Կներեք, բայց նույնիսկ հարսանիքի պլանավորման համար տասն ամիսը երբեմն քիչ է լինում. Փաշինյան
Խորհրդարանում շարունակվում է ՀՀ Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումը։ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին դիմելով ասաց, որ զեկույցում որևէ անդրադարձ չկա գյուղատնտեսությունը զարգացնող տեխնոլոգիաների կիրառման մասին:
Ի պատասխան վարչապետն ասաց. «Տեղի է ունեցել հեղափոխություն, որից հետո ի հեճուկս շատ շատերի, կառավարությանը հաջողվել է ոչ միայն պահել կայունությունը, այլ ապահովել տնտեսական աճ, երրորդ հանրապետության պատմության ամենաազատ ընտրությունները: Այո´, այս ընթացքում եղել է գյուղատնտեսության ոլորտում անկում, որը կապված է եղել վնասատուների, սխալ պլանավորման, ստվերային այգիների գոյության և բացահայտման հետ: Կներեք, բայց նույնիսկ հարսանիքի պլանավորման համար տասն ամիսը երբեմն քիչ է լինում։ Սա գիտեմ նրանից, որ հիմա հրավիրատոմսեր եմ ստանում հարսանիքի մասնակցելու, որոնք նախատեսված են տարվա վերջում, մյուս տարվա սկզբին։ Գյուղատնտեսության հետ կապված մեր ներկայացրած գործողությունների շրջանակը չէի ասի, որ համապարփակ է, բայց տրամաբանություն ունի այդպիսին դառնալու»։
Բարձր տեխնոլոգիաների հետ կապված Փաշինյանն ասաց, որ իրենք կառավարության կառուցվածքում փոփոխություն են անում:
«2019 թվականի հոկտեմբերին տեղի է ունենալու միջազգային տեղեկատվական կոնգրեսը, մենք 1 մլրդ դրամ բյուջեից հատկացում ենք արել, որ այդ միջոցառումը ֆինանսավորենք: Ինժեներական քաղաքի կառուցումը կարևոր առաջնահերթություն է, որը պետք է ընթանա, ռազմարդյունաբերական ոլորտի մասին խոսեցի, իսկ եկամտահարկի համահարթեցումը առաջին հերթին ուղղված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, և մենք մտադիր ենք այդ ոլորտը խրախուսել»,- նշեց նա։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արթուր Գրիգորյանն էլ հետաքրքրվեց, թե այս պահին Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված ինչպիսի՞ իրավիճակ է։
«Մեր հանրության մեջ կամ գուցե մամուլում այդպիսի ընկալում կա՝ «վայ Լիդիանը դիմում է միջազգային դատարան, վերջ, կորանք ազգովի», դիմում է, թող դիմի։ Վախենալու բան եթե կա, իրենք պետք է մեզնից վախենան և ոչ թե մենք իրենցից։ Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է, մենք բյուջեից 300 հազար դոլար ենք հատկացրել, որպեսզի միջազգային բարձր հեղինակություն ընկերություն ներգրավվենք, որպեսզի տեղում փորձաքննություն իրականացնի՝ տալու մի հարցի պատասխան, արդյոք այն բնապահպանական ռիսկերը, որոնք կարող են առաջանալ Ամուլսարի հանքի շահագործման պարագայում, կառավարելի՞ են, թե՞ ոչ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, եթե եզրակացությունը կլինի բացասական և կան բնապահպանական ռիսկեր, ուրեմն այդ ծրագիրն ընդհանրապես կփակվի։ Իսկ եթե կասեն, որ այդ ռիսկերը մեծ չեն՝ ծրագիրը կաշխատի։

Премьер Армении: Извините, но даже для планирования свадьбы порой 10 месяцев бывает недостаточно
В Национальном Собрании Армении сегодня, 28 марта, продолжается обсуждение доклада о ходе и результатах исполнения программы правительства РА.
Депутат НС РА от фракции «Просвещенная Армения» Аркадий Хачатрян, обратившись к премьер-министру Николу Пашиняну, сказал, что в программе нет ни слова о применении развивающих сельское хозяйство технологий.
В ответ премьер сказал: «Произошла революция, после которой, вопреки желаниям многих, правительству удалось не только сохранить стабильность, но и обеспечить экономический рост, провести самые свободные в истории третьей республики выборы. Да, за это время зарегистрирован спад в сельскохозяйственной сфере, который был связан с вредителями, неправильным планированием, существованием и выявлением "теневых" садов.
Извините, но даже для планирования свадьбы порой 10 месяцев бывает недостаточно. Знаю это потому, что сейчас получаю пригласительные открытки на свадьбы, запланированные на конец года, начало следующего года. Я бы не сказал, что представленный нами круг действий в сфере сельского хозяйства является всеобъемлющим, но есть тенденция к становлению таковым».
Что касается высоких технологий, глава правительства отметил, что продолжается подготовка к намеченному на октябрь в Ереване международному информационному конгрессу, на что из госбюджета выделено порядка 1 млрд драмов.
«Строительство инженерного городка является приоритетной задачей, которая должна быть реализована», – добавил Никол Пашинян.
При этом он указал, что предлагаемое уравнивание подоходного налога, в первую очередь, нацелено на развитие сферы высоких технологий.
Депутат от фракции партии «Процветающая Армения» Артур Григорян в свою очередь поинтересовался, какая сейчас ситуация в связи с эксплуатацией Амулсарского месторождения.
«В нашем обществе или, возможно, в прессе существует такое восприятие: "Ой, компания Lydian обращается в международный суд, все, мы все пропали". Ну, и пусть обращается. Если есть чего бояться, то бояться должны они нас, а не мы их.
Наша позиция четкая: мы выделили 300 000 долларов из бюджета, чтобы привлечь авторитетную международную компанию для проведения экспертизы на месте, чтобы дать ответ на следующий вопрос: являются ли управляемыми экологические риски, которые могут возникнуть при эксплуатации рудника Амулсар, или нет?» – сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, если заключения будут отрицательными и существуют экологические риски, то программа вообще будет закрыта. А если они скажут, что эти риски не велики, программа будет осуществляться.