Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մի խումբ աշխատակիցների, ովքեր բողոքի ակցիա էին անցկացնում կառավարության շենքի մոտ:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարության համար մշակույթը և մշակութային քաղաքականությունն առաջնահերթ նշանակություն ունեն, որովհետև այն քաղաքական փոփոխությունները, որոնք Հայաստանում տեղի են ունեցել, հնարավոր չէր իրականացնել առանց մշակութային խորքային փոփոխությունների:
«Այս առումով մշակութային փոփոխություն ասելով ես նկատի ունեմ նաև եթե ոչ առաջին հերթին, ապա առնվազն առաջիններից մեկը օրենքի և օրինականության նկատմամբ մեր վերաբերմունքը՝ որպես այդպիսին: Մեր այսօրվա քննարկումը նվիրված է իմ կողմից շատ հարգված գործիչ Կոնստանտին Օրբելյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Երբեմն լրատվությունից այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Կոնստանտին Օրբելյանին հեռացրել են Օպերայից, մինչդեռ Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել է տնօրենի պաշտոնից, և ցանկանում եմ բոլորիս ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Կոնստանտին Օրբելյանը, համենայն դեպս մինչև այդ հրամանը, Օպերայում զբաղեցնում էր տնօրենի և գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնները: Հիմա եկեք հասկանանք, թե ինչ խնդիրներ են ծագել սրա հետ կապված», - դիմելով Օպերայի աշխատակիցներին՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկել է փաստարկների վրա հիմնված խոսակցություն անցկացնել: «Եթե այդ փաստարկները ճիշտ են, ուրեմն որոշումն էլ է ճիշտ, եթե փաստարկները սխալ են, ուրեմն որոշումն էլ է սխալ: Հակառակ դեպքում մեզ պետք է շատ հստակ չափանիշ որդեգրել, թե ինչպես ենք գնահատում որևէ իրավիճակ:
Առաջինը՝ պարոն Օրբելյանին տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու հետ կապված կարող եմ ասել հետևյալը. Արդարադատության նախարարության 2018 թվականի օգոստոսի 11-ի փաստաթղթով արձանագրվել է, որ Կոնստանտին Օրբելյանի նշանակումն իրականացվել է օրենսդրության պահանջների խախտումով: Ինչո՞ւ է այս հարցը քննարկվել, որովհետև քաղաքացու կամ քաղաքացիների կողմից դիմում է եղել այդ կապակցությամբ: Նկատի ունեմ, որ այս քննարկումը կառավարության կամ նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի չի ունեցել: Իսկ օրենքը կառավարության և մշակույթի նախարարության վրա շատ հստակ դնում է պարտավորություն, ոչ թե հայեցողություն, որ գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված անձի կամ ընտրության արդյունքում գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված անձի լիազորությունները դադարեցվում են իրավասու մարմնի որոշմամբ, եթե նա նշանակվել է օրենքի պահանջների խախտմամբ: Սա մեր օրենքի պահանջն է:
Հաջորդ կետը՝ ինձ ասվում է հետևյալը. 2017 թվականի ընթացքում պարոն Օրբելյանը 12 անգամ 110 օր գործուղվել է տարբեր երկրներ՝ Կանադա, Լիտվա, Ավստրալիա, 7 անգամ ՌԴ, հիմնականում Մոսկվա, 2 անգամ ԱՄՆ և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: 2017 թվականի ընթացքում 135 օր փաստացի բացակայել է աշխատանքից: 2018 թվականի ընթացքում 174 օր բացակայել է աշխատանքից, ևս 20 օր գտնվել է չվճարվող արձակուրդում: Այսինքն, ընդհանուր առմամբ 194 օր բացակայել է աշխատանքից: 2019 թվականի տվյալները նույնպես կան:
Ֆինանսների նախարարության կողմից 2017 թվականի ընթացքում իրականացվել են ստուգումներ, որոնց արդյունքում արձանագրվել են 92 մլն դրամի խախտումներ: 2017-2018 թվականների ընթացքում վերականգնվել է ընդամենը 10 մլն 576 հազար 400 դրամը: Եթե վերականգնվել է, նշանակում է՝ այդ խախտումներն ընդունվել են որպես այդպիսին:
