвесторы должны были приехать из нескольких стран – США, Испании, Англии, по предварительным договоренностям, планировалось вложить около 750 млн долларов в энергетический сектор в течение следующих трех лет.
«Эти инвестиции могли продолжиться, достигнув 3-4 миллиардов долларов. К сожалению, это откладывается на неопределенный срок, потому что из правительства даже не назвали возможные сроки проведения этой встречи. Кроме того, возникает вопрос, удастся ли снова вести переговоры с этими инвесторами, и, наконец, организация встречи нескольких инвесторов из нескольких стран является сложной задачей», – сказал он.
По его словам, естественно, что эти инвесторы пойдут в другие страны, сегодня все страны стремятся привлечь инвестиции в энергетический сектор, потому что они долгосрочные, они обеспечивают стабильность, важны для энергетической безопасности.
Гагик Макарян также отметил, что пытался связаться лично с премьер-министром, но не удалось. Он пытался сделать и последний шаг: «Вчера я говорил с министром экономического развития и инвестиций, который обещал внести некоторые коррективы и позвонить вечером».