ԱԱԾ-ն մանրամասներ հրապարակեց առողջապահության փոխնախարարի ձերբակալությունից
Ազգային անվտանգության ծառայությանն, օրենքով վերապահված  հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված գործառույթների իրականացման արդյունքում, տվյալներ են ստացվել ՀՀ առողջապահության նախարարության ղեկավար աշխատողին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու վերաբերյալ:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ բժշկական հաստատության տնօրենը նպատակ է ունեցել ապահովել առողջապահության նախարարության կողմից բուժհաստատություններին տրամադրվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող փոխնախարարի հովանավորչությունը և նրա հետ ձևավորել իր համար բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ:
Վերաբաշխման արդյունքում պետպատվերի շրջանակներում տարբեր ծրագրերով հատկացվելիք գումարներով կազմակերպության ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար 2019 թվականի մարտի 30-ին առողջապահության նախարարի տեղակալին վերջինիս աշխատասենյակում որպես կաշառք անձամբ տվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, որի փոխանցումն իրականացվել է  ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նույն օրը բերման ենթարկված փոխնախարարը ձերբակալվել է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով, իսկ կաշառք տալու մեջ կասկածվող անձի նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը և առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ հիշյալ բնագավառում հնարավոր կոռուպցիոն այլ դրսևորումները և դրանց առնչակից բոլոր անձանց բացահայտելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված։

СНБ Армении представляет подробности передачи взятки замминистра здравоохранения
Службой национальной безопасности Армении в результате осуществления закрепленных по закону функций, направленных на противодействие с преступностью и коррупцией, получены данные касательно дачи взятки в особо крупных размерах одному из руководителей Министерства здравоохранения Армении. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплекса следственных действий получены фактические данные о том, что директор медицинского учреждения преследовал цель добиться покровительства заместителя министра, координирующего работу по финансовым средствам, предоставляемым министерством здравоохранения медучреждениям и сформировать с ним благоприятные для себя рабочие условия.
Для восполнения дефицита финансирования организации за счет средств, выделяемых в результате перераспределения по различным программам в рамках госзаказа, 30 марта 2019 года он в качестве взятки лично отдал заместителю министра здравоохранения в его кабинете сумму в особо крупном размере. Передача денег осуществлялась под оперативным контролем сотрудником СНБ Армении.
Следственным департаментом СНБ возбуждено уголовное дело по п. 2 ч. 4 ст. 311 и п. 1 ч. 3 ст. 312 Уголовного кодекса РА.
В тот же день подвергнутый приводу заместитель министра был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере. В отношении подозреваемого в даче взятки, с учетом его возраста и состояния здоровья, избрана мера пресечения виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Предпринимаются меры, направленные на выявление возможных коррупционных проявлений в данной сфере и установление всех лиц, причастных к ним.