Նախարարության կողմից մի քանի անգամ արձանագրվել են մի շարք օրենքների խախտումներ գործունեության մեջ, օրենսդրության պահանջների խախտմամբ բազմաթիվ աշխատողներ աշխատանքից ազատվել են, այդ մարդիկ դիմել են նախարարին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին: Նախարարության մասնագետների կողմից ուսումնասիրվել են դիմումներում բարձրացված հարցերը, և պարզվել է, որ հիշյալ աշխատակիցների աշխատանքից ազատումն իրականացվել է օրենսդրության խախտումներով: Նախարարի կողմից հանձնարարականներ են տրվել օրենսդրության խախտումները վերացնելու կապակցությամբ, սակայն պարոն Օրբելյանը հրաժարվել է կատարել այդ հանձնարարականները՝ ներկայացնելով չհիմնավորված պատճառաբանություններ:
Հաջորդը՝ 2016 թվականի կեսերից պարոն Օրբելյանը նշանակվել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար: 2017 թվականի փետրվարի 3-ի Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարի հրամանով տնօրենի պարտականությունները դրվել են գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանի վրա, 2017 թվականի օգոստոսի 2-ի N 39Ա հրամանով Օրբելյանն առանց մրցույթի նշանակվել է թատրոնի տնօրեն՝ շարունակելով զբաղեցնել գեղարվեստական ղեկավարի հաստիքը, իսկ օպերային թատրոնի տնօրենի 2017 թվականի մայիսի 29-ի N 228Ա հրամանով վերականգնվել է նաև գլխավոր դիրիժորի հաստիքը, և ներկայում այդ հաստիքը կոչվում է՝ գեղարվեստական ղեկավար-գլխավոր դիրիժոր: Փաստացի Օրբելյանը թատրոնում զբաղեցնում է երեք հաստիք՝ տնօրենի, գեղարվեստական ղեկավարի և դիրիժորի: Ի պատասխան հարցմանը՝ թատրոնի իրավաբանը նշում է, որ Կոնստանտին Օրբելյանն աշխատում է 0,5 դրույքով որպես գեղարվեստական ղեկավար, մինչդեռ իրենց հաստիքացուցակում գրված է 2 պաշտոնների 2 լիարժեք հաստիք: Արդարադատության, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունների մեկնաբանությամբ Հայաստանի օրենսդրությամբ գեղարվեստական ղեկավարը և տնօրենը երկուսն էլ հանդիսանում են ղեկավար պաշտոններ, ուստի չէին կարող միավորվել մեկ անձի գործառույթներում:
Սրանք փաստեր են, որոնք պաշտոնապես ներկայացվել են:
Նախապես ասեմ, եթե պարզվի, որ ներկայացված տեղեկանքում որևէ փաստ չի համապատասխանում իրականությանը, դրա հեղինակը տեղում աշխատանքից կազատվի: Երկրորդ, շատ վատ և սխալ տպավորություն է ստեղծվում, թե Կոնստանտին Օրբելյանն Օպերայում զբաղեցրած իր բոլոր պաշտոններից ազատվել է: Իրականում դա այդպես չէ, և եթե հենվենք այս տեղեկանքի վրա, այս պահին գեղարվեստական ղեկավար-գլխավոր դիրիժոր է:Մեր պետության այսօրվա քաղաքականությունն այնպիսին է, որ տնօրենի, այսինքն՝ մենեջերի և գեղարվեստական ղեկավարի հաստիքները տարբեր են: Այսօր բոլոր թատրոններում գործում է այդպիսի համակարգ. եթե օրենքը վատն է, նույն տրամաբանությամբ կարող ենք հավաքվել, հիմնավորումները լսել, հասկանալ, թե ինչու է վատը: Եթե օրենքը գործում է, ուրեմն պետք է բոլորս գործենք օրենքի տրամաբանության մեջ», - ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ հարգում է Կոնստանտին Օրբելյանին և մի քանի անգամ զրուցել է նրա հետ:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս խնդիրը չի կարող լուծվել ո՛չ անձնական համակրանքների, ո՛չ հակակրանքների տիրույթում. «Այս խոսակցության իմաստը և նպատակը պետք է լինի օպերային թատրոնի իրավիճակի առողջացումը, դրա համապատասխանեցումը ՀՀ օրենսդրությանը և երկրում մշակութային կյանքի զարգացումը: Այժմ պարոն Օրբելյանը շարունակում է մնալ գեղարվեստական ղեկավար, ենթադրում եմ, որ տնօրենի պարտականություններն այս պահին կատարում է իր տեղակալը, ով իր կողմից է նշանակված, այսինքն՝ Օպերայի թիմի աշխատանքում այս պահին որևէ բան խաթարված չէ: Շարունակեք բնականոն աշխատել: Ես կսպասեմ ձեր փաստարկներին և միասին կկայացնենք որոշումներ»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանում մշակույթի խնդիրը մենեջմենթի մեջ է, և պետք է համատեղ ջանքերով աշխատել այն լուծելու ուղղությամբ:
«Ես չեմ կարողանում ընդունել, որ բարձր մակարդակի բեմադրությունները տեղի են ունենում կիսադատարկ դահլիճներում: Ես այդ թեմային արդեն անդրադարձել եմ: Երբ երկու օր առաջ ասացի, որ նաև մշակութային գործիչների մեջ ինչ-որ դիսոնանս կա այս հարցում, նկատի ունեի այն, որ մեր գործիչների մի մասն այդ մտահոգությունը չեն կիսում և ասում են՝ սա էլիտար արվեստ է, ոչինչ, թող գան նրանք, ովքեր հասկանում են: Ես ասում եմ՝ ոչ, մեր քաղաքականությունն այն է, որ Հայաստանում բարձր մակարդակի արվեստից գնալով ավելի մեծ թվով մարդիկ հասկանան: Ես չեմ կարող հասկանալ, որ Հովհաննես Չեքիջյանի համերգը տեղի է ունենում կիսադատարկ դահլիճում. դա ինձ համար վիրավորանք է՝ որպես վարչապետ, որպես քաղաքացի և ընդհանրապես որպես մարդ: Սա խորքային խնդիր է, որը պետք է լուծենք միմյանց հետ», - ընդգծել է վարչապետը:

Никол Пашинян: Сегодня проблема культуры в Армении в менеджменте
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял группу сотрудников Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна, которые проводили акцию протеста у здания правительства. Подробности представляет пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр подчеркнул, что культура и культурная политика являются приоритетом для правительства, потому что политические изменения, которые произошли в Армении, были бы невозможны без глубоких культурных изменений.
“В этом контексте, говоря о культурных изменениях, я имею в виду наше отношение к закону и законности как таковой. Сегодняшнее наше обсуждение посвящено ситуации вокруг очень уважаемого мной деятеля Константина Орбеляна.
Иногда в средствах массовой информации создается впечатление, что Константин Орбелян уволен из оперного театра, однако Константин Орбелян был освобожден от должности директора, и я хотел бы обратить внимание всех на тот факт, что Константин Орбелян, по крайней мере до этого приказа, занимал должность директора и художественного руководителя оперного театра. Сейчас давайте поймем, какие возникли проблемы в этой связи”, - сказал Никол Пашинян, обращаясь к сотрудникам оперного театра.
Премьер-министр предложил провести аргументированный разговор. “Если эти аргументы верны, то решение тоже верное, а если аргументы неверны, то и решение неверное. В противном случае нам нужно принять очень четкий критерий того, как мы оцениваем ситуацию.
Во-первых, я могу сказать следующее о назначении господина Орбеляна на должность директора: в документе министерства юстиции от 11 августа 2018 года указывалось, что назначение Константина Орбеляна было совершено с нарушением требований закона. Почему был поднят этот вопрос? Потому что гражданин или граждане обратились по этому вопросу. Я имею в виду, что эта дискуссия возникла не по инициативе правительства или министерства. А закон ставит перед правительством и министерством культуры четкое обязательство, а не выборочное решение, согласно которому полномочия лица, назначенного на должность исполнительного органа государственной организации, прекращаются по решению управомоченного органа, если оно назначено на должность с нарушением требований закона. Это требование нашего закона.
Следующий пункт. Мне говорят следующее: в течение 2017 года г-н Орбелян 12 раз, в общей сложности 110 дней, находился в командировках в разных странах - Канаде, Литве, Австралии, семь раз в РФ, в основном в Москве, два раза в Соединенных Штатах и Объединенных Арабских Эмиратах. Фактически, 135 дней в 2017 году его не было на работе. В 2018 году он отсутствовал 174 дня, еще 20 дней он находился в неоплачиваемом отпуске. Другими словами, в общей сложности он отсутствовал с работы 194 дня. Есть также данные за 2019 год.
