Փաստաբան. Դատավորն ասում է՝ ծանուցագիր ուղարկելու համար ծրարները վերջացել են
«Դատավորների պատճառով Հայաստանում իրավունքի դատական պաշտպանությունը դարձել է ակնհայտ անարդյունավետ։ Դատավորները հրաժարվոմ են արդարադատություն իրականացելուց, իրենց պարտականությունները կատարելուց»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում խնդրի մասին բարձրաձայնեց փաստաբան Տիգրան Սարգսյանը։
Նա նկատել է, որ Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում կատարված փոփոխություններից հետո հատկապես դատավորները ներքին պայմանավորվածություն ունեն, կարծում է՝ չեն ուզում ծանրաբեռնված աշխատել։
«Ամեն հնարավորություն օգտագործում են, որ հայցադիմումները վերադարձնեն։ Տեսեք, եթե դատարանը որոշում է  կայացնում, գրում է ընդհանուր իրավասության դատարան։ Եթե մենք որոշման մեջ գրում ենք ընդհանուր իրավասության դատարան, ասում են՝ թերի է, գրեք առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։  Կամ մեկ այլ օրինակ։ Ես փաստաթղթերին կցում եմ ծրար։ Ու եթե հանկարծ փաստաթղթերի ցանկում ծրարի մասին չնշեմ, դատարանը վերադարձնում է հայցը»,-մանրամասնում է փաստաբանը։
Նա դժգոհում է, հայցադիմումն էլ վերադարաձնում են 2-3 ամիս իրենց մոտ պահելուց հետո, բայց գործեր կան, որոնց դեպքում հայցի ապահովման միջոց են ընտրելու։
«Օրինակ, եթե այս պահին տվյալ գույքի վրա արգելանք չդրվի, ապա հետագայում դատական ակտը հնարավոր չի լինի կատարել։ Դուք պատկերացրեք, բնակարանային վեճ է, պարտք ու պահանջ կա, և պետք է, որ պատասխանողի գույքի վրա շտապ արգելանք դրվի։ Վարույթ չի հարուցվում, այդ ընթացքում գույքը վաճառում են, հարցն էլ փակվում է»,-նշում է նա։
Տիգրան Սարգսյանն ասում է, այս տարվա ընթացքում իրենց ներկայացրած հայցադիմումների ընդամենը տասը տոկոսն են վարույթ ընդունել։ Պատմում է, մարզերից մեկում երկու անգամ  հայցը վերադարձրել են, վստահորդն էլ համարել է, որ դատավորն իր դեմ վատ է տրամադրված ու հետագայում հրաժարվել է հարցը դատական ճանապարհով լուծելու տարբերակից։
«Երբ մարդկանց իրավագիտակցությունը ցածր է, նրանց թվում է, դա անձնավորված բնույթ ունի։ Վստահորդս էլ համարեց՝  ավելի լավ, որ մերժել է,  եթե քններ, չէր բավարարի»,-իրավիճակը ներկայացնում է պաշտպանը։
Հայցերը վարույթ ընդունելուց հետո էլ խնդիրը չի վերանում։ Այս անգամ էլ նիստի նշանակումն է մի քանի ամիս ձգվում։
«6-7 ամիս անցնում է, նիստի մասին ծանուցագիր չկա։ Եղել է դեպք,  դեկտեմբերին ծանուցագիր ենք ստացել, որ նոյեմբերին նիստ է նշանակված։ Նիստը լինում-վերջանում է, նոր մենք ծանուցագիր ենք ստանում, որ նիստ է եղել։ Ի դեպ, Դատալեքսով էլ նայեցի, որ նիստը հետաձգվել է ոչ թե հայցվորի չներկայանալու, այլ դատավորի վատառողջ լինելու պատճառով։
Մեկ այլ ուշագրավ դեպք։ Այս տարի Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Էրեբունիի նստվայրի մի դատավորի հետ խոսում եմ, ասում է, մեր ծրարները վերջացել են։ Գործերը տալիս ենք գրասենյակ, ծրար չկա, սպասում են, մինչև ծրար են ստանում, նոր ծանուցագիրն ուղարկում են»,-մեկ այլ օրինակ է նշում փաստաբանը։
Իրավիճակն ավելի է բարդանում ամուսնալուծության հայցերի դեպքում, երբ ծնողներից մեկի մոտ գտնվող երեխաներն ամիսներ շարունակ մյուս ծնողի հետ տեսակցություն չեն ունենում, քանի որ դատարանի որոշում չկա։
Տիգրան Սարգսյանը խոսել է իր գործընկեր փաստաբանների հետ։ Նրանցից շատերն ունեն նույն դժգոհություններն ու մտահոգությունները։ Նա համարում է, որ խնդրին պետք է օրենսդրական լուծում տրվի։ Պատգամավորներին կոչ է անում մի պահ կտրվել կուրսայինների ու ռեֆերատների թեմայից ու այս խնդրի վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալ։
«Ստեղծվել է մի վիճակ, երբ խախտված իրավունքները վերականգնելու հնարավորություն չկա։ Ազգային Ժողովում իրավաբան, փաստաբան պատգամավորներ կան։ Գոնե օրենսդրական փոփոխություն լինի, հատկապես այն դեպքերում, երբ արգելանք կիրառելու միջնորդություն կա։ Բացի այդ, օրենքում առկա «ողջամիտ ժամկետ»-ի համար պետք է սահմանափակում դրվի, որ դատավորներն արագ գործեն»,-առաջարկում է նա։
Տիգրան Սարգսյանը պատրաստակամ է գործընկերների հետ հանդիպել,  խնդիրը ներկայացնել, իր փորձով օգնել օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներին։ Հույս ունի՝ հրապարակումն էլ պատգամավորների կողմից արձագանքի կարժանանա, խնդրին լուծում կտրվի, քաղաքացիներն էլ կկարողանան իրենց խախտված իրավունքները դատական կարգով վերականգնել։

Адвокат: Судебная защита прав в Армении стала очевидно неэффективной из-за судей
«Из-за судей в Армении судебная защита прав стала очевидно неэффективной. Судьи отказывается от осуществления правосудия, исполнения своих обязательств», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил адвокат Тигран Саркисян.
