«Հրապարակ». Արամ Սիմոնյանի պաշտոնանկության հարցի քննարկումը չի կայացել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԵՊՀ հոգաբարձուների նախորդ նիստը, հիշեցնենք, չքննարկեց Արամ Սիմոնյանի պաշտոնանկության հարցը, քանի որ հնարավոր չեղավ հաստատել օրակարգը․ «Սինոփսիսի» ղեկավար Հովիկ Մուսայելյանը, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը չքվեարկեցին օրակարգի օգտին:
Հայտնի է, որ այս օրերին իշխանությունը ճնշումներ է գործադրում, որ հաջորդ նիստում «ճիշտ» քվեարկեն։ Բայց մի կարևոր նրբություն կա՝ օրակարգը հաստատվում է բաց քվեարկությամբ, ռեկտորի հարցն էլ քվեարկվելու է փակ քվեարկությամբ։ Իսկ խորհրդում 32 հոգի են. 8-ը` նախարարության, 8-ը` կառավարության, 8-ը՝ դասախոսների, 8-ը` ուսանողների ներկայացուցիչներ, և «ոչ բոլորը կենթարկվեն իշխանության հորդորին»՝ ասաց խորհրդի անդամներից մեկը:
Խնդրո առնչությամբ զանգահարեցինք Մուսայելյանին և հետաքրքրվեցինք՝ Ձեր նկատմամբ բարձր մակարդակով պրեսինգ չի՞ արվում, ասաց. «Հետաքրքիր էր` շատ, ինձ ճանաչող մարդիկ լավ գիտեն, որ ինձ վրա սկզբունքորեն որևէ ճնշում չի կարող լինել»: Իսկ եթե ռեկտորի հրաժարականի հարցը դրվեց, ինչպե՞ս եք քվեարկելու։ ««Եթե»-ներով եկեք չխոսենք»:

«Грапарак»: Обсуждения по вопросу отставки Арама Симоняна не проходило
Газета «Грапарак» пишет, что на прошлом заседании Совета попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) вопрос отставки Арама Симонян не обсуждался, поскольку не удалось утвердить повестку – исполнительный директор компании «Синопсис Армения» Овик Мусаелян и директор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян не проголосовали за повестку.
Известно, что в эти дни власти оказывают давление с тем, чтобы на следующем заседании «правильно» проголосовали. Однако есть важная тонкость, повестка утверждается открытым голосованием, а вопрос отставки ректора решается закрытым голосованием. «В Совет попечителей входят 32 человека, 8 – из министерства, 8 – из правительства, 8 – преподаватели, 8 – представители студенчества, и не все подчинятся призыву власти», - сказал один из членов Совета.
В этой связи корреспондент издания позволил Овику Мусаеляну и поинтересовался,  «применялся ли прессинг» в его отношении на высоком уровне. В ответ он сказал: «Интересно, многие знакомые со мной люди хорошо знают, что на меня принципиально не может оказываться какого-либо давление». А если будет поставлен вопрос отставки ректора, как вы проголосуете? «Давайте, с "если" говорить не будем», - ответил он.