В 2017 году министерство финансов провело проверки, в результате которых были обнаружены нарушения на 92 млн драмов. В 2017-2018 гг. были возмещены всего 10 млн 576 тыс 400 драмов. Если возместили - значит, эти нарушения были приняты как таковые.
Министерство зафиксировало ряд нарушений закона, многие сотрудники были уволены с нарушением закона, и эти люди обратились к министру, защитнику прав человека.
Специалисты министерства изучили эти обращения и выяснили, что увольнение указанных сотрудников осуществлялось с нарушением закона. Министр поручил устранить эти нарушения, однако г-н Орбелян отказался выполнить эти поручения, представив необоснованные оправдания.
Далее, в середине 2016 года г-н Орбелян был назначен художественным руководителем театра. Указом министра культуры Республики Армения от 3 февраля 2017 года обязанности директора были возложены на художественного руководителя Константина Орбеляна, указом № 39А от 2 августа 2017 года Орбелян без конкурса был назначен директором театра, продолжая занимать должность художественного руководителя, а указом директора оперного театра № 228А от 29 мая 2017 года был восстановлен штат главного дирижера, и в настоящее время эта должность называется художественный руководитель-главный дирижер.
Фактически Орбелян занимал три должности в театре - директора, художественного руководителя и дирижера. В ответ на запрос юрист театра отмечает, что Константин Орбелян работает художественным руководителем на полставки, однако в штате театра есть 2 полноценные штаты на две должности. Согласно разъяснениям министерства юстиции и министерства экономического развития и инвестиций, по законодательству Армении художественный руководитель и директор являются руководящими должностями, поэтому они не могут быть интегрированы в функции одного человека.
Это факты, которые официально представлены.
Заранее скажу, что, если окажется, что в представленном документе какой-либо факт не соответствует действительности, то его автор будет уволен с работы. Во-вторых, создается очень плохое и неправильное впечатление, что Константин Орбелян был освобожден от всех должностей, которые он занимал в оперном театре. На самом деле это не так, и если основываться на этот документ, то сейчас он занимает должность художественного руководителя - главного дирижера. Сегодняшняя политика нашего государства такова, что должности директора, то есть менеджера, и художественного руководителя различны. Сегодня такая система действует во всех театрах. Если закон плохой, мы можем встретиться в таком формате, выслушать аргументы, понять, почему он плохой. Если закон действует, то все мы должны действовать в соответствии с логикой закона”, - сказал Пашинян, добавив, что он уважает Константина Орбеляна и беседовал с ним несколько раз.
Глава правительства отметил, что эта проблема не может быть решена на уровне личных симпатий или антипатий: “Смыслом и целью этого разговора должно стать оздоровление ситуации вокруг оперного театра, его соответствие законодательству Армении и развитие культурной жизни в стране. Сейчас г-н Орбелян остается художественным руководителем, предполагаю, что обязанности директора в настоящий момент выполняет назначенный им заместитель директора, то есть в настоящий момент ничто не нарушено в работе сотрудников оперного театра. Продолжайте работать в обычном режиме. Я буду ждать ваших аргументов, и мы вместе примем решения”.
Никол Пашинян отметил, что сегодня проблема культуры в Армении в менеджменте, и необходимо совместно работать для ее решения. “Я не могу принять то, что очень качественные спектакли проходят в полупустых залах. Я уже затрагивал эту тему. Когда я два дня назад сказал, что среди деятелей культуры тоже есть какой-то диссонанс в этом вопросе, я имел в виду, что некоторые из наших деятелей не разделяют эту озабоченность и говорят, что это элитарное искусство, пусть приходят те, кто понимает. А я говорю нет, наша политика заключается в том, чтобы все больше людей в Армении понимало высокое искусство. Я не могу принять тот факт, что концерт Ованеса Чекиджяна проходит в полупустом зале. Это оскорбление для меня как премьер-министра, как гражданина и вообще как человека. Это глубокая проблема, которую мы должны друг с другом решить”, - подчеркнул премьер-министр.