Он отметил, что после изменений в Гражданский процессуальный кодекс РА особенно среди судей наблюдаются внутренние договоренности, по его словам – они не хотят загружено работать.
«Они используют любую возможность, чтобы вернуть иски. Смотрите, если суд принимает решение, то  в нем указывает “суд общей юрисдикции”. Если же мы в решении указываем “суд общей юрисдикции”, то говорят, что подобная формулировка несовершенна, нужно написать “суд первой инстанции общей юрисдикции”. Или другой пример. Я прикладываю к документации конверт. И, если вдруг в списке документации не будет указан конверт, суд возвращает иск», – пояснил адвокат.
Он выразил недовольство в связи с тем, что иск возвращается спустя 2-3 месяца после получения, но бывают дела, в случае которых нужно осуществить поиск мер по обеспечению иска.
«К примеру, если в данный момент не будет наложен запрет на данное имущество, то в дальнейшем судебный акт уже невозможно будет исполнить. Вы только представьте, произошел квартирный спор, налицо претензии, и необходимо, чтобы в срочном порядке был наложен арест на имущество ответчика. Производство по делу не возбуждается, и за это время имущество продают, а вопрос закрывается», – отметил адвокат.
Т. Саркисян подчеркнул, что за этот год всего 10% представленных им исков были приняты в производство. По его словам, в одной из областей Армении иск был возвращен дважды, доверенное лицо посчитало, что судья плохо настроен по отношению к нему и в дальнейшем он отказался от решения данного вопроса через суд.
«Когда уровень правосознания людей низкий, им кажется, что подобное носит личностный характер. Доверенное лицо посчитало, что даже лучше, что ему отказали. Если бы его вопрос рассматривали, то суд бы не удовлетворил иск», – отметил адвокат.
После принятия иска в производство проблемы не уменьшаются. В этом случае на несколько месяцев задерживается назначение дня судебного заседания.
«Проходит 6-7 месяцев, а извещения о судебном заседании нет. Был случай, когда в декабре мы получили извещение, что в ноябре назначено заседание. Заседание проходит, завершается, и только потом нам отправляют извещение, что заседание состоялось. Кстати, посмотрел и на портал судебной информационной системы DataLex, что заседаниебыло отложено не из-за того, что истец не явился на заседание, а плохого самочувствия судьи.
Другой примечательный случай. Как-то говорил с одним из судей Суда общей юрисдикции Еревана (резиденция в административном районе Эребуни), он сказал, что у них закончились конверты. Дела передаем в офис, а конвертов нет, мы ждем, пока они получат конверты, и только после этого отправляют извещения», – отметил он
Ситуация ещё больше усложняется в случае с исками на расторжение брака (развод), когда находящиеся у одного из родителей дети месяцами не могут проводить встречи со вторым родителем, поскольку отсутствует решение суда.
Тигран Саркисян обсудил данную проблему также со своими коллегами-адвокатами. Многие из них выражают аналогичные недовольства и обеспокоенность. Он считает, что проблема должна получить законодательное решение. Адвокат призвал депутатов на минуту отвлечься от темы курсовых и рефератов, и выступить с законодательной инициативой касательно данной проблемы.
«Сложилась ситуация, когда отсутствует возможность восстановить нарушенные права. В Национальном Собрании Армении есть депутаты-юристы, адвокаты. Пусть хотя бы будут приняты законодательные изменения, особенно в тех случаях, когда есть ходатайство о наложении ареста. Кроме этого, необходимо установить ограничения для указанного в законе определения “разумные сроки”, чтобы судьи действовали быстрее», – предложил адвокат.
Т. Саркисян выразил готовность встретиться с коллегами, представить данную проблему, поделиться своим опытом с представителями законодательного органа. Он выразил надежду, что данная публикация также получит отклик со стороны депутатов, проблеме будет дано решение, а граждане смогут восстановить свои нарушенные права в судебном порядке.